Kada se koristi?
Lek Gluformin se koristi za lečenje pacijenata sa dijabetesom tipa 2, poznatim i kao “insulin nezavisni dijabetes”. Ovaj lek se primenjuje kada dijeta i fizička aktivnost nisu dovoljni za adekvatnu kontrolu nivoa šećera u krvi, a posebno je efikasan kod gojaznih pacijenata. Gluformin može koristiti i odrasli pacijenti kao jedini lek ili u kombinaciji sa drugim lekovima za lečenje dijabetesa, uključujući oralne lekove ili insulin. Deca starija od 10 godina i adolescenti takođe mogu koristiti Gluformin, samostalno ili u kombinaciji sa insulinom.
Doziranje
Doza leka Gluformin zavisi od individualnih potreba pacijenta, a određuje je lekar. Preporučena početna doza za odrasle obično je 500 mg ili 850 mg dva do tri puta dnevno, uz ili nakon obroka. Maksimalna dnevna doza je 3000 mg podeljena u tri doze. Kod dece starije od 10 godina, početna doza je obično 500 mg ili 850 mg jednom dnevno, uz ili nakon obroka, a maksimalna doza ne sme prelaziti 2000 mg dnevno.
Kako se primenjuje?
Gluformin se uzima oralno, u obliku filmom obloženih tableta, sa hranom ili odmah nakon obroka kako bi se smanjili neželjeni efekti na probavni sistem. Tablete treba progutati cele, uz čašu vode, bez lomljenja, drobljenja ili žvakanja.
Posebna upozorenja
- Pre početka terapije Gluforminom, obavestite lekara o svim zdravstvenim stanjima, posebno o problemima sa bubrezima ili jetrom, srčanim bolestima ili hroničnim alkoholizmom.
- Tokom terapije je neophodno redovno praćenje nivoa glukoze u krvi, kao i funkcije bubrega.
- Gluformin se ne preporučuje tokom trudnoće i dojenja, osim ako lekar ne proceni da korist nadmašuje rizik.
Upravljanje vozilom
Gluformin ne utiče na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama. Međutim, u kombinaciji sa drugim lekovima za dijabetes koji mogu izazvati hipoglikemiju (nizak nivo šećera u krvi), treba biti oprezan, jer hipoglikemija može uticati na koncentraciju i sposobnost upravljanja vozilom.
Neželjena dejstva
Najčešća neželjena dejstva Gluformina uključuju gastrointestinalne simptome kao što su mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i gubitak apetita. Ovi simptomi su obično prolazni i javljaju se na početku terapije. Retko, Gluformin može izazvati ozbiljno stanje poznato kao laktacidoza, koje zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Lista najčešćih neželjenih reakcija
- Mučnina
- Povraćanje
- Dijareja
- Bol u stomaku
- Gubitak apetita
Predoziranje
U slučaju predoziranja Gluforminom, može doći do laktacidoze, što je medicinsko stanje koje zahteva hitnu pomoć. Simptomi laktacidoze uključuju bol u stomaku, ubrzano disanje, osećaj hladnoće, umor i pospanost. U slučaju predoziranja, odmah potražite medicinsku pomoć.
Šta sadrži?
Aktivna supstanca:
Jedna filmom obložena tableta sadrži 1000 mg metformin-hidrohlorida.
Pomoćne supstance:
- Jezgro tablete: hipromeloza, povidon K 25, magnezijum-stearat.
- Film: Opadry White 02F28644 (hipromeloza 5 mPas, makrogol 6000, titan-dioksid (E 171)).
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.
Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje uputstvo za lek koje možete pročitati na sajtu ALIMS. IVF Centar ne prodaje lekove niti se bavi uvozom istih.