Uspešnost postupka sa donorskim jajnim ćelijama

Ako tražite kliniku za IVF tretman korišćenjem donorskih jajnih ćelija i pitate se kolike su stope uspeha IVF donorskih jajnih ćelija, na pravom ste mestu.

Analizirajući internet, lako se može uočiti da većina pacijenata koji traže kliniku postavljaju dva važna pitanja:

  1. Kakav je uspeh s donorskih jajnim ćelijama?
  2. Kolika je cena donorskog programa?

Idemo redom, stope uspeha

Ako postavite prvo pitanje na internet forumima, dobićeteili odgovor “uspeh!“ ili “neuspeh!” Nažalost, takve informacije neće olakšati izbor klinike. Internet forumi mogu biti dobar izvor znanja u vezi sa sadržajem, ali nažalost razumevanje osnovnog značenja stope uspeha donacije jajnih ćelija, sposobnost čitanja statističkih podataka koje objavljuju klinike i, zaista, znanje na šta treba obratiti pažnju – sve to zahteva nešto više od jednostavnog „uspeha“ ili „neuspeha“.

Da li postoji nešto što klinike ne žele da vam kažu? Da…

Postoje mnoge stvari koje vam klinike neće reći. Klinike su konkurencija jedne drugima i osetljive su na deljenje informacija. Oni znaju šta pacijent traži (a to znamo i mi). Traži se stopa uspeha vantelesne oplodnje i ova stopa se može promovisati na različite načine što može, zauzvrat, povećati vrednost klinike. Ipak statistika je nezgodna jer se može računati različito, i u odnosu na godine, i u odnosu na broj prenetih embriona…

Stope uspeha IVF-a sa donorskim jajnim ćelijama – šta statistika znači?

Stope uspeha pokazuju stopu trudnoće uz korišćenje doniranih jajnih ćelija. Tačnije, koji broj pacijenata nakon 1 IVF postupka ostvari trudnoću i rodi dete. Takvi podaci se obično predstavljaju kao isti procenat bez obzira na godine žene. Na primer, ako je vrednost efikasnosti 51%, to znači da će 51 pacijent od 100 lečenih zatrudneti (ili se poroditi), u zavisnosti od toga kako je izračunata statistika.

Da li stopa uspeha vantelesne oplodnje donora zavisi od starosti žene?

U slučaju lečenja plodnosti sa donorskim jajnim ćelijama, starost žene nije od velike važnosti. Ukratko, stope uspeha donacije jajnih ćelija biće, manje-više, slične za starosnu grupu svakog pacijenta. U nastavku predstavljamo primere uspešnosti donacije jajnih ćelija, uključujući starosnu dob žena, razvijene na osnovu SART prediktora – IVF kalkulatora.

SART Predictor koristi veoma veliku bazu podataka ciklusa

Ovu bazu čini skoro 500.000 IVF ciklusa u SAD od 2006. Nakon unosa odgovarajućih vrednosti u IVF kalkulator i promene starosti žene na preko 45 godina, statistika se u proseku smanjuje za jedan posto za svaku godinu života. Sledeći rezultati se odnose na živorođene, a ne na stope trudnoće po transferu, tako da je ovo najvažnija informacija o statistici lečenja koju pacijent može da dobije.

Stope uspešnosti IVF sa donorskim jajnim ćelijama razvijene su za pojedinačne starosne grupe žena, uz sledeće pretpostavke:

  • Uzrok neplodnosti: smanjena rezerva jajnika
  • Visina žene, težina: 1,65 m, 69 kg
  • Prethodne trudnoće: Ne.

