Iako se čini da je problem neplodnosti prvenstveno prisutan kod žene, za sve veći broja parova sa problemom začeća uzrok leži u muškoj neplodnosti. Znamo da to niste znali, i zato ćemo probati da vam objasnimo važnost spermatozoida. U tekstu ispod možete pročitati baš sve što treba da znate o spermićima.
Početak ispitivanja = spermogram!
Kada par pokušava da dobije bebu, trebalo bi da, u okviru početnih analiza, proveri da li je spermogram zadovoljavajući. Uput dobijate od lekara opšte prakse, a analizu možete raditi u lokalnoj bolnici ili privatno. Ukoliko bolnica/laboratorija imaju obezbeđenu prostoriju, uzorak možete dati u njoj. U situacijama kada se uzorak uzima kod kuće treba biti pažljiv, jer se sve mora obaviti u dogovoru sa laboratorijom koja obavlja test i odneti uzorak u roku od 30 minuta. Analiza se uglavnom obavlja odmah, ali vreme za dobijanje rezultata se može razlikovati od klinike do klinike, laboratorije do laboratorije.
Apstinencija pre analize spermograma
Apstinencija (lat. abstinentia) ili uzdržanost jeste suzdržavanje od polnog opštenja. To ukratko znači sema seksualnih odnosa i ejakulacije, a period apstinencije treba da bude između 3 i 5 dana, da bi se standardizovali rezultati i da bi se osiguralo da ima dovoljno materijala za preciznu analizu uzorka.
Kako se sperma analizira?
Najosnovniji spermogram podrazumeva da se mala količina sperme pipetom stavi na klizač mikroskopa. Klizač zatim ispituje visokoobučeni androlog ili embriolog uz uvećanje pod mikroskopom.
Šta se traži?
Određuje se broj spermatozoida, procenat onih koji su pokretni i kako se kreću. Morfologija (oblik spermatozoida) se takođe može proceniti, a meri se i sveukupna zapremina ejakulata.
Šta pokazuje da je ejakulat dobrog kvaliteta?
Sperma dobrog kvaliteta je ona koja može da oplodi jajnu ćeliju i stvori embrion koji može da rezultira rođenjem zdrave bebe. Ovo je određeno kvalitetom i kvantitetom genetike unutar glave spermatozoida, sastavni deo spermatozoida normalnog morfološkog oblika. Ovakav spermatozoid je sposoban da pliva i prodre u jajnu ćeliju kako bi je oplodio. Nema načina da se zdrav spermatozoid identifikuje samo posmatranjem, ali ukoliko je sveukupna procena sperme normalna, onda bismo mogli očekivati da u uzorku ima spermatozoida dobrog kvaliteta. Nažalost, to nije uvek slučaj. Uže specijalizovani testovi, npr. DNK fragmentacija ili loš razvoj embriona kod IVF ciklusa, mogu dati dodatne informacije o kvalitetu uzorka ejakulata.
Neki spermatozoidi mogu izgledati kao da nisu dobrog kvaliteta jer ne ispunjavaju početne kriterijume normalne morfologije, ili mogu biti potpuno nepokretni. Međutim, ICSI ili IMCI omogućavaju da se iskoriste u postupku vantelesne oplodnje.
Koja je razlika između pokretljivosti i morfologije?
Pokretljivost pokazuje koliko se spermatozoida u uzorku pokreće i koliko dobro napreduju. Ovo je veoma važna informacija jer može biti situacija gde uzorak ima veliki broj spermatizoida, ali su veoma slabo pokretljivi, što značajno utiče na potencijal za oplodnju jajne ćelije.
Morfologija se odnosi na oblik spermatozoida. Oni treba da imaju glatku ovalnu glavu i jedan dugi rep da bi mogli da se kreću i zakače za površinu jajne ćelije. Ako se uzme u obzir da je normalan broj spermatozoida veći od 15 miliona/ml, može biti iznenađujuće da će velika većina biti abnormalne morfologije! Normalan oblik ima oko 4%, pa stoga 96% spermatozoida u uzorku može imati abnormalan oblik i, ukoliko su ostali parametri normalni, uzorak bi se obeležio kao normalan.
Kako da popravim nalaz?
Ako na produkciju spermatozoida negativno utiču faktori kao što su pušenje ili loša ishrana, onda će promena životnih navika imati uticaj na neke muškarce. Kod drugih su niski ili loši parametri bez vidljivog razloga, pa može izostati poboljšanje čak i kada pokušaju da promene svoje navike.
