SAN I PLODNOST: Kako san utiče na plodnost?

San igra ključnu ulogu u regeneraciji tela:

  • omogućava jetri da se detoksikuje.
  • poboljšava osetljivost na insulin
  • reguliše lučenje ključnih hormona kao što su luteinizirajući hormon (LH), estrogen i progesteron.

Ali, koliko san utiče na plodnost i reproduktivno zdravlje?

Kako san utiče na plodnost?

Kvalitet i količina sna direktno utiču na:

  • funkcionalnost našeg HPA sistema ( HPA sistem je skraćenica za hipotalamo-pituitarno-adrenalni sistem. To je kompleksan mehanizam u telu koji reguliše odgovor na stres i utiče na mnoge fiziološke procese)

  • odgovor kortizola.


Istraživanja su pokazala da su san i plodnost povezani – nedostatak sna, osim na plodnost, negativno utiče i na:

  • imuni sistem
  • hormonsku ravnotežu
  • detoksikaciju jetre
  • raspoloženje
  • apetit.

Izlaganje svetlosti tokom noći može poremetiti komunikaciju između mozga i jajnika, što može ometati ovulaciju.

Nedostatak sna može izazvati probleme sa redovnom ovulacijom, a povezan je i sa pobačajima, prevremenim porođajem i neplodnošću.

San i plodnost kod muškaraca

San je podjednako važan i za mušku plodnost!

Istraživanja pokazuju da kasni odlazak na spavanje i manje od 6 sati sna mogu smanjiti kvalitet spermatozoida. Poput pravilne ishrane, kvalitetan san je cilj kojem treba stremiti.

Kako poboljšati kvalitet sna?

  1. Spavajte u potpunom mraku – Melatonin, hormon spavanja, ključan je za zdrav ciklus sna i igra važnu ulogu u zaštiti jajnih ćelija i spermatozoida. Ometanje melatonina svetlošću može negativno uticati na plodnost.

  2. Ograničite plavu svetlost noću – Plava svetlost sa ekrana i LED osvetljenja može ometati proizvodnju hormona. Preporučuje se smanjenje korišćenja uređaja 2-3 sata pre spavanja.

  3. Postavite vreme za spavanje – Redovno spavanje pre 23 sata pomaže vašem detoksikacionom sistemu, uključujući jetru, da pravilno funkcioniše. Jetra igra ključnu ulogu u regulaciji reproduktivnih hormona. San i plodnost su, kao što vidimo, usko povezani.

  4. Kreirajte umirujuću rutinu pred spavanje – Ova rutina može uključivati opuštajuće aktivnosti poput čitanja, istezanja ili pisanja dnevnika, što može pomoći da se bolje pripremite za san.

  5. Redovna fizička aktivnost – Vežbanje pomaže u regulisanju ciklusa sna, a ukoliko možete, vežbajte napolju kako biste iskoristili prednosti prirodne svetlosti.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Izvor: www.theivfwarrior.ca

Slični tekstovi

Još naših blogova