Žena iz SAD rodila dete drugog para
Krystena Murray iz grada Savana, u američkoj saveznoj državi Džordžiji, podnela je tužbu protiv klinike za vantelesnu oplodnju nakon što joj je, kako tvrdi, zbog greške osoblja implantiran pogrešan embrion, što je dovelo do toga da je rodila dete drugog para.
Murray (38) je izabrala donora sperme koji liči na nju – ima plave oči i svetloplavu kosu. Zatrudnela je i u decembru 2023. godine rodila dete.
Međutim, Murray, koja je belkinja i koja je izabrala belog donora sperme, bila je šokirana kada je videla da je njen sin afroameričkog porekla.
Uprkos tome što je saznala da je u pitanju greška klinike, Murray je razvila snažnu emotivnu povezanost s detetom i želela da ga zadrži.
Zatražila je DNK test, koji je potvrdio njene strahove – dete nije bilo genetski povezano s njom. Kada je kontaktirala kliniku, osoblje je obavestilo biološke roditelje o grešci, stoji u tužbi.
Biološki roditelji su zatim tužili Murray za starateljstvo, a ona je predala dete pet meseci nakon porođaja. Od tada ga nije videla.
Nije mogla da veruje da je rodila dete drugog para
“Pitala sam se da li je meni suđeno da budem majka, jer sam toliko dugo pokušavala,” rekla je Murray medije.
“Ovo je stvarnost, ovo se dešava, i može uništiti nečiji život. Ljudi moraju da budu svesni da je ovako nešto moguće.”
Tužba je podneta pred Državnim sudom okruga Četam u Džordžiji.
Murray je oduvek sanjala da postane majka. Kada su je u detinjstvu pitali šta želi da bude kada poraste, njen odgovor je bio: “Mama.”
“Mislili su na karijeru, ali u mom detinjstvu to je bilo ono što sam najviše želela – da budem majka. Godinama sam mislila da mi je potreban savršen partner da bih osnovala porodicu. Kako sam starila, shvatila sam da želim da ostvarim svoj san što pre,” rekla je ona.
Dugo se borila za majčinstvo
Pre nego što se obratila klinici, Murray je 18 meseci pokušavala da zatrudni putem intrauterine inseminacije (IUI) uz pomoć donora ali bez uspeha.
Tokom konferencije za medije, Murray je rekla da je kontaktirala kliniku krajem 2022. ili početkom 2023. godine. Nakon toga, više meseci je prolazila kroz medicinske preglede, analize krvi i hormonske terapije u cilju stimulacije jajnika u toku IVF procesa.
U maju 2023. godine, nakon postupka vantelesne oplodnje, ostala je u drugom stanju. Porodila se u decembru iste godine.
“Kada sam prvi put ugledala svog sina, bio mi je najlepša stvar na svetu,” rekla je Murray.
“Ali odmah sam shvatila da nešto nije u redu – on je bio afroameričkog porekla. Prvo sam pomislila: ‘Da li je ovo neka greška? Da li su pomešali spermatozoide ili embrione? Ako su pogrešili embrion, može li mi neko uzeti mog sina?'”
Iako je volela bebu, dojila je i vodila ga na preglede, bila je svesna da je klinika napravila ozbiljnu grešku.
Kupila je kućni DNK test i krajem januara 2024. godine dobila rezultate koji su potvrdili da dete nije biološki njeno već da je rodila dete drugog para.
U februaru 2024. godine njeni advokati su kontaktirali kliniku i podelili svoje sumnje. Već u martu, klinika je priznala grešku i obavestila biološke roditelje o tome da je njihov embrion implantiran u telo Krystene Murray.
Biološki roditelji su pokrenuli tužbu za starateljstvo. Novi DNK test je potvrdio da su oni genetski roditelji deteta.
Bila spremna da se bori za dete, ali pravno nije imala šanse
Murray je želela da zadrži dete i angažovala je porodičnog advokata, ali nakon velikih troškova i dugotrajne borbe, njen pravni tim joj je rekao da nema nikakve šanse da dobije slučaj na sudu.
Na ročištu pred porodičnim sudom u maju 2024. godine, dobrovoljno je predala dete njegovim biološkim roditeljima. To je bio poslednji put kada ga je videla.
“Predati ga njegovim biološkim roditeljima bio je najteži dan u mom životu,” rekla je.
“Mislim na njega svaki dan. Pitam se šta radi, kako izgleda, kako se razvija. Odrasla sam s njim pet meseci, ali nisam videla njegove prve korake. Ne znam koje su mu bile prve reči, niti koje prekretnice u razvoju je dostigao. To je najteži deo.”
Prema njenoj tužbi, Murray i dalje ne zna šta se dogodilo s njenim embrionom – da li je greškom implantiran u drugu ženu ili se uopšte nije razvijao.
Iako je ceo proces naveo da preispita svoje majčinstvo, sada se leči u novoj klinici i nada se da će uskoro ponovo pokušati da postane majka.
Tužba protiv klinike
Murray je, uz podršku advokatske firme, podnela tužbu protiv klinike i njenih zaposlenih zbog:
- Nemara i grubog nemara
- Prekršaja ugovorne obaveze
- Prevare i prikrivanja informacija
- Povrede prava pacijenata
- Neovlašćenog medicinskog postupka
- Nepravičnih poslovnih praksi
Njeni advokati traže odštetu veću od 75.000 dolara, uključujući kaznene odštete, pokrivanje sudskih troškova i povraćaj svih nastalih troškova.
Advokat koji zastupa Murray, rekao je da je u poslednjih 13 godina zastupao više od 1.000 klijenata protiv klinika za plodnost zbog grešaka tokom njihovog tretmana.
“Pacijentima je najveći strah da neće dobiti onoliko embriona koliko su se nadali. Ali niko ni u najgorim snovima ne može zamisliti da će im biti implantiran embrion nekog drugog para. To je nezamislivo i nikada ne bi smelo da se desi,” rekao je Wolf.
Murray se nada da će njena priča podići svest o ovim problemima i pomoći drugim pacijentima koji su prošli kroz sličnu situaciju.
“Niste sami i morate se oglasiti,” poručila je.
“Ako ne govorimo o ovim greškama, ništa se neće promeniti. Moramo ih sprečiti da se ponavljaju.”

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.
Izvor: ABC News