O reproduktivnom zdravlju se malo razgovara, iako je njegov uticaj na naše živote ogroman. Jedna od najfascinantnijih tema iz ove oblasti jeste jajna ćelija – ključna komponenta u procesu stvaranja života.
Šta je jajna ćelija?
Jajne ćelije se formiraju dok je žena još fetus u materici majke i ostaju u jajnicima sve do ovulacije. Tokom fetalnog razvoja, formira se oko 7 miliona jajnih ćelija, ali taj broj drastično opada pre rođenja, pa se devojčica rađa sa oko 2 miliona. Do prve menstruacije, broj jajnih ćelija smanjuje se na otprilike 400.000. Sa svakim mesečnim ciklusom, žene gube određeni broj jajnih ćelija sve do menopauze, kada se rezerve najzad iscrpe. Jajna ćelija je jedna od najvećih ćelija u ljudskom telu, ima prečnik od oko 100 mikrona i čak je moguće videti je golim okom, bez mikroskopa. Poređenja radi, ćelija kože je četiri puta manja, dok je spermatozoid čak 20 puta sitniji od jajne ćelije. Ona sadrži sve neophodne komponente za početak života zahvaljujući svojoj veličini.
Ovarijalna rezerva i AMH: Šta nam otkriva?
Ovarijalna rezerva predstavlja broj jajnih ćelija koje se nalaze u jajnicima. Za procenu ovarijalne rezerve meri se nivo Anti-Mullerian hormona (AMH). Ovo testiranje iz krvi može se raditi bilo kog dana menstrualnog ciklusa. Normalne vrednosti AMH variraju u odnosu na starost žene. Nizak nivo AMH ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu, što može otežati postizanje trudnoće. Važno je napomenuti da nizak nivo AMH ne znači nužno da je trudnoća nemoguća, ali je ipak važno da u tom slučaju što pre počnete da razmišljate o planiranju potomstva. AMH nije jedini pokazatelj ovarijalne rezerve. Nivoi drugih hormona, kao i ultrazvučno praćenje, pružaju potpuniju sliku o reproduktivnom zdravlju. Zato vam savetujemo konsultaciju sa ginekologom i IVF specijalistom da biste što pre imali sve adekvatne informacije o svom reproduktivnom potencijalu. Ovo je naročito važno ako ne dođe do trudnoće u roku od šest do dvanaest meseci.
Jajna ćelija: broj i kvalitet?
Kvalitet i broj jajnih ćelija opadaju s godinama, a broj se ne može povećati tokom života. Iako se njihov kvalitet prirodno smanjuje, možemo preduzeti neke korake kako bismo očuvali reproduktivno zdravlje:
• održavanje zdrave telesne težine,
• balansirana ishrana,
• izbegavanje štetnih supstanci (alkohola i cigareta),
• redovna fizička aktivnost.
Zamrzavanje jajnih ćelija: Zalog za budućnost
Za mnoge žene zamrzavanje jajnih ćelija može biti odličan način da osiguraju svoje reproduktivne mogućnosti u budućnosti, a naročito za žene koje žele da odlože materinstvo zbog karijere, obrazovanja ili drugih životnih okolnosti. Zamrzavanje jajnih ćelija omogućava im da sačuvaju svoj reproduktivni potencijal, jer se ćelije mogu koristiti kasnije. Jajne ćelije su neverovatne i njihova složena priroda i funkcija čine ih jednim od najvažnijih elemenata u procesu stvaranja života. Važno je da budemo informisani i svesni načina na koji možemo očuvati svoje reproduktivno zdravlje.
Ovaj tekst publikovan je u Magazinu Plodnost br.1. Za sva pitanja i nedoumice, molimo Vas da nas kontaktirate putem mejla office@ivfcentar.rs ili putem besplatnog telefona 0800 707 077. Nije dozvoljeno kopiranje tekstova bez navođenja izvora.