Preimplantacioni genetski skrining (PGS) je metoda ispitivanja hromozomske građe embriona s ciljem povećanja stope ostvarenih trudnoća i smanjenja rizika od pobačaja za određene grupe pacijenata. PGS testiranje proverava da li embrioni dobijeni putem vantelesne oplodnje (IVF) imaju hromozomske abnormalnosti pre transfera u matericu.
U kojim situacijama se preporučuje PGS test?
Ovu proceduru trebalo bi da razmotre:
- žene starije od 35 godina, i
- žene s ponovljenim neuspelim ciklusima vantelesne oplodnje ili ponovljenim pobačajima.
Takve pacijentkinje često imaju embrione s abnormalnim brojem hromozoma (aneuploidni embrioni). Abnormalnosti hromozoma u jajnim ćelijama su najodgovornije za kasniji neuspeh implantacije.
Kako se (danas) izvodi PGS test?
Da bi se izveo preimplantacioni genetski skrining embriona, mora se proći kroz uspešan postupak vantelesne oplodnje (IVF).
Ranije je PGS izvođen u ranijoj fazi embrionalnog razvoja (trećeg dana) i s tehnologijom koja je danas zastarela, a uključivala je skrining samo nekoliko hromozoma na svakom embrionu. Ovakav postupak nije imao veću stopu uspeha.
PGS testiranje
Embrioni dobijeni pomoću vantelesne oplodnje, danas se za PGS testiraju pomoću tehnologije sekvenciranja sledeće generacije (NGS). Ona ispituje sve hromozome iz nekoliko uzoraka ćelija koje se uzimaju biopsijom iz svakog embriona u fazi blastociste. Blastociste su embrioni koji su dostigli 5. ili 6. dan razvoja nakon oplodnje jajnih ćelija.
Blastocista se sastoji od preko 100 ćelija raspoređenih u dva sloja. Unutrašnja ćelijska masa na kraju formira bebu, dok se spoljni ćelijski sloj razvija se u placentu. Otprilike, 5-10 ćelija biva uzeto za PGS, a svi biopsirani embrioni zatim se pomoću vitrifikacije zamrzavaju.
Kada se saznaju rezultati PGS ispitivanja, ukoliko postoji bar jedan embrion za koji je utvrđeno da nema hromozomske abnormalnosti, započinje se priprema za dalju proceduru embriotransfera.

Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.