Hydrosalpinx – oštećeni jajovod

Hidrosalpinks (lat.hydrosalpinx) je oboljenje jajovoda kod žene. Nastaje najčešće kada se oštećeni jajovod napuni tečnošću i deformiše se. U jajovodu koji nema deformitet tečnost koja se luči se apsorbuje, dok se kod ovog oštećenja to ne dešava. Oštećeni jajovod je još uvek u stanju da luči tečnost ali ne i da je apsorbuje. Saktosalpinks (lat.sactosalpinx) je nakupljanje tekućeg sadržaja u oba jajovoda, ne samo u jednom. Utvrđivanje oštećenja jajovoda vrši se ultrazvukom, HSG metodom ili HyCoSy metodom.

Hydrosalpinx se formira jer je sam kraj jajovoda blokiran pa se jajovod puni bistrom, vodnjikavom tečnošću. On je u stvari najčešće posledica infekcija ili zapaljenjskih procesa koji se šire preko grlića materice i same materice. Takođe, hydrosalpinx može biti i posledica velikih upala male karlice.

Ono što je važno je da se može javiti na jednom jajovodu ili na oba jajovoda i u svakom slučaju ne dozvoljava prolaz spermatozoida, pa na taj način vrlo često onemogućava prirodno začeće.

Posledice?

Postoji izvestan broj studija koje ispituju posledice izlivanja tečnosti iz jajovoda nazad u materičnu duplju. Smatra se da ovaj proces može onemogućiti implantaciju embriona i dovesti do pobačaja, ali studije nisu usaglašene niti su mišljenja stručnjaka jednaka. Svakako ovakvi jajovodi mogu uticati na začeće, to je neupitno.

Šanse za trudoću SA i BEZ?

Više studija u poslednje vreme otkrilo je da žene sa hydrosalpinxom imaju manje šanse da zatrudne putem IVF-a nego žene sa normalnim jajovodima. Druge studije kažu da ove žene mogu očekivati sličnu stopu uspešnosti IVF-a kao žene sa normalnim jajovodima ukoliko se uklone ovakvi jajovodi pre početka IVF-a.

Sličan rezultat se može postići i ako se hidrosalpinks ne ukloni potpuno, već se jajovod zatvori (klipsuje).

Manja šansa za trudnoću, kako navode studije, leži u tome što ove žene imaju u jajovodima tečnost hydrosalpinxa koja se akumulira u jajovodima i vraća u matericu i tako se smanjuje šanse da se embrion implantira. Sama tečnost iz takvih jajovoda može biti toksična po embrion ili može samo mehanički umanjiti šanse za implantaciju. Bar jedna veća studija dokazala je da je tečnost iz jajovoda jako toksična po embrion, ali i da rizik od pobačaja biva udvostručen u ovim slučajevima.

Odstraniti ili ne?


Odstranjivanje jajovoda neki stručnjaci posmatraju sa skepsom jer kad se jajovod odstrani, povratka nema. To je izesna sterilizacija žene. Izvestan broj naučnika je ispitivao promene u funkciji samog jajnika (jer jajovod i jajnik dele dobar deo dovoda krvi) i odstranjivanje jednog može uticati na drugi, kažu stručnjaci. Opravdanost hirurškog tretmana treba razmotriti zajedno s lekarom. Mogućnost komplikacija u vidu infekcija i krvarenja postoji, ali je retka.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova