Šta je recipročni IVF (ROPA metoda)?

Recipročni IVF ili ROPA metoda je naziv za “zajedničko majčinstvo” ili “ko-materinstvo“. Recipročni IVF omogućava istospolnim ženskim parovima da dobiju dete.

Šta to znači?

Pri recipročnom IVF postupku jedna partnerka se podvrgava stimulaciji jajnika i aspiraciji jajnih ćelija, dok druga partnerka nosi trudnoću. Ovaj postupak je sličan klasičnom IVF-u, ali su obe partnerke uključene u lečenje i trudnoću.

Kako izgleda recipročni IVF?

Jedna od partnerki će se podvrgnuti ciklusu stimulacije jajnika kako bi proizvela više jajnih ćelija i te jajne ćelije će se oploditi spermatozoidima donora (iz banke sperme) i nakon toga će se embrion ili embrioni staviti u matericu druge partnerke. Ukoliko embriotransfer bude uspešan, partnerka će roditi dete.

Recipročni IVF postupak: koraci

Nekoliko koraka je uključeno u recipročni IVF postupak:

  1. Stimulacija jajnika: Partnerka koja je podvrgnuta stimulaciji jajnika prima hormonsku terapiju. Lekovi se uglavnom primaju u proseku od 10 do 12 dana.
  2. Aspiracija: Ovo je kratka intervencija koja se odvija pod opštom anestezijom prilikom koje se uzimaju zrele jajne ćelije.
  3. Oplodnja: Dobijene jajne ćelije se oplode spermom donora u laboratoriji (in vitro oplodnja ili IVF).
  4. Razvoj embriona: Oplođene jajne ćelije ili embrioni se razvijaju u laboratoriji nekoliko dana.
  5. Prenos embriona ili embriotransfer: Embrioni se razvijaju iji, a onda se postupkom embriotransfera (ET) stavljaju (ubacuju) u matericu žene koja nosi trudnoću.
  6. Test: Da bi se proverilo da li je postupak uspešan neophodno je uraditi (nakon 10 do 14 dana) BetaHcg test koji će potvrditi trudnoću.

Prednosti recipročnog IVF -a

Važno je napomenuti da recipročni IVF nije zagarantovani uspeh. Procenti uspeha variraju i zavise od mnogih okolnosti, a najvažnija je starost davaoca jajnih ćelija. Takođe, važan je i kvalitet embriona ali i endometrijum primaoca.

Glavna prednost recipročnog IVF-a je u tome što omogućava da obe partnerke u istospolnoj zajednici budu uključene u proces dobijanja deteta. To može biti posebno značajno za parove koji žele genetsku vezu sa detetom.

Ovaj postupak nije moguć u Srbiji je Zakon o lečenju neplodnosti Srbije ne dozvoljava postupke za istoplodne parove.

Ipak, ovo nije jedini način da istopolni parovi dobiju dete, postoje i drugi.

IVF Centar vam nudi mogućnost savetodavne podrške. Za sva pitanja možete nas kontaktirati direktno na besplatan telefon 0800 707 077 ili popunjavanjem online forme klikom na link KONTAKT.



Slični tekstovi

Još naših blogova