Stopa fertiliteta u Kanadi, koja konstantno opada, sada je dostigla rekordno nisku vrednost.
Globalna stopa fertiliteta je u padu, a Kanada se, prema novim podacima koje je objavila agencija Statistics Canada, našla među državama sa najnižom stopom.
Prosečan broj živorođene dece koje žena može očekivati tokom svog reproduktivnog života u 2023. godini u Kanadi iznosi samo 1,26 dece po ženi, što je najniži nivo otkako je agencija počela sa prikupljanjem ovih podataka. Ovakva situacija je registrovana u 10 od 13 provincija i teritorija u Kanadi.
U 2022. godini, stopa fertiliteta već je bila na rekordno niskom nivou – 1,33 dece po ženi, a taj rekord je sada ponovo oboren. Statistics Canada ističe da smanjenje stope fertiliteta od 2022. do 2023. godine odražava povećanje broja žena u reproduktivnom uzrastu, dok je broj rođene dece ostao sličan u obe godine. U Kanadi je prošle godine rođeno 351.477 beba , što je slično broju iz 2022. godine.
Uzroci opadanja stope fertiliteta u Kanadi
Sa novim podacima, Kanada se pridružuje grupi zemalja sa „najnižim” fertilitetom, gde je stopa ispod 1,3 dece po ženi. U ovu grupu spadaju i Južna Koreja, Španija, Italija i Japan.
Izveštaj StatCan-a iz januara naglašava da mnoge porodice odlažu osnivanje porodice. Pandemija COVID-19 je započela period javne zdravstvene krize, što je uticalo na odluke o rađanju dece.
Stručnjaci ukazuju na produženu ekonomsku nesigurnost, visoke troškove života, promene u načinu života i radne odluke kao uzroke opadanja broja rođenja.
Mnogi parovi razmišljaju: „Možda sada nije idealno vreme za decu,'” rekao je Don Kerr, demograf na King’s University College-u.
Rast stope prevremenih porođaja
StatCan izveštava da je stopa prevremenih porođaja porasla u poslednjih 30 godina. U 2023. godini dostigla je najviši nivo u poslednjih 50 godina, sa 8,3 odsto. Prevremeni porođaj se definiše kao porođaj pre 37. nedelje trudnoće, a bebe koje se rađaju prevremeno su u povećanom riziku od bolesti i hospitalizacije.
„Porast stope prevremenih porođaja može biti povezan sa većim brojem starijih majki,” navodi StatCan. Prošle godine, 26,5 % majki imalo je 35 godina i više, u poređenju sa 10,7 % 1993. godine.
Stopa fertiliteta u Kanadi i dalje opada, što ukazuje na kompleksne društvene i ekonomske izazove s kojima se suočavaju porodice. S obzirom na to da je zapažen pad fertiliteta na globalnom nivou, potrebno je razmišljati koje korake bi trebalo preduzeti da se broj rođene dece poveća.
A kako je u Srbiji?
Stopa ukupnog fertiliteta [broj dece po ženi] u Republici Srbiji za 2024. godine: 1.61
Beogradski region: 1.56
Region Vojvodine: 1.62
Region Šumadije i Zapadne Srbije: 1.68
Region Južne i Istočne Srbije: 1.56
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.
Izvor: https://globalnews.ca/