Novi zakon je usvojen u leto 2022. godine i doneo je velike promene kako u IVF-u u Grčkoj tako i u pogledu zamrzavanja jajnih ćelija. Prema novom zakonu, starosna granica za vantelesnu oplodnju u Grčkoj je 54 godine, čime se ženama koje imaju i više od 50 godina daje mogućnost da rađaju uz pomoć potpomognute oplodnje, uglavnom uz korišćenje doniranih jajnih ćelija ili embriona.
Prema objavljenim statistikama u Grčkoj, žene starije od 50 godina rodile su 52 dece u 2007. godini, 74 dece u 2009. godini, 128 dece u 2017. godini, 135 dece u 2019. godini i 187 dece u 2021. godini. Nije poznato koji je broj njih koristio donorine jajne ćelije, a koje su trudnoću ostvarile sa sopstvenim jajnim ćelijama.
Šta se menja novim zakonom u kojem je starosna granica za VTO u Grčkoj 54 godine?
- starosna granica za IVF postupak povećana je sa 52 na 54 godine, što je jedna od najviših u Evropi
- krioprezervacija jajnih ćelija je moguća ne samo u medicinske, već i u socijalne svrhe
- ukida se prethodno potrebna saglasnost supružnika za krioprezervaciju jajnih ćelija
- razvedenoj ženi je dozvoljeno da koristi svoja zamrznute jajne ćelije bez saglasnosti supružnika/partnera
Zašto je povećanje starosne granice važno za IVF?
Najreproduktivnije godine za ženu su dvadesete. Plodnost se postepeno smanjuje u njenim 30-im godinama, posebno nakon 35. godine. Svakog meseca kada zdrava, plodna tridesetogodišnja žena pokuša da zatrudni, ona ima 20% verovatnoće uspeha. Do 40. godine, šanse žene su manje od 5% po ciklusu, stoga se očekuje da će manje od 5 od 100 žena postići uspešnu trudnoću svakog meseca.
Važno je naglasiti da žene ne ostaju plodne sve do menopauze. Prosečna starost za menopauzu je 51 godina, međutim, većina žena ne može da ima uspešnu trudnoću u nekom trenutku u svojim 40-im godinama. Ovi procenti se odnose na prirodno začeće i na začeće uz vantelesnu oplodnju (IVF).
Štaviše, rizik od pobačaja i genetskih abnormalnosti se povećava nakon 35. godine. Moguće je da se više komplikacija može javiti tokom trudnoće ili porođaja. Sa 40 godina, postoji brz pad sposobnosti žene da zatrudni prirodnim putem, a šanse za začeće nakon 3 meseca pokušaja su oko 7 %.
Ipak, jedan mali broj broj žena sa 40 godina i dalje može imati zdravu trudnoću i bebu, ali su rizici znatno veći u ovom periodu, a s godinama se još više povećavaju. Nakon četrdesete godine žene, velika je verovatnoća da će donorka jajnih ćelija biti neophodna da bi se postigla trudnoća.
Jeste važno to što je povećana starosna granica u Grčkoj, ali ono što je još važnije da žena zna jeste da što ranije pokuša da zatrudni, to su joj veće šanse za uspeh, bez obzira na to da li će se trudnoća ostvariti doniran ćelijama ili sopstvenim.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.