Beta HCG i njene vrednosti

Nakon embriotransfera (transfera embriona u matericu) neophodno je pridržavati se preporuka i terapije lekara sa otpusne liste. Poznato je da u postupku kontrolisane stimulacije ovulacije, funkcija žutog tela jeste slabija. Bez prepisanih lekova koji služe kao pomoć žutom telu koje proizvodi progesteron i održava ranu trudnoću, u postupku VTO, trudnoća ima manje šanse.

Kao pomoć žutom telu obično se preporučuje progesteron (Prolutex, Utrogestan, Progesteron depo…)

Standardno se dan aspiracije ili inseminacije smatra 14. danom ciklusa. Tako se kasnije računa i trudnoća, odnosno dan aspiracije ili inseminacije se računa kao pune dve nedelje trudnoće.

Beta HCG, hormon kojim se dokazuje rana trudnoća, se kod nekih žena luči rano, već dan nakon implantacije. Prema današnjim saznanjima, implantacija se dešava oko 21-og dana ciklusa.

U sledećoj tablici naći ćete vrednosti beta HCG-a koje znače trudnoću.

Prosečne vrednosti beta HCG-a

Beta HCG kod 5% žena može pokazati trudnoću već negde oko 22.dana ciklusa, a kod svih žena oko 28. dana ciklusa. Važno je da znate da vrednosti Beta HCG-a ne mogu pokazati da li je trudnoća uredna ili patološka, da li je u materici ili izvan nje.

Test za trudnoću?

Testovi na trudnoću iz urina imaju osetljivost od 10-50 IU HCG-a i pozitivni su 14 dana nakon aspiracije, ukoliko je nastupila trudnoća. Pozitivan test predstavlja dokaz biohemijske trudnoće, koja se u određenom broju slučajeva nažalost ne nastavi i ne ostvari kliničku trudnoću, pa i test nakon nekog vremena postane negativan. Ovo se događa relativno često, posebno kod žena starijih od 40 godina.

Vrednosti Beta HCG-a su samo okvirne jer jako variraju, te nalaz niži ili puno viši ne mora biti razlog za zabrinutost. Negativna Beta varira od laboratorije do laboratorija, ali obično je to od 0 do 5 IU/L.

individualno savetovanje

Rast BetaHCG hormona

U normalnoj trudnoći svakih 1,5-2 dana visina HCG-a u krvi se okvirno udvostručuje. Porast HCG-a i vrednost progesterona sa sigurnošću pokazuju urednu kliničku trudnoću. Ona se dokazuje kad se ultrazvukom prikaže gestacijski mešak u materici, najranije 31. dana ciklusa. Tada je betaHCG viša od 1000-1500 IU/L. Na kraju 6. nedelje trudnoće (druga nedelja izostanka ciklusa), visina HCG je iznad 6000 IU/L i na UZV se vidi par mm veliki plod, a mogu se videti i otkucaji srca.

Kada se utvrdi klinička trudnoća, rizik od spontanog pobačaja je isti kao i u prirodnoj trudnoći, oko 10-15%. Rizik vanmaternične trudnoće u postupku vantelesne oplodnje je oko 1-2%. Rizik heterotopične trudnoće (kod koje se jedan plod razvija u materici, a drugi u jajovodu) je oko 1%.

Ukoliko krvarite, ali slabije, nakon IVF postupka važno je uraditi beta HCG, jer krvarenje može biti i u ranoj trudnoći.

Ukoliko je 14 dana nakon aspiracije (ovulacije) BetaHCG negativna, nije došlo do implantacije i trudnoće. Postupak je, nažalost, bio neuspešan.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova