Jedna od najvećih IVF klinika u Australiji izvinila se nakon što je ženi greškom implantirala pogrešan embrion, zbog čega je rodila dete drugog para. Klinika je grešku pripisala „ljudskoj grešci“.
Kompanija Monash IVF, koja upravlja sa više od 100 klinika širom Australije, saopštila je da su članovi osoblja „slomljeni“ zbog ove greške, za koju se veruje da je prva takve vrste u zemlji.
„U ime kompanije Monash IVF, želim da izrazim iskreno žaljenje zbog onoga što se dogodilo,“ rekao je izvršni direktor Majkl Knap u saopštenju. „Nastavićemo da pružamo podršku pacijentima tokom ovog izuzetno stresnog perioda.“
Monash IVF nije otkrio identitet parova koji su uključeni u slučaj, niti je odgovorio na pitanja o datumu rođenja deteta ili o tome ko trenutno ima starateljstvo, iz poštovanja prema njihovoj privatnosti.
Greška se dogodila u klinici Monash IVF u Brizbejnu, u saveznoj državi Kvinslend, gde zakon priznaje biološku majku i njenog partnera kao zakonske roditelje deteta.
Nije poznato da li je neki od parova sumnjao na grešku pre nego što je klinika otkrila problem.
Aleks Poljakov, klinički vanredni profesor na Univerzitetu u Melburnu i konsultant za fertilitet u Kraljevskoj ženskoj bolnici u Melburnu, rekao je da je ovo prvi takav slučaj u četiri decenije IVF prakse u Australiji.
„Regulatorni okvir Australije za asistirane reproduktivne tehnologije međunarodno je priznat po svojoj strogoći i temeljnosti,“ rekao je on u pisanoj izjavi.
„Verovatnoća da se ovakav događaj desi je toliko mala da je gotovo nemoguće statistički je izraziti.“
Kako je došlo do greške?
Greška je otkrivena u februaru, nakon što su biološki roditelji zatražili prenos preostalih embriona drugom IVF provajderu.
Kada je pronađen dodatni embrion u njihovom skladišnom prostoru, interna istraga je pokazala da im je implantiran pogrešan embrion.
Nije jasno kako je greška tačno napravljena, ali prema saopštenju klinike, embrion drugog para je „greškom odmrznut i transferisan biološkim roditeljima“.
Izvršni direktor Knap izjavio je da veruje da se radi o „izolovanom incidentu.“
„Pojačavamo sve bezbednosne mere u našim klinikama – takođe smo pokrenuli nezavisnu istragu i obavezujemo se da u potpunosti sprovedemo sve preporuke,“ dodao je.
Sara Džeford, australijska pravnica specijalizovana za surogat materinstvo, donaciju i zajedničko roditeljstvo, rekla je da joj se javljaju klijenti zabrinuti za sopstvene IVF postupke.
„U Australiji nemamo pravni presedan za ovakvu situaciju,“ rekla je. „Naši zakoni pretpostavljaju da su biološki roditelji zakonski roditelji deteta, ali to može biti osporeno ako genetski roditelji nisu dali saglasnost za upotrebu svog embriona.“
Ona je naglasila da će svaka odluka o budućnosti deteta biti doneta u njegovom najboljem interesu, ali da će posledice biti „doživotne za sve uključene.“
Oko 2% beba u SAD rađa se putem IVF-a. Evo šta bi trebalo da znate o tome.
Društvo za fertilitet Australije i Novog Zelanda (FSANZ) navelo je u saopštenju da je „upoznato sa ozbiljnim incidentom“ i da su njihove prve misli sa pogođenim porodicama.
Dodali su da su ovakvi incidenti retki i da zahtevaju „najviše standarde transparentnosti.“
Slične greške su se dešavale i u Sjedinjenim Državama, uključujući nedavni slučaj kada je belkinja otkrila da je dobila pogrešan embrion nakon što je rodila tamnoputo dete.
Ovo nije prvi put da je Monash IVF optužen za greške u radu.
Prošle godine, kompanija je pristala da isplati 56 miliona australijskih dolara (35 miliona američkih dolara) kako bi rešila kolektivnu tužbu koju je pokrenulo 700 bivših pacijenata.
Pacijenti su tvrdili da kompanija nije otkrila rizik od lažno pozitivnih rezultata u genetskom testiranju embriona, što ih je navelo da odbace potencijalno održive embrione.
Mi možemo da vam pomognemo na vašem putu do bebe. Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.