Kad je kasno za rađanje?

Veliki broj žena se godinama suočava sa nemogućnošću da ostvari trudnoću. Godine žene ograničavajući su faktor kada je u pitanju njena plodnost. Vantelesna oplodnja jeste pomerila mnoge granice naročito uz korišćenje doniranih ćelija i embriona. Ipak, da li granica postoji? Kad je kasno za rađanje?

Mnoge zemlje ograničile su godine žene kada je u pitanju izvođenje IVF postupka, pa su tako najčešće starosone granice u evropskim zemljama između 43 i 53. Prosto rečeno, zakonski nije dozvoljeno da nakon ovoh godina uopšte uradite postupak vantelesne oplodnje bez obzira na to da li koristite sopstvene jajne ćelije ili donirane.

Medijski natpisi, promocija starijeg rađanja kao i retki individualni primeri na nivou čuda doprinose tome da žene misle da mogu da dobiju dete kad god požele, iako nije tako. Posebno je problematično nedovoljno direktno isticanje činjenice da su žene koristile donirane jajne ćelije ili embrione, pa se lako napravi zabuna kod određenog broja ljudi i stvara se lažno mišljenje o tome da uz vantelesnu oplodnju zaista uvek možemo dobiti bebu.

Da li je stvarno tako?

Procenat uspeha vantelesne oplodnje sa sopstvenim jajnim ćelijama drastično pada nakon 40. godine žene, a nakon 45. godine gotove je nemoguće da uz IVF postupak sa sopstvenim jajnim ćelijama ostvarite trudnoću. Uz korišćenje doniranih ćelija šanse postoje ali se i one smanjuju s godinama. Takođe, ostvarivanje prirodne trudnoće (seksualnim putem) nakon 45. godine jako je retko, i sa sobom nosi ozbiljne rizike po zdravlje bebe i majke.

Koliko god bilo retko, pa i skoro nemoguće, kad čujemo ovakve primere ne možemo a da se ne zapitamo koje su nam granice? Kad je kasno za rađanje? Da li je granica onda kada mi odredimo, kada priroda odredi, kada medicina odredi, ili možda kad zakon odredi? To je individualno pitanje za sve nas. I na to pitanje očigledno jedinstven odgovor ne postoji.

U tekstu ispod predstavljamo vam primere najstarijih žena koja su rodile, prenosimo baš onako kako su mediji to naveli, na nivou čuda! Napominjemo da su sve žene koje su navedene ovde u tekstu koristile donirane ćelije ili embrione.

1) ADRIANA ILIESKU

Adriana Iliesku, rodila je ćerku Elizu Mariju 16. januara 2005. godine, kada je imala 66 godina. Ona je penzionisani profesor i dečiji pisac iz Rumunije, a sada ima 75 godina. 2004. godine je uz korišćenje doniranih embriona dobila ćerku. Vraćena su joj 3 embriona. Prvo je jedan fetus umro posle deset nedelja, dok su preostala dva bila teška samo kilogram i po posle 33 nedelja trudnoće. Doktori su planirali carski rez posle 34. nedelje, ali je zbog komplikacija još jedna beba umrla, te je Adriana uspela samo da rodi devojčicu, Elizu Mariju.

2) RADŽO DEVI LOHAN

Radžo Devi Lohan imala je 69 godina kada je rodila tri bebe začete in vitro oplodnjom. Ona i muž Bala su siromašni zemljoradnici iz sela Hisar u Indiji, a in vitro su priuštili raznim pozajmicama. U kulturi u kojoj je cilj ostvariti se kao majka, Radžo se osećala unazađeno. Radžo je imala vrlo komplikovanu trudnoću i porođaj. Prvo joj je materica pukla, pa je imala unutrašnje krvarenje, a takođe je morala da prođe kroz komplikovanu operaciju. Ova trudnoća joj je izazvala i brojne probleme sa zdravljem.

3) OMKARI PANVAR

Očajna u želji da dobiju sina i naslednika, Omkari Panvar postala je najstarija majka na svetu kada je rodila blizance u 70-oj godini života. Godine 2008, Omkari je rodila dečaka i devojčicu pre vremena, a oboje su bili teški oko kilogram. Pamvar i njen muž Čaran već imaju dve odrasle ćerke i unuke, ali su jako želeli da imaju sina. Omkari je prošla kroz in vitro tretmane, a da bi to priuštili, morali su da prodaju bika, da uzmu kredit, potroše životnu ušteđevinu i stave hipoteku na zemljište koje poseduju.

4) BATERI DEVI

Bateri Devi imala je 66 godina kada je carskim rezom rodila trojke u bolnici blizu njenog sela u Indiji. Godine 2010. u Indiji nije postojao zakon koji se ticao godina u kojima je dozvoljeno obavljati IVF, tako da su Bateri i njen četiri godine stariji suprug uspeli da obave in vitro sa doniranom jajnom ćelijom. Ovaj par je decenijama pokušavao da dobije dete, ali kada je Devi ušla u menopauzu, mislili su da su im sve nade pale u vodu. U indijskoj kulturi, žene su često pod pritiskom da rode decu koja će naslediti sve ono što imaju.

5) PATRIŠA RAŠBRUK

Patriša Rašbruk je jedna od najstarijih majki u Britaniji. Ona je prošla kroz in vitro tretman u Rusiji 2006. godine, a potom je rodila sina kada je imala 62 godine. Patriša je psihijatar iz istočnog Saseksa, a već ima troje dece iz prvog braka. Međutim, ona je jako želela dete sa drugim mužem koji pre nje nije imao dece. Uz donaciju jajnih ćelija trudnoća je uspela iz petog puta.

6) FRIDA BIRNBAUM

Frida Birnbaum je najstarija žena u Americi koja je rodila blizance. Kada je imala 60 godina, rodila je dva dečaka, Džošuu i Džereta. Frida već ima dvoje odrasle dece, ali kada su se oni odselili, ona i muž su se osećali vrlo usamljeno i želeli su još jedno dete. Nažalost, Frida je pobacila kada je imala četrdeset godina, a tada su počeli sa IVF postupcima.

Pomoću IVF postupka Frida je zatrudnela i rodila u 53. godini sina Arija, ali je ubrzo zatim poželela još jedno dete. Pošto niko u Americi nije hteo da joj izađe u susret zbog godina, Frida je sa suprugom Kenom otišla u Južnoafričku Republiku i tamo zatrudnela sa blizancima, uprkos oštrom protivljenju njenog najstarijeg sina.

Kad je kasno za rađanje ostaje pitanje na koje nije lako dati odgovor.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova