Čovek sa 1.000 dece – priča o donoru sperme

Netfliks dokumentarac Čovek sa 1.000 dece fokusira se na žene koje su dobile decu koristeći spermu donora Džonatana Džejkoba Majera.

Mejerova deca rođena su u Australiji, Italiji, Srbiji, Ukrajini, Nemačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Švajcarskoj, Rumuniji, Danskoj, Švedskoj, Meksiku i Sjedinjenim Državama. Najstarija imaju 17 godina, završavaju srednju školu i kreću na fakultet

U jednom intervjuu Majer kaže da ne vidi „apsolutno ništa loše“ u tome što je otac stotine dece.

Ovaj 43-godišnjak je odbio da da intertvju za Netfliksov dokumentarac, ali je pričao za radio BBC.

Namerno su nazvali dokumentarac “Čovek sa 1.000 dece”.

“Naslov trebalo da bude “donator sperme koji je pomogao porodicama da zatrudne sa 550 dece. Tako da već od samog početka namerno obmanjuju i obmanjuju“, rekao je on u programu.

Mislim da je Netfliks uradio odličan posao u odabiru pet porodica koje su nesrećne od 225 porodica kojima sam pomogao, a one druge porodice će vam definitivno reći nešto drugo“, kazao je.

Netfliks je za BBC rekao da neće komentarisati Meijerov intervju, ali je Natali Hil, izvršna producentkinja dokumentarca, govorila u njihovom programu.

Poslednje četiri godine sam provela razgovarajući sa porodicama koje su bile pogođene Džonatanovim lažima. Lično sam razgovarala sa 45 ili 50 porodica. Pedeset porodica je sudu dalo upečatljive izjave o njegovim lažima i zamolilo sudiju da ga zaustavi. Tako da je njegova tvrdnja da je šačica žena nesrećna potpuno neistinita.

Meijer je donor sperme već 17 godina. U mnogim slučajevima davao je donacije privatno, što je značilo da se sa porodicama dogovarao direktno, a ne preko klinike.

Neke žene koje su ga odabrale za donatora kažu da im nije jasno stavio do znanja koliko je druge dece imao.

„Tada mi je rekao da je bio donor za pet porodica. Ispostavilo se da sam 2021. godine pročitala članak u novinama da je reč o stotinama porodica.“, rekla je jedna majka, Natali.

Pojedine žene kojima je donirao opisale su ga kao „narcisa“, dok su druge sugerisale da on predstavlja rizik za javno zdravlje.

Upitan da li misli da je njegova procena od 550 dece mnogo, Meijer je rekao:

To je mnogo za normalnog čoveka, ali ne i za donora sperme. Za donatore sperme to je prilično uobičajeno. Oni idu na stotine dece. Oni [klinike] će slati spermu donatora u više zemalja“, rekao je on.

„Priča od koje se ledi krv“

Dokumentarac Čovek sa 1.000 dece je dobio mnogo pažnje i pre nego što je objavljen. Novinarka iz Evening Standarda opisala je ovaj dokumentarac kao „priču od koje se ledi krv” upozoravajući da je reč o priči koja donosi mnoge opasnosti modernog doba.

Jedna majka je navela:

Najveća briga je što će ova deca naleteti jedno na drugo i zaljubiti se jedno u drugo, jer prepoznaju nešto jedno u drugom i nisu svesni činjenice da im je otac isti donor. To je najveći rizik koji vidim, jer on govori o tome da je otvoren i poznat donor, ali je donirao brojnim klinikama širom sveta, a ne dele sve klinike iste vrednosti o otvorenosti i poštenju prema deci“, opisala je ona.

Meijer je rekao da je zabrinutost zasnovana na slučajevima u kojima su korišćeni anonimni donori, dok je njegov identitet bio lako dostupan.