Stope uspeha IVF jajnih ćelija donora – sveža jajna ćelija u odnosu na zamrznuta jaja

Pacijenti koji razmatraju različite metode lečenja plodnosti se pitaju da li je bolje koristiti program sa svežim ili smrznutim jajnim ćelijama. Naravno, na kraju, uvek je njihova odluka i odluka stručnjaka, ali ipak je dobro znati sopstvene šanse, kao i rizike i izazove. Prednosti i mane su objašnjene gore, ali najnovije dostupne statistike takođe zaslužuju pažnju. U nastavku predstavljamo stope uspeha takvih programa, uključujući:

  • Sveže donorske jajne ćelije / trudnoća
  • Sveže donorske jajne ćelije / živorođena
  • Zamrznute donorske jajne ćelije / trudnoća
  • Zamrznute donorske jajne ćelije / živorođene

Podaci su razvijeni na osnovu izveštaja CDC SAD (Centri za kontrolu i prevenciju bolesti) za 2015. godinu. Podaci nisu predstavljeni po starosti pacijenta, jer prema CDC-u, razlike između stopa uspeha u starosnom opsegu određenog pacijenta su minimalne.

Kao što je prikazano u donjem grafikonu (za 2015. godinu CDC SAD), stopa uspeha IVF sa svežim ciklusom donorskih jajnih ćelija – u proseku je 65,9%; dok je uspešnost živorođenih približno 10% manja (55,6%). Slično tome, stopa uspeha u IVF programu sa donorskim jajnim ćelijama – zamrznuti ciklus – je 52,3% sa kliničkom trudnoćom i 42,3% u slučaju živorođenih.

Prema najnovijem izveštaju CDC-a – 2019 Asistirana reproduktivna tehnologija – Klinika za plodnost i Nacionalni sažetak izveštaja – stope uspeha IVF-a (živorođenih) korišćenjem donorskih jajnih ćelija su:

Bez obzira na datum izveštaja, gorenavedena statistika pokazuje razlike u svežim i smrznutim jajnim ćelijama korišćenim za donaciju jajnih ćelija IVF.

Koliko ciklusa donorskih jajnih ćelija pre uspeha?

Mnogi pacijenti pitaju koliko ciklusa donacije jajnih ćelija im je potrebno da bi imali uspešan tretman. Odgovor je težak. Mnoge klinike prijavljuju „kumulativnu“ stopu uspeha donacije jajnih ćelija u rasponu od 90% za 3 ciklusa. Međutim, sve zavisi od individualne situacije pacijenta – dijagnoze, pozadine neplodnosti i istorije lečenja. Najbolji način da dobijete odgovor na ovo pitanje je da se konsultujete sa specijalistom za vantelesnu oplodnju na klinici.

Koliko je uspešna IVF sa donorskim jajnim ćelijama?

Treba da budete svesni da u slučaju vantelesne oplodnje sa donorskim jajnim ćelijama, imate u proseku:

  • 80% šanse da ćete nakon oplodnje jajne ćelije dobiti embrione koji se pravilno razvijaju
  • 75-85% šanse da će se embrioni koji su prebačeni u vašu matericu pravilno implantirati
  • 70-80% šanse da će vam biti dijagnostikovana biohemijska trudnoća (1 nedelju nakon transfera embriona)
  • 55-65% šanse da će vam biti dijagnostikovana klinička trudnoća – ultrazvučni pregled od 12 nedelja i konačno
  • oko 45-55% šanse da ćete roditi zdravo dete.

To znači da će, u proseku, 1 od 2 žene koje isu u IVF procesu sa donorskim jajnim ćelijama na kraju dobiti svoje dete iz snova. Ovo se može povezati sa mnogim faktorima. Međutim, imajte na umu da kada imate drugi krug lečenja plodnosti, vaše šanse rastu.

Da li vas zanima zašto je to tako? Počnimo od početka.

7 stvari koje treba da znate o stopama uspeha donacije jajnih ćelija

Statistički, u tretmanima plodnosti koji koriste donorske ćelije, stopa uspeha ne zavisi od starosti primaoca. To znači da, ako ste u mogućnosti da zatrudnite i izdržite do termina, nije važno da li ste već u menopauzi ili ne. Vaše šanse da rodite dete biće u proseku iste kao kod mlađih žena. Zato traženje centra za plodnost koji pokazuje statistiku prema starosti pacijenata može biti pogrešno.

