Zamrzavanje jajnih ćelija i AMH

Dijagnoza i procedura

Ako razmišljate o zamrzavanju jajnih ćelija ili ste ikada proveravali nivo vaših hormona plodnosti,  verovatno ste čuli za AMH (Anti-Milerijan hormon). Jednostavno rečeno, testiranje AMH vam omogućava da proverite vašu ovarijalnu rezervu (količinu jajnih ćelija u jajnicima).

Nivo vašeg AMH pruža vam bolje razumevanje reproduktivnog zdravlja i može vam pomoći u planiranju buduće porodice. Ako odlučite da zamrznete svoje jajne ćelije, lekar će na osnovu vašeg AMH predložiti plan za stimulaciju i prilagoditi ga vašim potrebama.

Šta je AMH?

AMH je hormon koji proizvode vaši folikuli. Visina vašeg AMH daje uvid o broju folikula (i samim tim jajnih ćelija) koje imate u svojim jajnicima. Viši nivo AMH sugeriše na veću ovarijalnu rezervu.

Zašto treba da testiram AMH?

Testiranje AMH je prvi od koraka u procesu zamrzavanja jajnih ćelija. Daje važne informacije koje će lekaru pomoći u planiranju vašeg plana stimulacije.

Pored AMH, biće potrebno da uradite i druge hormone (FSH, LH, estradiol) i ultra zvuk, kako bi se proverio broj antralnih folikula (AFC). Rezultati ovih analiza i ultrazvučni pregled daće sliku o broju vaših jajnih ćelija. Na osnovu toga, lekari će moći da predvide kako će proći vaš ciklus zamrzavanja jajnih ćelija i da odrede doze lekova za stimulaciju.

Kako se testira AMH?

AMH se proverava brzim i jednostavnim testom iz krvi. Za razliku od ostalih hormona, AMH se može raditi u bilo kom trenutku menstrualnog ciklusa. Često se iz praktičnih razloga radi kada i ostali hormoni (na početku ciklusa).

Šta je „normalan“ rezultat AMH?

Nezahvalno je koristiti reč “normalan” budući da je svaka osoba priča za sebe. “Normalan” AMH opseg žene zavisi od godina. Prosečna vrednost AMH-a kod mlađih žena je veća od prosečnog nivoa kod starijih žena. Ukoliko referentne vrednosti ukazuju na smanjene rezerve jajnih ćelija, ovo samo po sebi nije razlog da se ne veruje u uspeh VTO.

Age-Appropriate AMH: Reference Ranges Age (yrs)Median pMol/L AMH25th-75th percentile
≤ 2531.27(13.49-41.78)
26-3033.68(14.48-41.99)
31-3525.24(9.49-32.42)
36-4015.81(5.15-21.22)
≥418.02(1.2-10.69)
Izvor: TRIO Fertility, Inc 2021. Izračunato iz 9170 uzoraka.

AMH i godine žene

Žena se rađa sa određenim brojem jajnih ćelija. Kako starimo, naša ovalijarna rezerva se smanjuje jer se svakim mensturalnim ciklusom gube jajne ćelije. Neke osobe su rođene sa manje jajnih ćelija ili ih gube brže tokom života i to se odražava na niži AMH.

Ako je AMH ispod proseka za vašu starosnu grupu, to jednostavno znači da vaša normalna slika izgleda drugačije od proseka. Ako je AMH niži, trebalo bi da razmislite o određenim životnim odlukama dok ste u mlađim godinama.

Kako će moj AMH rezultat uticati na moj tretman stimulacije?

Vaš AMH rezultat, zajedno sa rezultatima vaših drugih testova, pomoći će vašem lekaru da odluči koju dozu stimulativnih lekova da vam da. Uloga ovih lekova je da podstaknu vaše jajnike da proizvedu više zrelih janih ćelija. Bez ovih stimulativnih lekova, vaše telo bi prirodno ovuliralo samo jednu jajnu ćeliju svakog meseca.

Ženama sa nižim AMH obično se daje veća doza  lekova za stimulaciju, jer njihovim jajnicima treba više podsticaja da proizvedu više jajnih ćelija. Čak i sa većom dozom, međutim, osobe sa niskim AMH verovatno će imati manje jajnih ćelija za prikupljanje. Dakle, ako je AMH nizak, trebaće vam više ciklusa tretmana kako bi se prikupio željeni i potreban broj jajnih ćelija.

Za žene sa višim AMH rezultatom, verovatno će biti prepisane niže doze lekova, jer njihovim jajnicima ne treba veliki podsticaj. Ako je vaš AMH viši, veće su šanse da dobijete više jajnih ćelija za prikupljanje. Ovo znači da će vam verovatno trebati manje ciklusa za željeni broj jajnih ćelija.

Nažalost, žene sa višim AMH rezultatom imaju povećan rizik od razvoja sindroma hiperstimulacije jajnika (OHSS), gde telo preterano reaguje na stimulativne lekove. Ne treba da očajavate i birnete, jer se ozbiljni slučajevi OHSS javljaju samo kod oko 1% žena. Važno je da vas lekar pažljivo prati tokom ciklusa, pa će izvršiti i prilagođavanja doza po potrebi.

Šta mi AMH ne može reći?

Iako je AMH dobar pokazatelj vaše ovarijalne rezerve, ne može vam reći sve. Na primer, ne može reći ništa o genetskom zdravlju vaših jajnih ćelija, što je bitan deo stvaranja zdrave trudnoće. Nažalost, trenutno ne postoji test kojim se može proveriti genetski kvalitet vaših jajnih ćelija.

Međutim, kvalitet jajnih ćelija (kao i AMH) opada sa godinama. Zbog toga je teže u starijim godinama ostvariti zdravu trudnoću. To je ujedno i razlog da se preporuči zamrzavanja jajnih ćelija. Savetuje se zamrzavanje više jajnih ćelija. Postojaće veća šansa da barem jedna od njih biti genetski normalna i rezultirati zdravom trudnoćom.

Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova