Zamrzavanje embriona ranije se vršilo metodom sporog zamrzavanja pri čemu se temperatura postepeno smanjivala korišćenjem posebno dizajnirane mašine. Međutim, stope preživljavanja zamrznutih embriona su porasle od razvoja nove tehnike zamrzavanja koja se zove vitrifikacija.
Vitrifikovani embrioni su zamrznuti tako brzo da nema vremena da se kristali leda formiraju unutar ćelija, što predstavlja glavni uzrok oštećenja koji često dovodi do smrti embriona.
Naime, voda unutar ćelija se smrzava na -20.000 °C u minuti u stanje slično staklu. Pošto se ne formira led, tehnički vitrifikacija nije zamrzavanje, već se naziva – hlađenje. Ova super brza brzina hlađenja postiže se držanjem embriona u ekstremno malim količinama tečnosti i uranjanjem u tečni azot koji održava embrion savršeno očuvan na -196 °C.
Priprema embriona za zamrzavanje?
Pre nego što se embrioni zamrznu, potrebno ih je postepeno dehidrirati da bi se voda uklonila u ćelijama i oko njih. Voda u ćelijama se postepeno izvlači i krioprotektor se polako prenosi. Normalno je da blastocista “kolabira” tokom smrzavanja, jer sadrži centralnu šupljinu napunjenu vodom koja se mora ukloniti pre zamrzavanja.
Kada je embrion spreman za transfer može se odmrznuti.
Iako je embrion vitrifikovan u stanje slično staklu i nema leda, tehnički embrion nije odmrznut – on je zagrejan. Proces zagrevanja embriona je u suštini obrnut od hlađenja. Potrebno ih je postepeno rehidrirati tako što će biti uronjeni u tečnost koja je napravljena da izvlači toksične krioprotektore i zameni vodu u ćelijama.
Embrioni su zapravo veoma otporni i oni dobro podnose proces zamrzavanja i odmrzavanja.
Stopa preživljavanja treba da bude oko 95% ako se embrionom rukuje ispravno. Međutim, odmah nakon što se embrion zagreje, često kolabira i izgleda zgnječeno, tako da je teško reći da li je i dalje sposoban da preživi. Mnoge klinike ostavljaju embrion u inkubatoru nekoliko sati, ili čak preko noći nakon zagrevanja , tako da on ima dovoljno vremena da ponovo oživi, pa tek tada ocenjuju kakav je njegov potencijal. Druge klinike odmrzavaju embrion neposredno pre transfera jer veruju da embrion ima veću mogućnost da ponovo zaživi unutar materice.
Znamo da je stvaranje embriona poseban postupak za sve ljude koji se suočavaju s problemom neplodnosti. Ne odustajte od stvaranja novog života uz pomoć nauke! Uz pomoć vantelesne oplodnje rođeno je do sada više od 12 miliona beba! Možda je baš vaš embrion sledeća beba koja će ugledati ovaj svet!
Za pitanja, nedoumice i podršku možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, možete nas kontaktirati i popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.