Neplodnost: KAKO DA PODRŽITE SVOJE DETE?

Roditeljstvo predstavlja mnogo toga, ali je u osnovi ogromna želja da zaštitite svoje dete po svaku cenu. Dok je dete malo, roditelji najčešće to i mogu. Kako dete odrasta, životni izazovi postaju slojeviti ( kao što je npr neplodnost) , a problemi sa kojima se suočavaju složeni i kompleksni. Više se ne mogu rešiti flasterom i poljupcem, zagrljajem tokom oluje ili pozivom učiteljici.

Da, teško je obuzdati i kontrolisati taj zaštitnički instinkt. Koliko god da je sada to zreo i nezavisan čovek, zauvek će ostati vaše dete. Čak i kada vaše dete pokušava da ima svoje dete.

Činjenice:

1. U Srbiji se svaki 6. par suočava s problemom neplodnosti i vaše dete može biti jedno od njih, bilo da vam je to reklo ili ne.

2. Za sve one koji žele decu, saznanje da ne mogu prirodno da ih dobiju je srceparajuće. Taj trenutak menja sve. Putovanje do bebe uz pomoć potpomognutih tehnika i savremene medicine može biti nepredvidivo i jednostavno tužno. Kada na sve to dodate mnogo analiza, hormonsku terapiju, neizvesnost sa rezultatima, finansijsku nestabilnost… jasno je da vaši uobičajeni načini za utehu možda neće delovati.

Šta sve treba znati?

Razumite najpre da neplodnost pogađa i muškarca i ženu i nikada nemojte da zaboravite to. Morate razumeti da se par suočava sa neplodnošću zajedno, ne samo vaše dete samostalno. Druga važna stvar je da neplodnost menja čoveka. Osoba koja prolazi kroz različite procedure kako bi dobila dete nije ista osoba kao pre, pa ne upoređujte.

Neplodnost utiče na sve. Ali baš na sve!

Neplodnost utiče na svaki aspekt života čoveka. Sve, od međusobnog partnerskog odnosa, do posla, slike o svom telu, preko odnosa sa Bogom i religijom, do finansijske sigurnosti, obojeno je bojom neplodnosti.

Neplodnost jeste noćna mora. Može uključivati više injekcija dnevno po vrlo strogoj šemi, drastičnu promenu ishrane ili načina života s ciljem poboljšanja broja ili kvaliteta jajnih ćelija/sperme ili beskrajne posete lekaru (često praćene dugim čekanjem i lošim vestima). Tu su i veliki finansijski izdaci, kao i neželjeni efekti lekova koji mogu uključivati promene raspoloženja, valunge, nadutost, zatvor i još mnogo toga. Način na koji osoba obrađuje sve ovo je nepredvidiv i može se menjati svakog dana.

Psihološki aspekti

Verovatnoća da vaše dete oseća anksioznost i depresiju je velika. Nemogućnost začeća donosi osećaj krivice, stida i neuspeha, dok hormoni i lekovi dodatno utiču na intenzitet različitih emocija. Povećava se nivo stresa zajedno sa pojačanim pritiskom, neizvesnošću i osećajem potpunog gubitka kontrole nad procesom. Stručnjaci naglašavaju da je psihološki profil pacijenata koji se bore sa neplodnošću ekvivalentan psihološkom profilu onkoloških pacijenata. Jedna studija sa Harvarda je navela da „psihološki simptomi povezani sa neplodnošću jesu slični onima povezanim sa drugim ozbiljnim medicinskim stanjima”. U stvari, žene koje prolaze kroz proces lečenja neplodnosti, depresivne su i anksiozne kao i žene koje imaju tumor ili srčanu bolest. Čak 76% žena u toku lečenja neplodnosti ima klinički nivo anksioznosti, a 56% ima klinički nivo depresije, dok se za muškarce vezuju procenti 32% i 61%.

Promene raspoloženja

Neplodnost, zapravo, povlači ogromne promene raspoloženja. Najpre optimizam tokom prve polovine ciklusa („Da, ovo će uspeti, jako sam uzbuđena i obožavam svog doktora”), a onda stigne negativan nalaz i svi snovi padaju u vodu (,,Mrzim svog doktora, mrzim kliniku, mrzim sebe i nikada mi neće uspeti”). Očekujte promene raspoloženja kod svog deteta na dnevnom nivou.

Porodična okupljanja i neplodnost

Porodični događaji mogu biti posebno teški. Druženje može biti neprijatno ako vas kazaljka na satu upozorava da je vreme za iglu u stomak, a ne popodnevni ručak. Naročito ukoliko su okupljanja motivisana proslavom rođenja bebe ili dečijeg rođendana. Vaše dete i dalje voli svoje rođake i njihovu decu, naravno. Samo je tuga jer još uvek nema sopstveno malčice jača. Podržite svaki vid njihove samozaštite – ne moraju da budu tamo gde ih boli.

Saveti, saveti…

Niko ne očekuje savet od vas, očekuje se podrška. Ne pričajte o iskustvima drugih ljudi. Koliko god vaše namere bile čiste, vaše dete ne želi da sluša o ćerki komšije koja je rodila u 53. godini. Iako mislite da jesu, priče o tuđim trudnoćama nisu inspirativne. Takođe, ne govorite im koliko želite da budete baka ili deka. Oni to odlično znaju.

Informišite se

Naučite više o neplodnosti iz dobrih izvora, recimo na sajtu IVF Centra. Saznajte kroz šta vaše dete prolazi bez potrebe da vam oni sami opisuju i tako retraumatizuju svoj neuspešni postupak ili loš ishod testiranja.

Pitajte i podržite

Pitajte šta im treba i ponudite podršku koja njima prija. Neplodnost je vrlo individualno iskustvo i ne postoji gotov i proveren način da se u potpunosti pripremite za sve kroz šta vaše dete prolazi. Podrška je i jednostavno donošenje ručka ili večere, pospremanje kuće, razgovor… Novac je često potreban u toku lečenja, a mnogima je teško da ga zatraže. Ponudite ga bezuslovno i podsećajte koliko je bezuslovna roditeljska ljubav.

Slični tekstovi

Još naših blogova