Implantacijsko krvarenje se javlja kao posledica usađivanja embriona u zid materice (endometrijum). Ovo može biti rani znak trudnoće i oko 30% trudnica doživi ovo krvarenje. To nije nešto zbog čega treba brinuti i ako je prisutno i ako nije.
Krvarenje može biti različitog intenziteta, a sam patofiziološki mehanizam ove poljave nije razjašnjen.
Kako iskustva pokazuju ono se podjednako javlja kako kod zatrudnjivanja prirodnim putem, tako i kod žena koje su zatrudnele putem IVF postupka.
Mišljenja stručnjaka su podeljena kada govorimo o pojavi bolova i grčeva tokom procesa implantacije. Dok neki tvrde da usled grčenja mišića materice, koji se javljaju tokom ovog procesa, implantacijsko krvarenje ponekad biva praćeno blagim bolovima i grčevima u donjem delu stomaka, mnogi će to negirati.
Naime, ova druga struja stručnjaka zagovara teoriju da proces implantacije koji se dešava na delikatnom ćelijskom nivou ne može da prouzrokuje takvu fizičku manifestaciju i da su bolovi koje možete osetiti, zapravo posledica grčenja mišića digestivnog trakta koji nastaju usled povišenog nivoa progesterona.
Kako izgleda implantacijsko krvarenje?
Glavna karakteristika implantacijskog krvarenja je specifična boja krvi koju uočavate. To su najčešće rozikasti ili svetlo braon tragovi, što ponekad zbunjuje jer može ličiti na početak menstruacije. Dok menstrualna krv postaje jarko crvena kako ciklus odmiče, boja ovog krvarenja se ne menja.
Znači, implantacijsko krvarenje je vrlo blago u odnosu na krvarenje tokom menstruacije. Glavna razlika koju možete primetiti jeste u količini i boji krvi koju vidite. Zatim, kod implantacijskog krvarenja na donjem vešu ćete najverovatnije primetiti nekoliko kapi krvi koje ne bi prekrile čak ni dnevni uložak.
Implantacijsko krvarenje može biti i braon ili svetloružičaste boje. Međutim, ne možete biti sigurni da je bilo kakav oblik krvarenja, bilo koje boje, bezopasan u ranoj trudnoći. Posetite svog lekara ako imate bilo kakav razlog za zabrinutost.
Ako se pitate koliko dugo može da traje, iskustva svedoče da je to individualno. Okvirno, ono traje od nekoliko sati do tri dana, a neke trudnice uprkos pojavi implantacijskog krvarenja isto ni ne primete, upravo zbog suptilne manifestacije, odnosno svetle boje iscedka.
Kada se javlja?
Pošto je vreme kada se oplođena jajna ćelija smešta u zid materice veoma blizu vremenu očekivanog narednog ciklusa, mnoge žene ne mogu da razlikuju da li je to krvarenje implantacijsko ili početak ciklusa.
Implantacijsko krvarenje se obično javlja oko 9. dana od perioda ovulacije (okvirno, od 6. do 12. dana). Kada je u pitanju vantelesna oplodnja, javlja se posle 4 ili više dana od embriotransfera.
Zašto se javlja?
Tokom procesa usađivanja jajne ćelije u zid materice dolazi do manifestacije u vidu lakog krvarenja. Ako se pitate da li je obavezno i da li sa vašom trudnoćom nešto nije u redu ako se ovaj simptom ne pojavi, ohrabrićemo vas. Nemaju sve trudnice implantacijsko krvarenje. Ono se javlja kod 20-30% trudnica, a ponekad čak prođe i neopaženo.
Razlozi krvarenja
Nema žene koja se neće uplašiti ako se javi neko krvarenje a to ne očekuje. Osim što može značiti menstruaciju, ono može ukazivati i na ozbiljnije komplikacije: infekciju grlića materice, pobačaj, vanmateričnu trudnoću…
Najčešći razlog blagog krvarenja u ovom ranom periodu trudnoće jesu procesi koji prate putanju oplođene jajne ćelije. Ako ipak sumnjate da je nešto drugo uzrok, najbolje je da se obratite svom ginekologu.
Mi smo svakako tu da vam pružimo savet i podršku. Javite se.
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.