Septum (pregrađena materica)

Pregrađena materica (lat.uterus septatus) je malformacija materice (odstupanje od normalnog oblika, deformitet). Lako se operiše i smatra se da otklanjanje septuma pozitivno utiče na sposobnost da se održi trudnoća.

Ovo je najčešći deformitet materice i nastaje još pre rođenja, tokom samog fetalnog razvoja. Razdvajajući septum je vlaknasta, mišićna traka tkiva koja može biti debela ili tanka. Žene sa ovako pregrađenom matericom najčešće nemaju problem da zatrudne, ali imaju povećan rizik od spontanog pobačaja. Ukoliko žena ne želi potomstvo, ovu pojavu nije neophodno lečiti.

Detaljno, šta je “pregrađena” materica?

Pregrađena materica je posebna vrsta urođenih malformacija materice. Šupljina materice, koja je normalno trouglastog oblika, podeljena je više ili manje debelim, vertikalnim stubom vlaknastog tkiva i odvojena je u dve manje polovine. Ova malformacija materice povezana je najviše s nepovoljnim ishodima trudnoće, poput gubitka trudnoće, obrnutog položaja deteta, kidanja posteljice i prevremenog porođaja.

Koliko je često javlja ?

Ne postoje tačni statistički podaci o zastupljenosti malformacija materice, ali septatna (pregrađena) materica smatra se najčešćom vrstom urođenih malformacija materice. Takođe, posebno je važno to da je njena hirurška korekcija relativno jednostavna i mogla bi u potpunosti eliminisati rizik od nepovoljnih ishoda trudnoće.

Kako nastaje septum?

Materica nastaje tokom ranog fetalnog života od spajanja levog i desnog mulerskog kanala. Nespajanje dovodi do niza urođenih malformacija materice, što rezultira ili matericom koja ima samo blago udubljenje u srednjoj liniji (smatra se normalnom varijantom), ili delimičnu ili potpunu pregradu materice. U težim slučajevima neuspeh u spajanju dovodi do druge vrste malformacija gde su delovi materice delimično ili potpuno odvojeni u dve različite polovine (dvoroga ili materica u obliku srca).

Budući da je tačna klasifikacija izuzetno važna pre planiranja hirurške intervencije, potrebna je temeljna dijagnostička obrada, uključujući 3D ultrazvuk ili sonograf, magnetnu rezonancu ili, čak, dijagnostičku laparoskopiju. U današnje vreme neinvazivne dijagnostičke tehnike često su dovoljne za ispravnu dijagnozu vrste oštećenja materice.

Operacija septuma (pregrade u materičnoj duplji) se izvodi histeroskopski (kamera i instrumenti se ubace kroz grlić materice) u lokalnoj ili opštoj anesteziji.

Važno je da znate da septum ne mora nužno da uzrokuje bol, za razliku od drugih vrsta malformacija materice.

Može li se pregrađena materica korigovati?

Resekcija septuma materice sprovodi se histeroskopskom metodom. Poželjno je hladnim makazama rezati višak tkiva septuma kako bi se ograničilo oštećenje okolnog tkiva i smanjio rizik od nastanka ožiljaka. Nakon intervencije preporučuje se da se pričeka od 3 do 6 meseci kako bi se postigao potpuni oporavak operisane materice.

Da li septum znači neplodnost?

Pregrađena materica ne mora nužno ometati trudnoću, zapravo, ona se kliničkim gubicima trudnoće najčešće dijagnostikuje. Suprotno tome, uklanjanje septuma materice može biti vrlo korisno i dovesti do potpuno nekomplikovane trudnoće i porođaja.

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova