Sociološka podrška u IVF Centru pomaže vam da se nosite sa pritiscima društvenih normi vezanih za roditeljstvo.
“Na mirnoj površini ustajale, smrdljive vodene mase po kojoj se uhvatilo zelenilo, pojavilo se, iskočilo nekoliko talasića, žudeći da se otmu, da polete nekud više, ali se brzo vratiše masi; zelenilo opet sve pokri, a mirnu površinu ništa više ne uzdrma, nikakav se talas više ne podiže.”- Mrtvo More, Radoje Domanović
Koliki i kakav uticaj ima okolina na nas? Da li naše okruženje i vreme u kojem živimo, na neki način formiraju našu ličnost i naše stavove, naša mišljenja? Koliko je društvo uticalo na vašu odluku da želite ili ne želite da budete roditelj, koliko je uticalo na povećanje vaše želje? Šta je u stvari vaša lična želja a šta je ono što se očekuje od vas?
Očekuje se da budete majka. Da budete otac. Jednostavno se očekuje da budete roditelj. Ukoliko to niste, ili još uvek niste, šta onda? Šta kaže društvo na to? Kako vas gleda žena iz ulaza koja vodi dvoje dece a vi silazite niz stepenice i nailazlite na nju? Kako vi nju gledate? Da li su naše želje i potrebe u stvari dirigovane od strane naučenog, društveno prihvaćenog ili su one iskreno naše želje i potrebe?
Od ranog detinjstva svi se suočavamo sa raznim pritiscima i normama, koji se mogu tokom godina povećavati. Stižu od strane naših vršnjaka, porodice, profesora, nastavnika, drugarica, kumova… Možemo reći da se od samog početka našeg života učimo nekom određenom ponašanju i mišljenju koje nam je kao takvo dato ili preslikano. Neke stvari prihvatamo lako, neke nikako, a kroz život učimo kako da se prilagodimo nekoj našire usvojenoj, društvenoj normi. Učimo da je sve van njenih granica loše, pogrešno i socijalno neprihvatljivo.
Po kalupu smo oblikovani, po kalupu naučeni. Društveno je prihvatljivo da, kada izgradimo karijeru, sledeći korak mora biti stvaranje porodice. Nakon toga, naredni korak je potreba da starost provedemo sa svojim potomcima, decom i unucima, i tu je kraj. Jednostavno šablon, kalup. Da li je uvek tako i da li je svima tako?
Sve što udaljava od društveno prihvatljivih okvira na sebi ima crnu senku. Svi oni koji svoj život ne grade po društvenoj normi i koji se odupiru pritisku okruženja se smatraju čudnima, neprihvaćenima. U ovim trenucima, sociološka podrška može igrati ključnu ulogu u pružanju perspektive i razumevanja. Kada je neplodnost u pitanju, razlmislite, kako društvo gleda na ljude koji nemaju dece i zašto? Kako oni gledaju sami na sve to? Koliko su prihvaćeni? Da li su? Da li današnje društvo može apsolutno prihvatiti par koji ima više od 40 godina i još uvek nema dece? Da li postoji sažaljenje od komšija, prijatelja, ili je u pitanju osuda? Kako oni vide druge oko sebe? Da li zavide? Da li su slobodni ili su zarobljeni u svojim željama? Nisu po društvenoj normi… zar ne?
Postavljamo sebi pitanje: šta je to neostvaren, a šta ostvaren čovek? Da li ostvarenje leži u plodnosti i rađanju? U nastavljanju loze? To je veoma subjektivna tema.
Zato vam u okviru IVF Centra nudimo sociološku podršku za one koji se ne “uklapaju u društvenu normu”. Najveći i najbolji lek je da budete okruženi sebi sličnima.

Za sva ostala pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA