spermatozoidi

Spermatozoidi

ČINJENICE, MITOVI I ISTINE

U svetu malih, ali moćnih muških reproduktivnih ćelija, krije se čitav univerzum fascinantnih činjenica i raširenih zabluda. Spermatozoidi, ti sićušni junaci muške plodnosti, ključni su igrači u činu stvaranja života.

Spermatozoidi su muške reproduktivne ćelije, ključne za stvaranje novog života.

Sastoje se od tri osnovna dela: glave, srednjeg dela i repa. Glava sadrži genetski materijal potreban za formiranje novog bića, srednji deo obezbeđuje energiju za kretanje, dok je dugačak i tanak rep zadužen za mobilnost i omogućava spermatozoidu da se kreće ka jajnoj ćeliji.

Koliko bi trebalo da ih ima?

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), normalna koncentracija spermatozoida u ejakulatu varira, ali uobičajeno se kreće između 15 i 259 miliona spermatozoida po mililitru semene tečnosti.

Kako se analizira sperma?

Muška plodnost se testira na osnovu spermograma. Ovaj test analizira broj, koncentraciju, pokretljivost, volumen i morfologiju spermatozoida. Normalan uzorak sperme, prema standardima SZO, treba da sadrži najmanje 1,5 ml zapremine, 15 miliona spermatozoida po mililitru, 40% pokretljivih, 32% progresivno pokretljivih i najmanje 4% normalnog oblika. Progresivno pokretljivi spermatozoidi se kreću pravo napred i oni su posebno važni jer moraju da dostignu jajnu ćeliju.

Šta sve utiče na njih?

Na broj i kvalitet spermatozoida utiče stil života, izloženost toksinima, medicinska stanja i starost. Pušenje, konzumacija alkohola, upotreba droga i nezdrava ishrana, takođe negativno utiču na proizvodnju i kvalitet spermatozoida. Česta upotreba toplih kupki ili saune može smanjiti broj spermatozoida jer su oni vrlo osetljivi na toplotu. Medicinska stanja poput hormonskog disbalansa ili varikocele (uvećane vene u skrotumu) mogu uticati na plodnost.

NAJČEŠĆI MITOVI I ISTINE O SPERMATOZOIDIMA

• Trudnoća se može desiti ako je ejakulacija obavljena u toploj vodi, poput one u đakuziju? NETAČNO.

Spermatozoidi su vrlo osetljivi na promene u sredini i brzo umiru ako su izloženi nepovoljnim uslovima (visoke temperature ili neprikladan pH van tela).

• Muškarci su doživotno plodni? NETAČNO.

Kvalitet spermatozoida može opadati s godinama bez obzira na to što se novi stvaraju tokom procesa koji se naziva spermatogeneza (traje oko tri meseca). Istraživanja pokazuju da muškarci stariji od 40 godi na često imaju manju pokretljivost i veći broj abnormalnih spermatozoida u poređenju sa mlađim muškarcima. Zdravlje muškarca je usko povezano sa kvalitetom sperme. Muškarci koji izbegavaju pušenje, alkohol, drogu i hrane se zdravo obično imaju kvalitetniju spermu.

Koliko su brzi?

Spermatozoidi plivaju oko 5 mm u sekundi. Poređenja radi, ukoliko bi kit mogao tako brzo da pliva, prelazio bi 24.000 kilometara na čas.

Koliko dugo mogu da prežive?

Sperma može preživeti u telu žene do pet dana, u zavisnosti od plodnog perioda i kvaliteta cervikalne sluzi.

Šta je sa spermom koja se ne „izbaci”?

Stara sperma koja se ne izbaci jednostavno se reapsorbuje .

Što duža apstinencija to bolji rezultati?

Iako većina muškaraca smatra da će uzorak biti bolji ako što duže apstinira, to nije tačno. Najbolji je ejakulat kada je apstinencija ne manja od 3 i ne veća od 5 dana.

Razumevanje činjenica i razbijanje mitova o spermatozoidima može pomoći u boljem planiranju porodice i donošenju odluka o reproduktivnom zdravlju.

Slični tekstovi

Još naših blogova