Kad mogu opet na vantelesnu oplodnju?

Kada se desi da IVF ne uspe, postavljamo sebi pitanja: Šta je pošlo naopako? Kada mogu ponovo da pokušam? Šta da uradim da sledeći put uspe?

Često negativna beta ne zahteva posebno analiziranje, a to nam je teško da shvatimo i prihvatimo. Nisu svi embrioni uvek dobri i nemogućnost implantacije može biti uzrokovana različitim razlozima. Nažalost, stručna javnost i dalje nema odgovor za sve neuspele cikluse.

Ako se ovo i vama desilo, normalno je da se osećate obeshrabreno. Često je potrebno više od jednog pokušaja vantelesne oplodnje da stignemo do cilja. Stručnjaci to znaju i neuspeh postupka se zapravo smatra normalnim jer je stopa trudnoće jednostavno statistika. Okolnosti svakog pacijenta i svakog embriona su različite za svaki pokušaj i svaki tretman.

Stoga, kada se suoče sa neuspelim postupkom vantelesne oplodnje, kompletan tim lekara bi trebalo da pokuša da prikupi što je moguće više informacija kako bi izbegli ponavljanje problema u novom pokušaju. Ovo dovodi do drugog ključnog pitanja: koliko dugo moram da čekam da pokušam ponovo?

Odgovor zavisi od svakog para ili pojedinca i postoji mnogo faktora koje treba uzeti u obzir:

  • Da li pacijentkinja ima više zaleđenih embriona ili treba da započne novi tretman sa hormonskom stimulacijom jajnika?
  • Da li je ciklus doveo do početka trudnoće?
  • Da li je pacijentkinja ranije imala gubitak trudnoće?
  • Da li je negativan rezultat posledica neuspeha implantacije?
  • U slučaju gubitka trudnoće, važno je znati da li se to dogodilo pre ili posle 20 nedelja trudnoće.
  • Starost pacijenta, istorija bolesti, stanje uma i emocionalno stanje su takođe važni faktori koje treba uzeti u obzir.

Medicinsko mišljenje vašeg lekara je veoma važno prilikom donošenja odluke da pokušate ponovo. Ali konačna odluka o tome da li da započnete sledeći postupak ili kada da pokušate ponovo, ipak jeste vaša odluka, pod uslovom, naravno, da ne postoje rizici ili medicinske okolnosti zbog kojih se ovo ne preporučuje.

Uopšteno govoreći, ako medicinski tim smatra da dodatna ispitivanja nisu potrebna, a pacijent ima visokokvalitetne zamrznute embrione, novi transfer embriona se može odmah izvršiti osim ako je potrebno vreme da se menstrualni ciklus vrati u normalu.

Druga je stvar ako je došlo do pobačaja nakon trudnoće, u kom slučaju se lečenje može ponovo započeti nakon tri meseca. Očigledno, ako su potrebni dodatni testovi da bi se utvrdio mogući uzrok pobačaja, taj period bi se mogao produžiti.

Prvi neuspeli ciklus ne znači neuspeh implantacije. Stoga se može započeti novi postupak bez potrebe za dodatnim testovima ili periodom odmora. S tim u vezi, sledeći korak se uvek mora proceniti pojedinačno i pažljivo. I nakon svega ovoga shvatamo da je uvek i u svim segmentima lečenja steriliteta neophodan individualni pristup. Jednostavno, ovde ne može biti šablona po kojem se svi leče.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova