DNK fragmentacija spermatozoida je test kojim se utvrđuje količina (procenat) oštećene DNK u uzorku sperme. Svi muškarci imaju oštećen DNK spermatozoida, ali visoki procenti oštećenja mogu ukazivati na veće poteškoće u postizanju trudnoće i dodatne probleme. Zato se ponekad muškarcima, posebno onima sa lošijim nalazom spermograma, savetuje test na DNK fragmentaciju.
Kvalitet spermatozoida
Ispitivanje plodnosti za muškarce godinama se oslanja na osnovnu analizu spermatozoida, a to je spermogram. Spermogram proučava koncentraciju, morfologiju i pokretljivost spermatozoida.
Analiza sperme spermogramom pokazala se kao nedovoljna kada je u pitanju procena potencijala plodnosti muškaraca. Iako može da proveri prisustvo pokretnih spermatozoida koji su normalno oblikovani, to ne daje mnogo uvida u sposobnost spermatozoida da doprinesu uspešnoj trudnoći. U poslednje vreme sve se više pažnje posvećuje boljim ispitivanjem kvaliteta spermatozoida.
Fragmentacija DNK spermatozoida
Fragmentacija DNK spermatozoida odnosi se na količinu oštećenja koja se vidi u DNK spermatozoida. U suštini, ovaj test izračunava koliki procenat spermatozoida ima grešku u DNK. Spermatozoidi su veoma mali, ali oni unose velike genetske informacije u jajnu ćeliju. Kada se toliko DNK spakuje u sićušnu ćeliju, ispada da ne ostaje sve netaknuto kako je planirano.
Tokom poslednjih nekoliko decenija, učinjena su značajna istraživanja kako bi se sagledalo kako se količina oštećenja koja se primećuje u DNK spermatozoida može iskoristiti kao marker za mušku neplodnost. Dok je naše razumevanje oštećenja DNK spermatozoida veće, tačan uzrok ostaje nepoznat. Važno zapažanje je da količina otkrivenog oštećenja spermatozoida ne korelira uvek sa parametrima zdravog spermatozoida.
Drugim rečima, možete imati normalan broj spermatozoida, pokretljivost i morfologiju, a i dalje imate veliku količinu oštećenog DNK u spermatozoidima. Zanimljivo je da jajna ćelija ima određeni kapacitet da popravi oštećen DNK spermatozoida po oplodnji, međutim, naučnici veruju da može postojati prag oštećenja DNK koji može biti veći od mogućnosti popravljanja.
Ispitivanje hromatinske strukture spermatozoida (SCSA)
Mnogi testovi su razvijeni za merenje oštećenja DNK spermatozoida, ali svi koriste različite postupke i rezultiraju različitim mernim standardima. SCSA test je metoda koja se najčešće koristi. To uključuje tretiranje spermatozoida hemijskim bojama; oštećena DNK spermatozoida postaje crvena, a normalna DNK spermatozoida postaje zelena.
Nakon toga, uzorak se smešta u kompjuterizovanu mašinu sa specijalnim softverom koji čita oko 5000 spermatozoida kategorišući odnos zelenih i crvenih spermatozoida da bi utvrdio indeks fragmentacije (DFI). Moguće je da SCSA testiranje može otkriti štetu kod nekih 20% parova koji prethodno nisu imali objašnjenje za svoju neplodnost.
Tumačenje rezultata fragmentacije DNK
Kao i bilo koji test koji vam je lekar predložio, važno je konsultovati se sa svojim lekarom ili drugim kvalifikovanim zdravstvenim radnikom oko konkretnih pitanja koja možete imati o rezultatima vaše fragmentacije DNK. Međutim, u izveštaju SCSA verovatno ćete videti ključ sa 4 vrednosti koji će vam pomoći da razumete svoje rezultate:
- Odlično do dobro (manje od ili jednako 15% DFI)
- Dobro (veći od 15% do manje od 25% DFI)
- Loše (veće od ili jednako 25% do manje od 50% DFI)
- Veoma loše (veće ili jednako 50% DFI)
Prema tome, pacijent sa DFI od 8,2% bi spadao u kategoriju „odličan do dobar“ sa 8,2% spermatozoida koji sadrže oštećenje DNK. Ovaj test preporučuje pacijentima sa DFI iznad 25% da preskoče inseminacije (IUI) i idu pravo na IVF / ICSI za najveći uspeh
Iako testiranje DNK fragmentacije traje već nekoliko decenija i opšte je prihvaćeno uverenje da su neplodnost i DNK fragmentacija spermatozoida povezani, ovaj test još uvek nije standardni alat u IVF klinikama. Iako visoki procenti fragmentacije DNK mogu biti dobar pokazatelj problema sa muške strane, ovaj test ne možemo da koristimo za tačno predviđanje uspeha IVF-a.
Nova opcija za napredno testiranje kvaliteta sperme
Jasno je da treba obaviti još studija o kliničkoj upotrebi DNK fragmentacije. Iako testiranje fragmentacije DNK pruža dodatnu opciju za testiranje muške plodnosti, sigurno postoje ograničenja – možemo izračunati oštećen DNK u spermatozoidima, međutim, zašto se dešavaju ova oštećenja, geni ne mogu da odgovore.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.