Koliko beba smo dobili iz VTO?

Republički fond za zdravstveno osiguranje od 2006. godine finansira postupke vantelesne oplodnje u Srbiji. Vremenom se finansiranje Fonda proširivalo, pa tako sada Fond finansira neograničen broj postupaka VTO za prvo dete za žene do 45 godina. Takođe, Fond finansira i uvoz reproduktivnih doniranih ćelija, postupke vantelesne oplodnje za drugo dete, postupke kod kojih muškarac ima azoospermiju ali ima zamrznut svoj materijal, kao i onkofertilitet. Uslovi su u mnogome prošireni. Parovi u Srbiji, ali i žene bez partnera, imaju opcije da uz zdravstveno osiguranje krenu na put do beba i pristupe postupcima vantelesne oplodnje.

Nažalost, iako Srbija ima vodeće uslove lečenja, i dalje nemamo podatke o tome koliko se beba na kraju rodi iz VTO postupaka.

Uspeh vantelesne oplodnje je u stvari samo i isključivo rođenje deteta. Želimo da znamo koliko smo uspešni, koliko se postupaka tačno uradi, koji su uzroci infertiliteta. Uz pomoć jedinstvenog registra koji bi uvezao sve klinike u Srbiji koje rade postupke vantelesne oplodnje mogli bismo imati mnogo podataka. Smatram da je važno da država koja nesebično finansira postupke, ali i građanstvo u Srbiji, znaju kakav je konačan uspeh. U suprotnom, svedoci smo da se godinama unazad suočavamo sa odokativnim procentima uspeha različitih klinika. Svi želimo u stvari isto, da znamo koliko beba i dece imamo iz vantelesne oplodnje“, istakla je Sandra Jovanović, predsednica IVF Centra.

Jedan broj parova i žena bez partnera ne koristi postupke koje finansira RFZO, plaćaju sami, iz različitih razloga, pa i njih treba obuhvatiti.

Često se dešava da se vantelesna oplodnja koristi i kao mera populacione politike, pa moramo znati koliko vantelesna oplodnja u stvari utiče na povećanje broja rođenih beba u Srbiji.

Pohvalno je sve što je do sada urađeno. Godinama sam se zalagala za poboljšanje uslova lečenja neplodnosti u Srbiji. Kada sam sama započinjala svoju borbu za bebu, uslovi su bili mnogo drugačiji. Tada je Fond finansirao samo dva postupka vantelesne oplodnje, sa starosnom granicom od 38 godina za ženu, a privatne ustanove nisu imale ugovore. Sada je sve to mnogo drugačije. Mnogo bolje. Ipak, ostaje pitanje, od 2006. do danas koliko smo beba dobili iz VTO postupaka?“, istakla je još jednom Sandra Jovanović iz IVF Centra.

Ukoliko vam je potrebna podrška ili savet na putu do bebe javite se na naš SOS IVF broj 0800 70 70 77, a možete nam pisati i na imejl office@ivfcentar.rs ili popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova