Kvalitet jajnih ćelija

Jajne ćelije su unutar tvojih jajnika i ustvari su sve skladištene kao nezrele jajne ćelije. Kada ovuliraš, jajne ćelije prolaze kroz još jednu fazu deobe ćelija, poznatu kao mejoza. Stariije jajne ćelije imaju veću verovatnoću da naprave grešku u svom DNK tokom tog procesa i to dovodi do genetski abnormalnih jajnih ćelija.

Jednom kada je DNK ćelije degradiran, ne može se popraviti medicinski ili “izlečiti.” Drugim rečima, jednom kada jajna ćelija postane abnormalna, ne može ponovo postati normalnog kvaliteta. Kvalitet jajne ćelije se nažalost ne može poboljšati.

Crno – belo

Kvalitet jajih ćelija je prilično crno-beli sistem. Ili je jajna ćelija genetski “normalna” (euploidna) ili nije normalna (aneuploidna), a kako žene stare, sve veći procenat jajih ćelija postaje abnormalan.

Pošto je DNK kao priručnik za naše ćelije, svako oštećenje DNK može sprečiti tu ćeliju da radi ono što treba da radi—a to je, u slučaju jajnih ćelija, da “napravi” zdravo dete.

Kvalitet jajih ćelija opada tokom vremena, ta ;injenica je neupitna. Ne postoji test za merenje kvaliteta jajnih ćelija. Jedini način da se zna da li je jajna ćelija hromozomski normalna jeste da se pokuša oplodnja i ako oplodnja bude uspešna, da se izvrši genetski test na embrionu. Loše jajne ćelije slabo se dele, nemaju fertilizaciju, ne implantiraju se u matericu i to je u stvari ocena njihog kvaliteta. Neki naučnici probali su da nađu način da ocene kvalitet jajnih ćelija uz pomoć softvera.

Pošto je oštećenje DNK neizbežno kod žena koje su starije, vaša starost može lekarima dati prilično tačnu sliku o tome koliki procenat vaših jajnih ćelija će biti genetski normalan.

Kada govorimo o kvalitetu jajnih ćelija kod žena, govorimo o očekivanom procentu ukupnog broja jajnih ćelija koje su normalne. Kada je u pitanju broj jajnih ćelija on zaista ne mora imati direktnu vezi s godinama žena, dok kada je u pitanju kvalitet jajih ćelija uticaj je konzistentan i univerzalan i uvek povezan.

Da objasnimo ovako

Žene u 20-im godinama će imati uglavnom normalne jajne ćelije, iako već postoje neke abnormalne ali u malom procentu.

Žene u 40-im godinama će imati uglavnom abnormalne jajne ćelije bez obzira na to koliko zdrav životni stil održavale i vema mali broj zdravih (normalnih) jajnih ćelija. Kod nekih žena taj broj je toliko mali da se broji u promilima.

Plodnost i kvalitet jajnih ćelija su direktno povezani.

Jajnici žena su prirodno programirani da dozvole samo jednoj jajnoj ćeliji da raste, sazreva i bude oslobođena (“ovulacija“) u svakom ciklusu (obično svakog meseca). Ta jedna jajna ćelija predstavlja jednu šansu za trudnoću u tom određenom menstrualnom ciklusu. Vrlo retko će se desiti ovulacija kada će žena imati dve zrele dobre jajne ćelije (tada se može desiti dvojajčana blizanačka trudnoća).

Ta jedna jajna ćelija može biti ili normalna ili abnormalna. Ako je normalna, odlično—imate zdravu trudnoću. Ali ako nije? Abnormalne jajne ćelije obično se ne oplode ili se ne implantiraju u matericu, ali u retkim slučajevima kada to i urade, mogu rezultirati pobačajem ili genetskim poremećajima kao što je Daunov sindrom ili mnogi drugi.

Razlika u kvalitetu jajnih ćelija između žene od 25 godina i žene od 40 godina je u statističkoj verovatnoći da je jedna jajna ćelija koja je sazrela upravo normalna. Pošto žene u kasnim 30-im i 40-im godinama imaju veći procenat abnormalnih jajnih ćelija, mnogo je verovatnije da će njihova ćelija svakog meseca biti abnormalna. Zato prirodna plodnost opada sa godinama, i zato se neplodnost, pobačaj i genetski poremećaji češće viđaju kod žena starijih od 35 godina, a veoma su prisutni posle 43. godine.

Starost jajne ćelije je ključna za šanse za trudnoću.

Studije su pokazale da žene koje idu na IVF sa sopstvenim ćelijama i iste su starosne dobi doživljavaju značajan pad u stopama uspeha. Ipak za one koje koriste donorske jajne ćelije od mlađe žene, stopa trudnoće je bila stabilna u svim starosnim grupama (oko 51%). Mlađa ćelija, uspešna trudnoća.

Važna činjenica

Starost direktno korelira sa kvalitetom jajnih ćelija, ali i sa sposobnošću jajne ćelije da se oplodi i da da zdravu trudnoću. Starost jajne ćelije je najvažnija kada je u pitanju plodnost. Da, postoje neki rizici povezani sa iznošenjem trudnoće i kada su u pitanju donorske jajne ćelije (nešto veći rizik od gestacijskog dijabetesa i preeklampsije), ali uglavnom, mlada, zdrava jajna ćelija čini zdravu trudnoću.

Zamrzavanje jajnih ćelija može biti opcija ukoliko ste informisani na vreme. Žene mogu da zamrznu svoje mlada i zdrave jajne ćelije i sačuvaju njihov kvalitet kako bi kasnije mogle biti “sopstveni donori jajnih ćelija”.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova