Šta u stvari znači “loš kvalitet jajne ćelije”?

Šta podrazumevamo pod „kvalitetom“?

Kvalitet jajne ćelije ili spermatozoida je širok pojam. Obično kada govorimo o kvalitetu, mislimo na sposobnost jajne ćelije ili spermatozoida da stvore zdrave embrione koji mogu dovesti do trudnoće. Različiti pokazatelji, poput zrelosti jajne ćelije, stope oplodnje, formiranja blastocista, trudnoće, živorođenja… često se koriste za merenje „kvaliteta“.

Što se tiče fizičkog izgleda jajne ćelije, odnosno njene morfologije, to ne mora nužno ukazivati na loš kvalitet. Na primer, jajna ćelija ovalnog oblika, koja podseća na fudbalsku loptu, obično nije negativno ocenjena lošim kvalitetom.

Postoji mnogo toga unutar jajne ćelije što ne možemo videti, a što može uticati na njen kvalitet!


Kvalitet jajne ćelije?

Kako folikuli sazrevaju, jajna ćelija unutar njih prolazi kroz procese koji pomažu njenom sazrevanju. Ovo zahteva vreme, a veći folikuli verovatnije, ali ne uvek, sadrže zrelu jajnu ćeliju. Zrelost jajne ćelije može se posmatrati iz dva aspekta.

  1. Kada čujete da je jajna ćelija „zrela“, to se uvek odnosi na nuklearnu zrelost. To znači da je polarno telo vidljivo i da je jajna ćelija spremna da primi DNK iz spermatozoida. Kod postupka ICSI, spermatozoidi se ubrizgavaju samo u jajne ćelije koje su ovako zrele, jer nezrele jajne ćelije još nisu spremne za oplodnju.
  2. S druge strane, citoplazmatska zrelost odnosi se na zrelost svih drugih delova jajne ćelije koje ne možemo videti. Unutar jajne ćelije nalazi se „supa“ poznata kao citoplazma, koja sadrži razne faktore potrebne za oplodnju i rani razvoj embriona. Ako ti faktori nisu spremni, jajna ćelija možda neće biti oplođena niti će se normalno razvijati, čak i ako ima polarno telo i smatra se „zrelom“.

To je poput voća koje sazreva. Iako boja voća može izgledati ispravno (kao nuklearna zrelost), unutrašnjost možda nije dovoljno slatka ili ukusna (što odgovara citoplazmatskoj zrelosti).

Godine i kvalitet jajne ćelije?

Kvalitet jajne ćelije opada s godinama, jer neki od ovih faktora unutar nje mogu vremenom da propadaju.

Zapamtite, rođeni ste sa svim jajnim ćelijama koje ćete ikada imati. Dakle, kada ste u četrdesetim godinama, toliko su stare i vaše jajne ćelije (čak i starije koji mesec), a njihovi unutrašnji delovi ne funkcionišu kao ranije. Ove neispravne komponente mogu praviti greške koje vode do aneuploidije ćelija i embriona, pa jajne ćelije imaju pogrešan broj hromozoma, što može dovesti do povećanog rizika od pobačaja ili embriona koji se ne implantiraju.


Zašto embrioni prestaju da se razvijaju (stanu s razvojem)?

Mnogi parovi imaju embrione koji se oplode i razvijaju do trećeg dana, a zatim prestanu. Ovo se zove zaustavljanje razvoja embriona i zapravo je vrlo teško rešiti, jer postoji mnogo faktora koji na to utiču. Evo nekih razloga za zaustavljanje razvoja embriona:

  • Jajna ćelija ili spermatozoid ne sadrže ključne faktore za razvoj embriona
  • Aneuploidija: jajna ćelija ili spermatozoid nisu doprineli tačnim brojem hromozoma embrionu (ovo je češće kod starijih osoba).
  • Visoki nivoi oštećenja DNK izazvani reaktivnim kiseoničnim vrstama (ROS) u spermatozoidima ili jajnim ćelijama.
  • Laboratorijski uslovi, poput kvaliteta vazduha i prisustva isparlvih organskih jedinjenja (VOC, kao što su mirisi plastike ili parfemi).

Dodaci za kvalitet jajne ćelije?

Mnogi ljudi uzimaju suplemente za poboljšanje kvaliteta jajnih ćelija. Postoje i dokazi koji podržavaju njihovu upotrebu, ali problem je u stvari u kvalitetu tih dokaza. Naime, dokazi su obično niski do vrlo niski, a to znači da je donošenje čvrstih zaključaka na osnovu dobijenih podataka otežano.

Ove studije obično uključuju mali broj ispitanika, koriste različite doze, specifične vrste dodataka ili različite rasporede uzimanja. Kada se svi podaci objedine u meta-analizi, neki dodaci mogu imati efekat (posebno L-karnitin i CoQ10), i to pre svega kod pacijentkinja sa PCOS-om. Ali ponovo, kvalitet dokaza je nizak do vrlo nizak. Imajte to na umu.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova