PRONATAL BEOGRAD: Pomeramo granice i žudimo, iznova i iznova…

Za prvi broj Magazina Plodnost razgovarali smo sa prof. dr Sanjom Sibinčić iz Pronatal grupacije.

U septembru 2021. godine u Srbiju je stigla grupacija Pronatal. Koje su prednosti toga što ste deo grupacije?

U svakom trenutku imate podršku u svim segmentima, a iskustvo od 30 godina, koliko ima grupacija, nam pomaže da uspostavimo najbolji sistem zdravstvene zaštite u području IVF-a, razmenu i deljenje znanja, osposobljavanje kadra, razmenu lekara… Svake nedelje organizujemo video sastanke i pronalazimo najbolja rešenja za zahtevne pacijente. Trudimo se da organizujemo kontunuiranu obuku za lekare i embriologe u okviru naših 11 centara. Plod svega toga je i priznanje za najbolji centar u Evropi za zdravstvenu brigu o pacijentima, koji nam je ove godine dodelio EFS (Evropsko društvo za plodnost).

Da li su isti standardi i protokoli lečenja u Češkoj i u Srbiji?

Potpuno su isti standardi i pravila u tretiranju pacijenata, ali su isti i standardi kada je u pitanju oprema i materijal sa kojim radimo. Ideja je standardizovati sve naše centre. Skoro tri decenije blistave karijere stoji iza vas.

Šta Vam je sada izazov?

U našem poslu izazov je uvek isti i nepromenjiv: pomoći što većem broju ljudi da dobiju dete. Svaka nova trudnoća je podjednaka radost, kao da je prva. Što se tiče izazova na poziciji regionalnog menadžera, tu je bilo više izazova koje smo uspešno rešili. Mi smo prva grupacija koja je kroz svoje centre povezala region i klinike u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Naši timovi iz naše 4 klinike, sa krovnom grupom iz Česke, zajedno donose odluke o pacijentima, posebno komplikovanim slučajevima, uspostavljaju se zajednički standardi rada i stimulacijskih protokola.

Takođe, diskutujemo i o novim naučnim dostignućima, a kako bismo ovo postigli, trebalo je savladati pre svega komunikacijsku barijeru uspostavljenu prethodnim ratom i političkim zbivanjima. Nauka i pozitivna energija nađu put za sve plemenite ideje. Saradnja naših timova predstavlja zadovoljstvo i radost, rutinu, iako nije bilo jednostavno organizovati sve to.

Koji su to pristupi pacijentu u klinici Pronatal?

Pristup je isključivo individualan. U klinici u Beogradu napravili smo personalizovane terapijske protokole, pa se pored klasičnog IVF programa bavimo i reproduktivnom medicinom i pružamo pomoć ženama od kojih su mnogi digli ruke zbog loših nalaza. Pokušavamo da se uz nove metode uhvatimo u borbu sa najvećim neprijateljem – godinama. U sklopu tog programa uspešno primenjujemo protokole Segova programa reproduktivne medicine.

Zašto holistički pristup u Pronatalu?

Godinama sam razmišljala kako na najbolji način pomoći ženama koje idu u postupak vantelesne oplodnje i u tim svakodnevnim kontaktima im predlagala širi i sve obuhvatniji program pripreme koji sledi pre procedure. Sve te metode smo objedinili i napravili holistički pristup. U okviru našeg holističkog tima su poznati stručnjaci sa kojim organizujemo različite radionice, zatim individualnu psihološku podršku, psihoterapiju, terapeutske vežbe, fizičke aktivnosti, pregled nutricioniste, kvantnu medicinu… IVF je komplikovan proces i zahteva sveobuhvatnu podršku.

Šta je neophodno uraditi kako bi što bezbolnije i sigurnije žena prošla kroz ovaj IVF proces?

Potrebno je da se urade svi nalazi, ali i da se žena psihički pripremi za proceduru. Ukoliko žene imaju bilo kakve strahove, sumnje ili slične dileme, tim naših terapeuta im može pomoći da to savladaju. Najvažnije je da su pacijenti potpuno iskreni prema sebi i u kontaktu sa sobom i svojom dušom. Na taj način najbrže dolazimo do rešenja.

Koji su najčešći strahovi pacijenata?

Pacijenti se najčešće boje negativnog ishoda, ali i bolesti zbog hormonskih terapija, imaju strah od anestezije, strah za opstanak partnerstva… U odnosu na njihove strahove pravimo terapijske protokole. Ponekad je dovoljan i samo jedan iskren razgovor sa ginekologom. Mi imamo zaista fenomenalne rezultate kod pacijenata koji idu na grupne ili individualne psihoterapije. Oni u ceo proces ulaze veoma dobro pripremljeni, osnaženi i u boljem kontaktu sa sobom, svojim telom i mislima.

Zašto ste izabrali baš ovaj poziv?

Osnovna inspiracija mi je bila ideja da radim posao koji je na izvoru stvaranja života. Još kao mlad lekar sam odlučila da želim da radim isključivo „tamo gde počinje život“. To je predivna spoznaja, nezamisliva i čarobna. I to je večna inspiracija. Od ove plemenite ideje da pomažete u stvaranju novog života, novog bića, kada jednom spoznate taj užitak rada, nikada ne možete odustati. To vam daje snagu da izdržite nezamislivo, da radite bez radnog vremena, da pomerate granice i da žudite da iznova i iznova budete deo stvaranja života, trudnoće i rođenja jednog novog malog bića. Zahvalna sam svima koje sam upoznala na svom profesionalnom putu, jer bez njih ja ne bih bila ovo što jesam danas.

PR tekst Pronatal

Slični tekstovi

Još naših blogova