Da li se pitate kada i kako da kažete svom detetu da je začeto donacijom? U ovom tekstu, nudimo savete o tome kako i kada možete razgovarati sa detetom o začeću uz pomoć donacije.
Kada treba da kažete detetu da je začeto donacijom?
Ključno pitanje ovde je kada, a ne da li treba reći detetu da je začeto donacijom. Određeni psiholozi koji redovno rade sa porodicama dece začete donacijom, savetuje da se detetu uvek treba reći istina o njegovom biološkom poreklu.
Dobro je početi sa pričom o poreklu deteta od samog početka. Većina dece može osetiti raspoloženje u glasu roditelja i pre nego što počne da razume jezik, zbog čega će priču o donaciji povezivati s nečim pozitivnim kada im to objasnite na opušten i otvoren način.
Šta reći kada objašnjavate detetu da je začeto donacijom?
Iako može biti teško započeti ovakav razgovor, to će ojačati vezu između roditelja i deteta. Važno je da ne prenesete eventualne sopstvene strahove i nesigurnosti na dete. Dete često ima jednostavniji pogled na svet, pa ovo treba objašnjavati pozitivno i prirodno.
Bez obzira na situaciju, odrasli treba da iniciraju razgovor i obezbede pozitivnu i prirodnu komunikaciju. “Nema detalja koje treba izostaviti, ali je važno da nivo složenosti uskladite sa uzrastom i razumevanjem deteta“, navode psiholozi.
Kada reći šta?
- Deca začeta donacijom od 0 do 2 godine
U ovom uzrastu, dobro je početi sa pričom o donaciji postepeno. Objasnite detetu u kratkim fragmentima dok se igra ili dok provodite vreme zajedno. Na primer, možete crtati ili koristiti slikovnice koje objašnjavaju kako deca dolaze na svet. - Deca od 2 do 5 godina
U ovom uzrastu, dete počinje da razvija jezik i kognitivne veštine, pa mu možete više pričati o donoru/donorki i objasniti zašto ste se odlučili za pomoć pri zasnivanju porodice. Korišćenje slikovnica, slika i slagalica može pomoći detetu da postavlja pitanja i razmišlja naglas, pa ćete tako imati otvoreni razgovor. - Deca od 5 do 9 godina
Dete u ovom uzrastu počinje da povezuje delove informacija i postavlja svoja pitanja o poreklu života. To može uključivati teme poput: “Da li mama zna nešto o mom donoru0donorki?” ili “Da li imam polubraću i sestre?” Odrasli treba da iniciraju razgovor, ali većinu pitanja će postaviti dete ukoliko se u prošlosti otvoreno govorilo o donaciji. - Pre-adolescenti (9-13 godina)
Deca u ovom uzrastu razvijaju apstraktno mišljenje i mogu postavljati složenija pitanja poput: “Zašto je mama odlučila da koristi donora/donorku?” ili “Kako se osećam kao dete rođeno donacijom?” Kao roditelj, potrebno je da prihvatite i podržite sve refleksije deteta, kao i pozitivne i kritičke misli koje ono može imati na ovu temu.
Mogu li dobiti stručnu pomoć za objašnjavanje detetu da je začeto donacijom?
Neki stručnjaci se specijalizuju za savetovanje roditelja na temu dece začete donacijom. Psiholozi naglašavaju važnost otvorenosti prema reakcijama deteta. Možete pozvati i IVF Centar na 0800 707 077, poziv je besplatan.
Ako ste otvoreni i bez predrasuda prema reakcijama svog deteta, već ste na dobrom putu.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.
Izvor: www.europeanspermbank.com