Implantacija blastociste

Implantacija blastociste se događa kada je embrion u stadijumu blastociste, a to je šestog ili sedmog dana od oplodnje, odnosno 2-3 dana posle ulaska morule (trodnevnog embriona) u materičnu šupljinu, a dan ili dva nakon ulaska blastociste u materičnu šupljinu. Blastocista ostvaruje direktan kontakt sa sluzokožom materice (endometrijumom), a zatim u nju ponire. Ovaj složeni proces implantacije se još naziva nidacija i završava se približno desetog dana od oplodnje.

Endometrijum se pre implantacije priprema za prihvat embriona. Nakon aspiracije jajnih ćelija, u toku vantelesne oplodnje, i endometrijum se u nekoj meri transformiše. Usled pojačane stimulacije progesteronom (koji uzimamo i dodatno nakon aspiracije) endometrijum ulazi u decidualne promene i stromalne ćelije endometrijuma se pretvaraju u metabolički aktivne i sekretujuće ćelije koje sadrže masne kapljice i granule glikogena u citoplazmi (ovo kasnije služi za hranjenje embriona) i endometrijum postaje vaskularizovan – polako se priprema za implantaciju embriona.

Sve je sinhronizovano, pa sa razvojem endometrijuma dolazi do izvesnih transformacija u blastocisti, koje omogućavaju implantaciju. U početnoj fazi implantacije embriona (približavanja), dolazi do bliskog kontakta između blastociste i endometrijuma i prislonjena blastocista ima sve uslove za dalje poniranje u sluzokožu. Razlažu se površne ćelije sluzokože, a zatim i endotel krvnih sudova, pri čemu se uspostavlja placentacija.

Dvanaestog dana od oplodnje blastocista je u celini utonula u stromu endometrijuma, što se smatra završetkom implantacije.

KAKO IZGLEDA IMPLANTACIJA EMBRIONA (BLASTOCISTE) STAROG 5 DANA?

-1 dan: Uzimanje jajnih ćelija. Oplodnja u laboratoriji (IVF ili ICSI). Oplođena jajna ćelija se naziva zigot.

-2 dan: Embriolog potvrđuje oplodnja prisustvom dva pronukleusa – jednog od jajne ćelije, a drugog od spermatozoida.

-3 dan: Embrion sada treba da ima 6-8 ćelija. Jedna ćelija embriona se može uzeti za biopsiju embriona radi genetskog skrininga. Kako bi se stiglo do petodnevnog embriona – embrion ostaje da raste u inkubatoru u laboratoriji i stavlja se u Petrijevu posudu sa medijumom koji je sličan tečnosti u materici.

-4 dan: Embrion se dalje deli i obrazuje loptu od 16 do 32 ćelije (morula). Minimum ćelija koje embrion treba da dostigne je 10 u ovoj fazi. Nažalost, moguće je da polovina embriona, za koje se smatralo da su dobrog kvaliteta, ne dostigne fazu morule.

EMBRIOTRANSFER DAN

0. dan (dan transfera): Ćelije nastavljaju da se dele i sada se u embrionu razvija šupljina ispunjena tečnošću. Sada imamo fazu blastociste u razvoju embriona. 5. dana razvoja embriona se vrši transfer blastociste u šupljinu materice majke.

1.dan posle ET: Blastocista dodiruje endometrijum (zid) i kači se za pogodno mesto na površini zida nežnim površinskim dodirima.

2.dan posle ET: Blastocista počinje da se ukopava u endometrijum čime započinje implantacija. Ovaj proces se naziva i adhezija. Povećana je interakcija između blastociste i zida. Ubrzo počinje faza invazije gde se dešava pentracija u zid materice. Mogući su implantacijiski grčevi. Najčešće se pojavljuju između 3. i 4. Dana od transfera.

3.dan posle ET: Implantacija blastociste se nastavlja dok se embrion smešta. Rana posteljica počinje da proizvodi hormon humani horionski gonadotropin (HCG) i ovaj horomon će rasti do nivoa do kog se može detektovati u krvi i urinu majke kao pozitivan test na trudnoću. Rana detekcija trudnoće zavisiće od količine HCG hormona i osetljivosti testne metode.

4.dan posle ET: Embrion se približava cirkulaciji majčine krvi i uspostavlja kontakt, proces implantacije se bliži završetku. Posteljica počinje da se razvija i širi. Implantacijsko krvarenje je moguće u ovom periodu jer posteljica utiče na majčinu cirkulaciju krvi, a ovo krvarenje se može desiti i kasnije. Mogući su i bolovi i grčevi.

5. dan posle ET: Dok se posteljica razvija ispušta sve veća količina HCG hormona.

6. dan posle ET: Nivoi HCG hormona rastu, ali je uobičajeno da se on testira nakon dve sedmice od oplodnje. Testom iz krvi može se potvrditi trudnoća u ovoj fazi. Nemojte dozvoliti da vas izludi želja za ranim testiranjem. Nivo će najverovatnije biti u opsegu 0-50 mIU/ml.

7.dan posle ET: Koagulacioni čep se formira da bi zatvorio deo gde je blastocista ušla u endometrijum. Implantacija je sad završena.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova