Koji su to suplementi i vitamini za poboljšanje plodnosti?
Donosimo vam kratak spisak ispod:
- VITAMIN D
- VITAMIN E
- VITAMIN C
- B12
- B6
- CINK
- SELEN
- MAGNEZIJUM
- FOLNA KISELINA
- KOENZIM Q10
- OMEGA 3 MASNE KISELINE
- L KARNITIN
- L ARGININ
- ACETIL L KARNITIN
- N ACETIL CISTEIN (NAC)
- GLUTATION
- MIO-INOSITOL
- MELATONIN
- DHEA
- ZLATNA MAKA
Šta utiče na kvalitet spermića?
Na kvalitet spermatozoida, pored ostalih faktora, može uticati i povećano dejstvo slobodnih radikala usled oksidativnog stresa, pa je važno osigurati minimalnu izloženost faktorima koji mogu povećati ovu pojavu. Mnogo je faktora koji mogu uticati na morfologiju, pokretljivost i broj spermatozoida, uključujući: lošu ishranu, stres, izloženost toksinima iz okoline, zagađenje, lekove i pušenje.
Suplementi se ne uzimaju umesto uravnotežene ishrane, ali se mogu uvesti ako postoji nedostatak određenog nutrijenta.
Poželjno je pripremiti svoje telo uz pomoć zdrave ishrane i dodatne suplementacije, idealno šest meseci ili najmanje tri meseca pre začeća. Ovaj vremenski okvir je dat jer je potrebno oko tri meseca da se spermatozoidi proizvedu i sazru u procesu zvanom spermatogeneza.
Koji su to suplementi važni?
Vitamin D ima nekoliko važnih uloga u telu, uključujući poboljšanje funkcije mišića, regulaciju imunološkog sistema i važan je za zdravlje kostiju. Takođe je važan za reprodukciju muškaraca, posebno u poboljšanju pokretljivosti spermatozoida i statusu testosterona.
Cink je neophodan mineral koji ima svoju ulogu u stvaranju spermatozoida, pokretljivosti ćelija i nivou testosterona. To je jedan od najvažnijih minerala za plodnost muškaraca.
Likopen je moćan antioksidans i u studijama je povezan sa poboljšanjem koncentracije i morfologije spermatozoida.
L-karnitin pomaže u transportu masnih kiselina u mitohondrije i povećava nivoe energije spermatozoida, koji pomažu njihovu pokretljivost.
L-arginin je aminokiselina, jedan od gradivnih blokova proteina. Glava spermatozoida sadrži puno L-arginina i to je važno u pogledu kvaliteta i pokretljivosti.
Antioksidanti kao što su selen, vitamin E, vitamin C i beta-karoten kao antioksidanti štite DNK sperme (antioksidanti pomažu u suzbijanju slobodnih radikala koji mogu da oštete DNK sperme usled oksidativnog stresa). Ako pušite, prestanite. Pušenje smanjuje količinu vitamina C u telu, koji pomaže u smanjenju broja slepljenih spermatozida (aglutinacija).
Koenzim Q10 (CoQ10) je antioksidans koji telo proizvodi prirodno. Vaše ćelije koriste CoQ10 za rast i održavanje. Nivoi CoQ10 u vašem telu opadaju sa starenjem. Koenzim Q10 povezan je sa ubrznim starenjem, performansama vežbanja, zdravljem srca, dijabetesom, plodnošću i migrenom. Studije o Q10 u vezi sa plodnošću muškaraca ukazuju da može pomoći u poboljšanju kvaliteta i pokretljivosti spermatozoida.
Metilfolat je vitamin B – ima važnu ulogu u stvaranju sperme i sintezi DNK.
Omega 3 masne kiseline – važne za poboljšanje kvaliteta spermatozoida i poboljšanje nivoa hormona.
Koliko vremena treba da prođe dok telo ne oseti razliku?
To zavisi od pojedinca, njegove ishrane i načina života, hranljivih sastojaka… Važno je i koliki je deficit bio na početku, kao i razlog zašto je ta osoba uopšte imala manjak određenog hranljivog sastojka. Vreme potrebno za unos vitamina može delovati u roku od nekoliko sati ili nedelja, u zavisnosti od toga koliki je deficit. Na primer, ako ste dehidrirani, dodatak elektrolita će delovati za nekoliko minuta. Međutim, ako imate problema sa gustinom kostiju, kalcijumu će trebati 6 nedelja da napravi neku razliku.
Pre uzimanja bilo kojih dodataka ishrani uvek se konsultujte sa svojim lekarom!
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.