Važno je imati na umu da, ako broj spermatozoida ostane loš posle tri meseca od promena navika i otklanjanja negativnih uzroka, onda može postojati genetski razlog. Do ovog nalaza se ne može doći rutinskom analizom sperme. Zdrav način života, svakako, jeste važan za sve muškarce koji su u reproduktivnom dobu.
Ciklus “proizvodnje” sperme traje oko tri meseca, pa najmanje toliko treba čekati da bi se promene videle.
Koji rezultati pokazuju da je sperma dobrog kvaliteta?
Svetska zdravstvena organizacija je odredila kriterijume koje uzorak sperme treba da ispuni da bi se smatralo da potpada pod parametre plodnosti.
Zapremina: minimum 1.5ml
Broj spermića: 15 miliona po mililitru
Ukupna pokretljivost: 40%
Progresivno pokretni: minimum 32%
Normalan oblik: minimum 4%
Međutim, ovo bi trebalo da se uzima u obzir zajedno sa pokušajima da se prirodno dođe do trudnoće. Ako muškarac ima spermu koja je van normalno definisanih parametara, mogu postojati opcije da se rezultat popravi ili da se postigne trudnoća uz pomoć tretmana lečenja neplodnosti kao što su ICSI ili IMSI.
Šta je uzrok lošeg kvaliteta sperme?
Uzroci mogu biti neki lekovi i upotreba droga. Anabolički steroidi posebno mogu da umanje kvalitet sperme a postoji i veza između konzumiranja prevelike količine alkohola i produkcije spermatozoida. Pušenje, zagađivači i drugi faktori okruženja su se, takođe, pokazali kao štetni za kvalitet i kvantitet spermatozoida. Isto tako, postoji i povezanost između gojaznosti i stresa, sa jedne strane, i muške neplodnosti, sa druge.
Spermatozoidi se mogu oštetiti i na mnoge druge načine tokom proizvodnje. Česti problemi mogu biti polno prenosive infekcije. Među uzrocima se nalazi i varikokela (proširena vena oko testisa) koja može da uzrokuje preveliko zagrejavanje tesisa i time utiče na kvalitet sperme. Hirurški tretman varikokele može da popravi kvalitet ali sa planiranjem treba biti pažljiv i u skladu sa preporukom specijaliste.
Svim muškarcima je preporučeno da poprave životne navike i da će tako poboljšati kvalitet spermatozoida kada pokušavaju da dobiju bebu. Korisno može biti izbegavanje vruće vode pri kupanju, sauna i đakuzija kad god je moguće, i nošenje širokog donjeg veša. Takođe, savet je i da izbegavaju prekomernu upotrebu alkohola i cigareta. Fokus treba da usmere na zdravu ishranu bogatu antioksidansima, a ovo uključuje borovnice, jagode, spanać i kelj.
Dobra fizička forma i opšte zdravlje smanjuju nivo stresa i povećavaju kvalitet spermatozoida. Postoji veliki broj suplemenata za povećanje plodnosti kod muškaraca, i uglavnom sadrže selen, cink i vitamine C i E.
Zašto neki muškarci uopšte nemaju spermatozoide?
Azoospermija opisuje situaciju u kojoj muškarac nema spermatozoida u uzorku. Može biti izazvana blokadom kanalića kroz koji prolaze spermatozoidi ili problemom sa produkcijom unutar testisa. Ukoliko sedijagnostikuje azoospermija, muškarac se šalje kod urologa ili androloga da bi se pronašao uzrok. Ako je problem nastao zbog manjka hormona, onda hormonska terapija može da preokrene proces. Ukoliko je problem zbog prepreke (spermatozoidi ne dolaze do testisa i time ni do ejakulata), onda je moguće da se spermatozoidi hirurški izvade direktno iz testisa i da se zatim koriste u postupku vantelesne oplodnje.
U kom trenutku treba razmišljati o doniranoj spermi?
Situacije u kojima se donacija sperme uzima u obzir su dijagnostikovana azoospermija, genetska abnormalnost koja sprečava normalnu produkciju spermatozoida, rak testisa ili uklanjane testisa zbog bolesti. Postoji veliki broj banaka spermatozoida.
Donacija sperme može biti poznata (donor je prijatelj ili rod muškom partneru) ili anonimna. Specijalizovane klinike mogu da daju informacije o tome kako i odakle izabrati i uzeti donirane spermatozoide i ponuditi opcije za tretman donorskim spermatozoidima. U Srbiji se još uvek ne radi donacija spermatozoida.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.