Normalan broj spermatozoida

Provera broja sprematozoida je jedna od početnih analiza kada pričamo o proveri muške plodnosti.  To je jedan od važnih indikatora koji pokazuje mogućnosti muškarca da napravi bebu.

Šta znači broj spermatozoida?

Broj spermatozoida je definisan kao ukupan broj spermatozoida u ejakulatu tj. uzorku. Da bi se odredio ovaj broj, meri se broj spermatozoida po 1 mililitru. Ovo se naziva i koncentracija spermatozoida.

Kada se dobije koncentracija spermatozoida, ona se množi sa zapreminom semena unutar ukupnog ejakulata kako bi se odredio broj sprematozoida.

Dijagnostički testovi

S obzirom da je muška neplodnost često uzrokovana malom proizvodnjom spermatozoida, jedna od prvih stvari koje će vam doktor sugerisati da obavite jeste analiza semena. To je jednostavan test koji se izvodi u laboratoriji nakon davanja uzorka. Uzorak se mikroskopski ispituje i gleda se:

  • Broj sermatozoida
  • Koncentracija
  • Volumen spermatozoida
  • Morfologija (oblik spermatozoida)
  • Pokretljivost spermatozoida

Jedna analiza često nije dovoljna da se dobije prava slika o muškoj plodnosti, budući da različiti faktori utiču na rezultate. Muškarci generišu nove spermatozoide na 90 dana i zbog toga rezultati mogu varirati. Iz tog razloga doktori preporučuju da se analize ponove u periodu od nekoliko nedelja. U inostranstvu su dostupni su i kućni testovi kako bi muškarcu bilo komfornije i da lakše da uzorak. Konsultacija sa doktorom u vezi sa rezultatom testa, svakako, je važan korak pri određivanju najboljeg postupka za postizanje trudnoće.

Koji je normalan broj spermatozoida?

Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, normalnim brojem spermatozoida smatra se sve u opsegu od 39 miliona do 928 miliona. Normalna koncentracija spermatozoida može biti između 15-259 miliona po mililitru. Ukoliko je broj spermatozoida manji od normalnih vrednosti, to se naziva oligospermija.

Ukoliko u uzorku uopšte ne postoje spermatozoidi, govorimo o azoospermiji. Azoospermija može biti opstruktivna, što znači da nešto blokira spermatozoide, ili neopstruktivna, što znači da postoji problem sa proizvodnjom spermatozoida u testisima.

Normalan broj spermatozoida je dobar pokazatelj potencijala, ali moraju se proveriti i ostali parametri. Ukoliko je npr. oblik spematozoida nepravilan ili ukoliko je loša pokretljivost, dobar broj spermatozoida neće biti od nekog značaja. Postoje testovi koji ispituju kvalitet spermatozoida i različite uticaje na spermatozoidnu DNK kako bi se sveobuhvatnije utvrdila potencijalna plodnost muškarca.

Koji faktori utiču na broj sprematozoida?

Na kvalitet spermatozoida može uticati i životni stil i određeni spoljni faktori. Upotreba droga, konzumacija alkohola, pušenje, stres, depresija, ishrana, vežbanje, povećanje telesne težine  – sve to može uticati na broj spermatozoida. Izloženost industrijskim hemikalijama, toksinima, zračenju ili prekomernoj toploti, takođe, može doneti negativne posledice, Pored toga, iako muškarci proizvode spermatozoide tokom celog života, studije pokazuju da broj i koncentracija opdaju sa godinama.

Neka medicinska stanja takođe mogu uticati na proizvodnju spematozoida ili njihov nedostatak.

Hormonski disbalans, seksualno prenosive infekcije, oštećenja hromozoma, pa čak i celijakija mogu uticati na nizak broj. Problemi sa ejakuacijom mogu nastati i ako sperma ulazi u bešiku, umesto da izlazi iz penisa (retrogradna ejakulacija). Još jedan vrlo čest, ali reverzibilan uzrok muške neplodnosti, je oticanje vena koje drenažiraju testis, poznato kao varikokela.

Budući da se spermatozoidi kod muškarca obnavljaju tj. proizvode tokom celog života, mnogi od ovih faktora se mogu poboljšati tokom vremena. U saradnji sa stručnim licima treba da razumete efekte vašeg život stila na vaše medicinsko stanje, kao i kako da poboljšate i prevaziđete ono na šta možete da utičete kako biste poboljšali vaš spermogram.

Da li postoje tretmani za povećanje broja spermatozoida?

Ukoliko poboljšanje životnog stila i smanjenje negativnih spoljnih uticaja nisu dovoljni da poboljšaju proizvodnju spermatozoida, postoje opcije lečenja koje mogu pomoći. Hirurški zahvati mogu pomoći u uklanjanju blokada, smanjenju oticanja važnih vena ili rešavanju drugih anatomskih abnormalnosti. Postoje i neki medikamenti za povećanje proizvodnje spermatozoida koji se daju prema potrebi.

U nekim slučajevima može biti logično da se razmotre IVF tretmani. Intrauterina inseminacija (IUI) je postupak u kome se uzorak ispira kao bi se uklonili spermatozoidi koji su lošeg kvaliteta, a zatim se putem katetera vraćaju u matericu žene. Ako inseminacija nije uspešna, sledeći korak je često IVF postupak koji podrazumeva izvdvajanje jajnih ćelija iz jajnika žene i prikupljanje spermatozoida iz uzorka. Potom se u laboratorijskim uslovima spajaju tj. vrši se oplodnja za formiranje embriona. Emrbion se, potom, vraća u matericu žene uz nadu da će se usaditi i dalje razvijati u fetus. 

Introcitoplazmatska inekcija spermatozoida (ICSI) je verzija IVF-a u kojoj se izdvaja jedan, najbolji spermatozoid i ručno ubrizgava u jajnu ćeliju. ICSI može biti posebno koristan kada kvalitet i broj spermatozoida nisu dobri i sprečavaju začeće kod žene. Ovim postupkom embriolog, zapravo, uradi posao umesto samog spermatozoida.

Kada treba da uradite testiranja?

Spermogram, kao osnovna analiza, je jednostavan način da dobijete osnovne informacije o svojoj plodnosti tj. potencijalu.

Važno je napomenuti da ne postoje simptomi koji ukazuju na mali broj spermatozoida. Glavni simptom su bezuspešni pokušaji da dobijete bebu. Ostali simptomi mogu uključivati nizak libido, erektilnu disfunkciju, bol ili oticanje testisa ili smanjenje maljavosti. Treba da posetite doktora ukoliko ne uspevate da dobijete bebu nakon godinu dana nezaštićenog seksa.

Ranim testiranjem možete da sprečite gubljenje silnih meseci u neuspešnim pokušajima ili nepotrebnim postupcima ako postoji osnovni problem. Više informacija i znanja o vašoj jedinstvenoj biologiji pomoći će vam da put do bebe bude manje stresan.

Za sva ostala pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA ili popunjavanjem upitnika za pacijente klikom na link: UPITNIK ZA PACIJENTE.

Slični tekstovi

Još naših blogova