Vantelesna oplodnja: rešavamo nedoumice
O reproduktivnom zdravlju i seksualnim odnosima nas uče veoma rano. Ali, dok učimo o tome, dok vodimo razgovore o kontracepciji, čini se da se osnovni detalji o začeću nekada izgube.
Zaboravlja se činjenica da reproduktivni potencijal nije uvek isti i da opada sa godinama.
Da li o tome učimo veoma rano? Odgovor je sigurno ne.
Mnogi ljudi pretpostavljaju da je zečeće lako baš kao i pokušaj. Za neke jeste. Ali, neki drugi ljudi, kojih nije malo, pokušavaju i pokušavaju i pokušavaju… bezuspešno.
Između onih koji uspeju da ostvare trudnoću i onih koji su morali da se posvete nekim potpomognutim metodama, u koje spada vantelesna oplodnja, postoji ogroman prostor ispunjen nedovoljnim saznanjima o reprodukciji i samom procesu vantelesne oplodnje.
U pomoć smo pozvali doktorku, ginekologa, Biljanu Dragaš, specijalistu infertiliteta. Ona je godinama u kontaktu s parovima i ženama koji se suočavaju s problemom neplodnosti.
Za vas smo želeli da saznamo više i zato smo s njom razgovarali kako bismo vas bolje informisali.
Možete li našim čitaocima da objasnite šta tačno predstavlja neplodnost?
Neplodnost (infertiliet) je poslednjih nekoliko decenija postala globalni problem. Svake godine je sve veći broj parova koji se suočavaju sa problemom infertiliteta, kako u razvijenim zemljama, tako i u zemljama u razvoju. Prema definiciji SZO, infertilitet se definiše kao nemogućnost ostvarivanja kliničke trudnoće nakon 12 meseci regularnih, nezaštićenih seksualnih odnosa ukoliko žena ima manje od 35 godina. Ukoliko žena ima preko 35 godina, dijagnoza infertiliteta se postavlja nakon 6 meseci regularnih, nezaštićenih seksualnih odnosa.
Koji su najčešći uzroci neplodnosti?
Problemi i uzroci infertiliteta mogu biti brojni: medicinski, emocionalni, socijalni, psihički, etički, finansijski. Uzroci neplodnosti veoma variraju u zavisnosti od geografske lokacije, ekonomske razvijenosti i organizacije zdravstvene službe. Najčešći uzroci infertiliteta u razvijenim zemljama su disfunkcija ovulacije, patologija jajovoda, endometrioza i adenomioza, uterusni i cervikalni faktor, muški faktor i nepoznati uzroci. U nerazvijenim zemljama to su najčešće infekcije genitalog trakta, kako žena, tako i muškaraca.
Kod koga je neplodnost zastupljenija, kod muškaraca ili žena?
Ženska neplodnost, muška neplodnost ili njihova kombinacija pogađaju milione parova širom sveta. U Srbiji svaki šesti par ima ovaj problem. Neplodnost je rezultat ženskih faktora otprilike u jednoj trećini slučajeva. Procentualno, zastupljenost muškog faktora je istovetno prisutna. Uzrok je ili nepoznat ili je kombinacija muških i ženskih faktora u preostalim slučajevima. Uzroci ženske neplodnosti nekada se teško dijagnostikuju. Važno je znati da postoji mnogo dostupnih terapijskih opcija koje će zavisiti od samog uzroka. Iz ovog razloga je izuzetno bitno da se par sa problemom neplodnosti na vreme javi specijalisti za infertilitet. Glavni simptom neplodnosti je nemogućnost ostajanja u drugom stanju.
Od kada se primenjuju metode biomedicinski potpomognute oplodnje?
Od prvih početaka, kada je Robert Edwards objavio rad o ranim stadijumima oplodnje ljudskih oocita u časopisu „Nature” 1969. godine, pa do prvorođene bebe metodom biomedicinski potpomognute oplodnje 1978. godine, prošlo je više od pola veka. Danas je vantelesna oplodnja doživela potpunu ekspanziju i postala rutinska metoda lečenja za veliki broj infertilnih parova. Do sada je postupkom VTO u svetu rođeno više od 8 miliona dece, a u razvijenim zemljama deca rođena iz postupka vantelesne oplodnje čine i do 5% živorođene dece.
Kakva je situacija u našoj državi kada je u pitanju vantelesna oplodnja?
U Srbiji Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) od 2006. godine finansira Nacionalni program lečenja neplodnosti postupcima BMPO, prema indikacijama koje je propisala Republička stručna komisija Ministarstva zdravlja Republike Srbije. U našoj državi vantelesna oplodnja o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje se obavlja u 7 državnih i 16 privatnih ustanova. Izmenom pravilnika koji reguliše ovu proceduru, omogućeno je da se prijave žene do 45. godine starosti za neograničen broj postupaka za prvo dete, uz takođe neograničeni broj postupka vraćanja odmrznutih embriona (FET). RFZO finansira još dva pokušaja BMPO za drugo dete. Statistički podaci pokazuju da skoro polovina parova koji se suočavaju sa infertilitetom nikada ne potraži pomoć stručnjaka, tako da su kampanje za podizanje svesti stanovništva o ovom problemu i refundacija troškova postupaka BMPO važni koraci koji se preduzimaju.
Kada je vreme da se parovi jave lekaru?
Ovo prvenstveno zavisi od godina. Ako imate do 35 godina, preporuka je da se javite na pregled posle godinu dana redovnih, nezaštićenih odnosa, a bez ostvarene trudnoće.
Ako imate između 35 i 40 godina, javite se na pregled nakon šest meseci neuspešnih pokušaja. Ako ste stariji od 40 godina, savetujemo da se odmah započne testira nje i/ili lečenje. U nekim situacijama se ranije odlučujemo za testiranje ili lečenje. Recimo, ako jedan od partnera ima nešto od sledećih stanja: istorija neredovnih ili bolnih menstruacija, zapaljenske bolesti karlice, ponovljeni pobačaji, prethodno lečenja karcinoma ili endometrioza. Starost majke je jedan od najvažnijih faktora u proceni verovatnoće uspeha vantelesne oplodnje. Bez obzira što postupak VTO može prevazići većinu uzroka neplodnosti kod mlađih žena, ipak ne može rešiti smanjenje plodnosti, povezano sa starenjem jajnika, posebno kod žena starijih od 40 godina. Sa starenjem dolazi do progresivnog pada u odgovoru jajnika na stimulaciju, što rezultuje manjim brojem dobijenih kvalitetnih oocita i embriona i smanjenom stopom implantacije embriona. Dakle, jedna od ključnih činjenica u lečenju neplodnosti jeste da se ne gubi vreme, jer je vreme izuzetno bitan faktor uspeha u lečenju.
Za kraj, šta biste poručili parovima koji se bore za potomstvo?
Za mnoge parove, put do roditeljstva može biti dug i izazovan. Naša misija je da im pružimo ne samo vrhunske tretmane, već i emotivnu podršku koja je podjednako važna. Niko ne bi trebalo da prolazi kroz ovo sam. Zajedno možemo ostvariti vaš san o roditeljstvu. I još jednom da napomenemo, nemojte da čekate i gubite vreme, jer je vreme izuzetno bitan faktor uspeha u lečenju neplodnosti.
Vantelesna oplodnja: najčešće nedoumice
Ovaj tekst publikovan je u Magazinu Plodnost br.1. Za sva pitanja i nedoumice, molimo Vas da nas kontaktirate putem mejla office@ivfcentar.rs ili putem besplatnog telefona 0800 707 077. Nije dozvoljeno kopiranje tekstova bez navođenja izvora.