U proseku, oko 20-30% pobačaja se dešava pre 12. nedelje nakon IVF tretmana. Ne postoji standardizovana metoda za predstavljanje statistike donatora jajnih ćelija. Centri za vantelesnu oplodnju primenjuju različite metodologije u izračunavanju stope uspešnosti i ne daju uvek informacije o tome kako su statistički podaci izvedeni.

Najčešće, IVF klinike iznose podatke koji se odnose na stopu uspeha na osnovu procenta kliničkih trudnoća (u 6 nedelja) po transferu embriona. Ovi podaci ne uključuju spontane pobačaje između 6. i 12. nedelje trudnoće. Retko je da klinike za plodnost iznose podatke koji se odnose na uspešan ishod vantelesne oplodnje sa donorskim jajnim ćelijama na osnovu procenta živorođenih zdravih beba. Ova vrsta statistike će uvek biti niža.

Napominjemo, neke klinike za vantelesnu oplodnju nisu u mogućnosti da prate jednog pacijenta u dužem vremenskom periodu, pa jednostavno nemaju takve podatke. Stope rađanja zdravih beba iz programa doniranja jajnih ćelija su (u proseku) 10-20% niže od procenta kliničkih trudnoća (sa 6 nedelja) postignutih po transferu embriona. Međutim, samo „živorođeni“ su stvarna statistika koja pokazuje vaše šanse da imate dete.

Klinike obično ne otkrivaju detalje i statistiku u vezi sa donorima jajnih ćelija.

Starost ovde nije faktor. Relevantnije je, na primer, ako je donatorka jajnih ćelija ranije imala zdravu bebu. Nema prikazanih statističkih podataka gde su stope uspeha vantelesne oplodnje nakon tretmana donacijom jajnih ćelija u korelaciji sa specifičnom situacijom i pozadinom davaoca.

Metode IVF klinika za predstavljanje stopa uspeha za IVF sa donorskim jajnim ćelijama – korišćenje marketinških tehnika “Trudnoća po ciklusu pacijenta”

Ovu vrstu statistike vrlo retko predstavljaju centri za plodnost. Statistički, ovako predstavljeni rezultati bili bi najniži. Ovo proizilazi iz činjenice da ciklus primaoca ćelije možda neće biti završen zbog, na primer, lošeg embriona ili izostanka oplodnje. Otkazani ciklusi u kojima nije došlo do transfera embriona mogu biti oko 10% do 20%.

Biohemijska trudnoća po transferu embriona

Biohemijska trudnoća se dijagnostikuje na osnovu laboratorijskog pregleda, obično 10 dana nakon transfera embriona. Ovu vrstu statistike često koriste in vitro klinike jer pokazuje veoma dobre rezultate. Ne uključuje slučajeve sa neuspelim transferom embriona i uključuje samo uspešne cikluse. Takođe, trudnoća se dijagnostikuje desetak dana nakon transfera embriona, tako da se kasniji pobačaji ne uzimaju u obzir.

Klinička trudnoća po transferu embriona u 6 ili 12 nedelja trudnoće

Klinička trudnoća se dijagnostikuje na osnovu laboratorijskih testova krvi i ultrazvuka u 6 ili 12 nedelja. Najčešće prikazani rezultati odnose se na trudnoće dijagnostikovane u 6 nedelja. Ultrazvuk pokazuje vidljivu gestacijsku vreću u materici. Ovde je statistika bolja od one za 12 nedelja. Opet, oni ne uključuju nijedan pobačaj koji se dogodio u 6-12 nedelja.

Stopa za odnošenje bebe kući

Rađanje zdravog deteta nakon IVF tretmana sa donorskim jajnim ćelijama je retko predstavljen ishod. Razlog je jednostavan: ovo je najniža od svih statistika. Klinike za plodnost često ne znaju da li je trudnoća završila živorođenjem ili ne – jednostavno nisu u mogućnosti da prate pacijentkinju tokom tako dugog vremenskog perioda.

Ukoliko vam je potrebna podrška ili savet na putu do bebe javite se na naš SOS IVF broj 0800 70 70 77, a možete nam pisati i na imejl office@ivfcentar.rs ili popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Izvor: eggdonationfriends.com

Slični tekstovi

Još naših blogova