psihološka podrška

Psihološka podrška u IVF Centru

Infertilitet postaje sve češći problem u današnjem društvu. Proces lečenja može biti pun izazova, uključujući brojne analize, zbunjenost, i potrebu za traženjem stručne pomoći od specijaliste do specijaliste. Pored toga, emotivna nesigurnost često prati ovaj put, zbog čega je psihološka podrška neophodni deo svake IVF procedure.

Sexualni život

Seksualni život počinje da se udaljava od želje i uzbuđenja i postaje aktivnost kada se “mora” i “treba”. Vreme prolazi, a biološki sat otkucava i često se nađe neko “s dobrim namerama” da nas na to podseti. Paralelno sa suočavanjem, pojavljuje se stid, teskoba, nervoza, ljutnja, bes, bespomoćnost, ogromna tuga i praznina. Jasno je da je psihološka podrška neophodna.

Podrška

Psihološka podrška za one koji se suočavaju s problemom infertiliteta je nešto o čemu se vrlo često govori, ali se čini da se suštinski malo zna šta to konkretno znači. Kako je IVF proces složen proces koji ne podrazumeva samo medicinsko lečenje, ljudima koji se bore da ostvare trudnoću neophodno je omogućiti ciljanu psihološku podršku. Ova podrška može biti individualna, može podrazumevati seanse u paru, a može biti i grupna.

Važno je znati da je podrška nešto što treba biti željeno od strane para ili pojedinca, i da ne postoji način da ona bude efektna ukoliko se ostvaruje pod pritiskom. Najbolje rešenje je da par ili pojedinac potraže pomoć sami. Kada odluka o tome sazri, učinak terapije je najbolji.

U okviru IVF procesa mnoge ustanove nude psihološku podršku. Ipak, ta podrška podrazumeva samo razgovore neposredno pred sam IVF proces. Važno je da ova podrška bude kontinuirana i da prepozna problem svakog, a ne da generalizuje problem neplodnosti i tako pristupa svakom.

Grupe podrške

Grupe podrške i sama psihološka podrška mnogo se manje koriste kod nas nego u drugim zemljama. Čini se da postoji otpor i da nismo navikli na otvoreni razgovor o temama koje su nam bolne i teške.

Nema razloga da se bojite da podelite svoje misli i svoje strahove. Vrlo često su prisutne slične emocije, strahovi, očekivanja. Grupu vode sertifikovani psihoterapeuti, koji imaju lično i profesionalno iskustvo u bavljenju ovom temom. U grupi pružaju podršku svim članovima da iskažu ono što im je na duši i usmeravaju razmenu osećanja i iskustava među članovima grupe.

Individualna podrška: saveti

Kada je individualna podrška u pitanju ili podrška koje se pruža paru, do zakazanog prvog susreta sa terapeutom, savetujemo sledeće:

  • Okružite se ljudima čija vam podrška znači.
  • Nemojte da gubite nadu ako ne znate koga da slušate niti koju kliniku da birate. Svakako ćete lutati na početku. Da bi lutanja bilo manje, obratite se IVF Centru.
  • Izaberite lekara koji je stručan ali čija komunikacija vam prija, kome verujete i uz kog ste sigurni.
  • Zapamtite, niste dužni nikom, ali baš nikom, da objašnjavate zašto još uvek nemate dece, to je potpuno intimna stvar.
  • Probajte, samo probajte da na trenutak zaboravite na problem sa kojim se suočavate. Prihvatite da je život lep i dok čekate dete. Shvatite da je ovo samo vaše putovanje do vaše bebe. Obavezno za sebe uradite nešto lepo, neka mala zadovoljstva. Izađite, putujte, radite ono što volite.
  • Brinite o svom telu, ishrani, kondiciji… Idite na masažu, jogu, akupunkturu… ili bilo šta što vašem telu prija i opušta ga.

Za sva ostala pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA

Slični tekstovi

Još naših blogova