Porast onkopatologije primetan je, nažalost, čak i među mlađom populacijom. U savremenom svetu postoji hitna potreba da se ovi pacijenti u reproduktivnom dobu konsultuju sa reproduktivnim specijalistom. Potreba je još veća ako pacijent ima neispunjene reproduktivne planove ili planira da ima odloženo roditeljstvo. Ove konsultacije trebalo bi da sprovode paralelno reproduktivni specijalista i onkolog. Njihova obaveza trebalo bi da bude informisanje o riziku od neplodnosti kao posledice raka ili njegovog lečenja, kao i o dostupnim metodama očuvanja biološkog materijala i mogućnosti rađanja dece u kasnijem životu.
Koliki vremenski interval treba da bude između onkološke dijagnoze i konsultacije sa reproduktivnim specijalistom?
Po mišljenju struke, ne više od jednog ili dva dana.
U koracima, donosimo pregled savetovanja o očuvanju plodnosti kod onkoloških pacijenata:
- Konsultacije sa onkologom.
- Postavljanje preliminarne onkološke dijagnoze na osnovu rezultata histološkog pregleda tumora sa određivanjem hormonske zavisnosti (progesteronski i estrogenski receptori), stadijuma bolesti, planiranje lečenja, procena uticaja lečenja na stanje reproduktivnog sistema.
- Prognoza bolesti, procena bezbednosti odlaganja početka lečenja, prisustvo kontraindikacija na hormonsku stimulaciju jajnika i procenu gonadotoksičnosti.
- Utvrđivanje potrebe za upućivanjem reproduktivnom specijalistu.
- Konsultacije sa reproduktivnim specijalistom (specijalistom za onkofertilitet). Vremenski period je 24-48 sati.
- Obrada informacija i pomoć u donošenju odluka od strane pacijenta.
- Planiranje programa očuvanja biološkog materijala pacijenta putem konsultacija sa reproduktivnim specijalistom (sa procenom ovarijalne rezerve) i pružanjem pacijentu sveobuhvatnih informacija o mogućim načinima očuvanja plodnosti, koje se formulišu na osnovu njegovog plana lečenja i pregleda. .
- Očuvanje plodnosti pacijenta očuvanjem biološkog materijala pacijenta.
- Lečenje onkoloških bolesti.
Prilikom savetovanja obolelih od raka, važno je istovremeno razgovarati o metodama održavanja reproduktivnog zdravlja.
Pacijenti treba da shvate da je trudnoća moguća i uz upotrebu donorskog reproduktivnog materijala i surogat majčinstva.
Ova praksa takođe pomaže u psihološkoj adaptaciji na informacije o postojećim rizicima gubitka plodnosti, u donošenju odluka o potrebi očuvanja plodnosti i u pronalaženju mogućih načina za prevazilaženje problema vezanih za očekivani tretman. Ovakve konsultacije treba da se sprovode na bazi onkoloških ustanova uz angažovanje specijalista koji se razumeju i u onkologiju i u reproduktivnu medicinu, odnosno u onkofertilitet.
To je jedini način da se brzo deluje u donošenju odluka koje utiču na sposobnost onkološkog pacijenta da postane otac ili majka. Rezultat ovih konsultacija je očuvanje biološkog materijala, brz početak onkološkog lečenja i korekcija specifičnih neželjenih efekata, uključujući i seksualne poremećaje. Kada pacijent čuje za svoju dijagnozu – „Imate rak“ – ne razmišlja o dobijanju dece, već o preživljavanju.
Ne o potencijanoj budućnosti i nekada, već o sada…
Bitan je psihološki uticaj programa koji onkološkim pacijentima omogućavaju da u budućnosti postanu roditelji. Pacijente u onkofertilnosti održava u životu čak i jedna zamrznuta (vitrifikovana) jajna ćelija. Ona ili on veruje da će za pet godina, pošto je bolest pobeđena, ona ili on doći po nju i postati mama ili tata. I oni će doći… Poznato je da 67% – 80% onkoloških pacijenata, kompetentno konsultovanih od onkologa i reproduktivnog specijaliste, brine o očuvanju plodnosti. Da li biste se pobrinuli?
Za sva ostala pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA
Izvor: www.linkedin.com