Da li je obavezno imati partnera?
Imati partnera više nije preduslov za majčinstvo. Singl žene danas imaju mnogo opcija da započnu porodicu same, od anonimnih donora sperme do usvajanja. Sa sve većom dostupnošću ovih opcija, mnoge žene otkrivaju da je najteži korak zapravo emotivan – trenutak kada prestajete da čekati da se “onaj pravi” pojavi.
Tugovanje za snom o partnerskoj sreći važan je proces i može trajati duže nego što očekujete. Mnoge žene otkrivaju da taj proces nije u potpunosti završen pre nego što odluče da postanu singl mame po izboru. Druge, pak, na kraju odluče da ne krenu tim putem. Važno je da svaka žena obradi svoje emocije i uskladi prioritete u životu, shvatajući koje kompromise je spremna, a koje nije spremna da napravi.
Neke žene odluče da im je najvažnije imati životnog partnera, bez obzira na to da li će imati decu. Druge odluče da im je dete prioritet, čak i ako nikada ne pronađu romantičnog partnera. Nijedna odluka nije pogrešna – svako vodi svoj život prema sopstvenim vrednostima.
Neke žene, pak, zaključe da ne bi bile ispunjene ako bi ostale bez dece, ali još uvek nisu spremne da odustanu od ljubavi.
Koliko dugo čekati?
Prava ljubav nema vremensko ograničenje, ali plodnost ima. Ako žena planira trudnoću, koliko dugo može da čeka zavisi pre svega od njenih godina. Ako ima 22 godine, statistički gledano, ima dovoljno vremena – čak i do 15 godina. Ako ima 42 godine, vremena gotovo da više nema, možda ne ni 15 meseci, pa čak ni 15 nedelja.
Ipak, godine nisu garancija uspeha ili neuspeha. Postoje retki slučajevi gde žene zatrudne lako u 42. godini, ali mnogo češće se dešava da mlađe žene otkriju da im plodnost nije onakva kakvu su očekivale.
Poremećaji poput problema sa štitnom žlezdom i PCOS-om (sindrom policističnih jajnika) sve su učestaliji u modernom društvu. Nezdrav način života i svakodnevna izloženost prerađenoj hrani, zagađivačima i hemikalijama dodatno pogoršavaju plodnost.
Personalizovana procena plodnosti zasnovana na nauci
Bez obzira na godine, početna procena plodnosti kod reproduktivnog endokrinologa ili ginekologa može ženi pružiti personalizovan uvid u to koliko dugo može da čeka. Kroz jednostavne analize krvi i ultrazvuk, lekar može proceniti trenutne šanse za začeće i održavanje trudnoće. Na osnovu toga može okvirno proceniti i koliko bi se te šanse smanjile za godinu, dve ili pet godina čekanja.
Ako lekar potvrdi da su nalazi dobri i da čekanje nekoliko godina neće značajno umanjiti šanse – to su sjajne vesti! Ali, ako rezultati pokažu da bi i samo šest meseci čekanja moglo znatno smanjiti verovatnoću uspeha, to je važna informacija za donošenje odluka.
Previše žena veruje da će moći lako zatrudneti čak i u 40. godini ili kasnije. Takođe misle da će, ako naiđu na probleme, IVF (vantelesna oplodnja) rešiti sve. Nažalost, IVF nije garancija.
Kako se plodnost menja s godinama?
Ženska plodnost dostiže vrhunac u kasnim tinejdžerskim i ranim dvadesetim godinama, a počinje da opada posle 30. godine. Pad postaje izraženiji oko 35. godine, a značajniji pad se javlja oko 37-38. godine, sa još većim padom posle 40. godine.
Zašto dolazi do ovog opadanja?
Procenat hromozomski zdravih jajnih ćelija smanjuje se s godinama. Na primer, u 35. godini prosečno 50% jajnih ćelija je hromozomski zdravo, dok u 40. godini taj procenat pada na 10-15%. To znači da žena u 40. godini možda ima samo jednu ili dve “dobre” jajne ćelije tokom cele godine.
Većina jajnih ćelija sa hromozomskim nepravilnostima ne može proizvesti održiv embrion. Čak i ako se desi da takva ćelija stvori embrion, dete može imati ozbiljne ili čak fatalne zdravstvene probleme. Zbog toga se rizik od Daunovog sindroma povećava sa godinama:
- 1 u 1,300 za ženu od 25 godina
- 1 u 365 za ženu od 35 godina
- 1 u 100 za ženu od 40 godina
- 1 u 30 za ženu od 45 godina
Kod žena starijih od 44 godine, šanse za prirodnu trudnoću su gotovo nula zbog kvaliteta jajnih ćelija. Takođe, rizik od spontanog pobačaja u dobi od 40 do 44 godine iznosi skoro 50%, u poređenju sa 25% za žene od 35 do 39 godina. Kod žena starijih od 45 godina, stopa spontanih pobačaja prelazi 95%.
Zašto je važno posetiti pravog lekara?
Mnoge žene dobijaju pogrešne informacije kada o plodnosti pitaju opšteg ginekologa ili lekara opšte prakse. Informišite se na pravom mestu kod pravih stručnjaka.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.