8 novih navika za bolju plodnost u 2025. godini
Nova godina je vreme za razmišljanje o proteklom periodu i postavljanje ciljeva za budućnost, kao i za promišljanje o promenama koje želimo da uvedemo. Mnogi od nas donose novogodišnje odluke koje ne traju duže od nekoliko nedelja jer ih donosimo iz navike, a ne zato što zaista želimo tu promenu. Umesto donošenja odluka, razmislite o kreiranju zdravih navika koje će vas podržati na vašem putu ka roditeljstvu, kako fizički, tako i emocionalno. U proseku je potrebno oko dva meseca da se nova navika formira, zbog čega je važno pronaći način da je učvrstite dok ne postane automatska. To može biti zakazivanje vremena u kalendaru, pravljenje beleški ili postavljanje podsetnika na telefonu. Evo 8 pozitivnih navika koje možete uvesti u svoju rutinu u januaru i februaru tokom ili pre IVF tretmana: 1. Jedite uravnoteženu hranuNakon praznične sezone, razmislite o uvođenju izbalansirane ishrane bogate hranljivim materijama, sa naglaskom na namirnice koje podržavaju plodnost. Planirajte obroke unapred, pronađite omiljene recepte i pripremajte veće količine hrane unapred. 2. Održavajte hidratacijuPijte 6-8 čaša vode dnevno. Voda pomaže u eliminaciji toksina, održavanju hormonalne ravnoteže i poboljšava cirkulaciju. Postavite podsetnike na telefon ili koristite dnevnik sa meračem unosa vode. 3. Uvedite redovnu fizičku aktivnostKretanje poboljšava cirkulaciju kiseonika
Šta u stvari znači “loš kvalitet jajne ćelije”?
Kvalitet jajne ćelije ili spermatozoida je širok pojam. Obično kada govorimo o kvalitetu, mislimo na sposobnost jajne ćelije ili spermatozoida da stvore zdrave embrione koji mogu dovesti do trudnoće. Različiti pokazatelji, poput zrelosti jajne ćelije, stope oplodnje, formiranja blastocista, trudnoće, živorođenja… često se koriste za merenje „kvaliteta“.
SAN I PLODNOST: Kako san utiče na plodnost?
San igra ključnu ulogu u regeneraciji tela, omogućava jetri da se detoksikuje, poboljšava osetljivost na insulin i reguliše lučenje ključnih hormona poput luteinizirajućeg hormona (LH), estrogena i progesterona. Međutim, koliko san utiče na plodnost i reproduktivno zdravlje?
Saznajte više o tome kako san utiče na plodnost, da li je podjednako važan i za muškarce i da li možete poboljšati kvalitet sna.
Kako zagađivači životne sredine utiču na plodnost?
Disruptori endokrinog sistema su hemikalije koje mogu oponašati ili blokirati efekte naših prirodnih hormona. Saznajte kako zagađivači životne sredine utiču na plodnost i zdravlje, koji su najpoznatiji disruptori, kao i kako smanjiti izloženost. Ove supstance mogu uticati na naš endokrini sistem i dovesti do problema sa reprodukcijom, smanjenja kvaliteta spermatozoida, pa čak i pobačaja. Otkrijte kako se zaštititi i smanjiti rizik u svakodnevnom životu.
Beta HCG i njene vrednosti
Nakon embriotransfera (transfera embriona u matericu) neophodno je pridržavati se preporuka i terapije lekara sa otpusne liste. Poznato je da u postupku kontrolisane stimulacije ovulacije, funkcija žutog tela jeste slabija. Bez prepisanih lekova koji služe kao pomoć žutom telu koje proizvodi progesteron i održava ranu trudnoću, u postupku VTO, trudnoća ima manje šanse.
Vantelesna oplodnja (VTO)
Različiti su nazivi ali vantelesna oplodnja odrazumeva uzimanje jajne ćelije iz tela žene, njenu oplodnju u laboratorijskim uslovima i vraćanje oplođene jajne ćelije (embriona) u matericu posle nekoliko dana od oplodnje.
Metoda jeste komplikovana i iziskuje posebne uslove, posebnu laboratoriju i opremu kao i stručnjake: ginekologa, embriologa, genetičara, mikrobiologa, medicinske sestre i dr. Zbog ovih okolnosti ova metoda je veoma skupa.
KADA POSETITI LEKARA ZA STERILITET
Ako se pitate kada da potražite pomoć za sterilitet, dajemo vam ključne smernice.
Preporučuje se da žene ispod 35 godina pokušavaju da zatrudne 12 meseci pre nego što se konsultuju sa stručnjakom, dok žene starije od 35 godina trebaju da potraže pomoć nakon 6 meseci neuspešnog pokušavanja.
Sa godinama, fertilitet opada, pa ako imate nepravilne cikluse, bolne menstruacije, ili istoriju pobačaja, konsultacije sa lekarom mogu pomoći.
Kod muškaraca, problemi sa seksualnom funkcijom ili bol u testisima takođe mogu ukazivati na probleme sa fertilitetom.
Ako osećate da nešto nije u redu, ne čekajte predugo; potražite savet ranije.
Različiti mitovi o začeću
Različiti mitovi o začeću mogu stvoriti neosnovana očekivanja i stres za parove koji planiraju porodicu. Od verovanja da će trudnoća uslediti odmah nakon prestanka korišćenja kontracepcije do zabluda o plodnosti u određenim godinama, ovi mitovi često nisu u skladu sa stvarnošću. Različiti mitovi o začeću mogu dovesti do mnogih nesporazuma, pa je važno imati tačne informacije. U ovom tekstu ćemo istražiti najčešće zablude i pružiti tačne informacije koje će vam pomoći da bolje razumete proces začeća i plodnosti.
Pozovite nas na 0800 707 077 u svakom trenutku za sva pitanja.
Kvalitet jajnih ćelija
Jajne ćelije unutar tvojih jajnika nezrele jajne ćelije. Kada ovuliraš, jajne ćelije prolaze kroz još jednu fazu deobe ćelija, poznatu kao mejoza. Stariije jajne ćelije imaju veću verovatnoću da naprave grešku u svom DNK tokom tog procesa i to dovodi do genetski abnormalnih jajnih ćelija.