„To mogu da vam garantujem, sada postoje jeftini DNK testovi, a ja sam u DNK bazi podataka, oni mogu sve da saznaju. Takođe, roditelji će svojoj deci reći da su potekla od donora. Dakle, pošto svi znaju moj identitet, čak i ako se desi da se sretnu, mogu jednostavno da pitaju: ‘Da li ste vi dete donora? Da li je vaš donor Džonatan?’

Sudski postupak protiv donora

Meijeru je zabranjeno da donira spermu u Holandiji 2017. godine nakon što se ispostavilo da je biološki otac 102 dece, rođenih iz donacija datih za 11 klinika širom zemlje.

Nastavio je da donira u drugim zemljama do 2023. godine, kada su jedna žena i fondacija podneli građansku tužbu protiv Meijera, tvrdeći da povećava rizik od incesta za svoju decu.

Meijer je u svom svedočenju priznao da je imao između 550 i 600 dece. Međutim, sud je rekao da je on možda biološki otac do 1.000 dece na nekoliko kontinenata.

Sudija je na kraju zabranio Meijeru da donira spermu novim roditeljima i rekao da će biti kažnjen sa 100.000 evra po donaciji ako to učini.

Već sam prestao da doniram za nove porodice 2019. godine. Donirao sam samo za braću i sestre (dece koja su već začeta njegovom spermom). Sudski spor je u suštini bio beskoristan jer sam već stao, a sudski spor mi nije zabranio da pomažem postojećim porodicama.“

Upitan da li vidi problem u svojim postupcima, Meijer je rekao:

Ne vidim apsolutno ništa loše u tome. Mislim da je to jako dobro. Vidim da oni [deca] imaju mnogo prijatelja, da se sastaju. I ne mogu da govorim u njihovo ime, ali iz onoga što sam video, veoma su srećni što imaju toliko braće i sestara. Zato što se oni [polubraća i sestre] sastaju na dane donora, sastaju se jedni sa drugima i zajedno odlaze na odmor.“

Govoreći o svojim razlozima zbog kojih je postao donor sperme, Meijer je rekao:

Zabluda je da sam imao neku vrstu plana. U suštini, bio sam na koledžu i bio je jedan moj prijatelj koji je bio neplodan. To je imalo veliki uticaj na mene, jer sam video efekat koji je to imalo na njegov život. Tako da sam počeo da se interesujem… i počeo sam da razmišljam da li bih mogao da budem donor?

Kada je novinarka pitala da li je razumeo kako se žene osećaju, rekao je:

Zašto bi im bilo neprijatno? To je ono što su odabrale. Ako hoćeš ekskluzivnost, odeš na kliniku, platiš 10.000 evra i onda ti je donor ekskluzivan. Ako ne želiš da deliš, zašto si izabrala ovaj put?“.

Braneći dokumentarnu seriju Čovek sa 1.000 dece, Hil je rekala za BBC:

„Dokumentarna serija, koju smo dugo pravili i pažljivo istraživali, ima komentare i istraživanja iz više porodica širom sveta. I sugestija da on poznaje sve ove porodice, a da su svi srećni nije istina. U seriji možete videti kako je Džonatan bio u stanju da laže, u skladu sa nedostatkom pravnog okruženja i nedostatkom transparentnosti u pogledu plodnosti uopšte. A posledice po porodice su zaista dobro prikazane u dokumentarnoj seriji.“

Britanska Uprava za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA) je u saopštenju rekla da ova Netfliks serija „možda da bude stresna i uznemirujuća za neke porodice koje su dobile decu uz pomoć donacije“.

U razgovoru za Radio 4, Rejčel Kating, direktorka u HFEA, dodala je:

Tretman plodnosti u Velikoj Britaniji je veoma regulisan, a to nije uvek slučaj na globalnom nivou… U UK imamo ograničenje za 10 porodica. Ali donori mogu da doniraju izvan UK, tako da dok mi imamo kontrolu u UK, HFEA nema nikakvu nadležnost van naše zemlje, ili šta se dešava sa privatnim donacijama, zbog čega ohrabrujemo žene da odu u licencirane HFEA klinike.“

Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova