Šta je embriotransfer (ET)?
Embriotransfer (ET) je poslednji korak u procesu vantelesnog oplođenja. To je prenos embriona iz laboratorije u matericu žene. Obično ET nije fizički težak proces ni za pacijenta ni za lekara. Komplikacije su vrlo retke, kratko traje i ne zahteva hospitalizaciju. Postoje dve vrste transfera embriona – svežih i zamrznutih. Tzv. sveži embrioni su oni koji su dobijeni u tom ciklusu i nisu bili zamrznuti. Transfer zamrznutih embriona malo je drugačiji proces, u kome embriolozi najpre moraju odmrznuti vaše embrione.
Administrativni deo u vezi sa ET
Neophodno je da papirološki i administrativno budete spremni za ET. Biće vam neophodne određene saglasnosti:
- Saglasnost oba partnera za ET (ukoliko ste u braku ili vanbračnoj zajednici)
- Saglasnost za ženu bez partnera za ET (ukoliko nemate partnera i koristite donirane spermatozoide).
Treba da znate da, ukoliko ste u braku ili vanbračnoj zajednici, a partner nije u mogućnosti da bude sa vama na dan ET, neophodno je da imate potpisanu saglasnost od strane partnera za ET.
Ukoliko imate zamrznute embrione i dolazite na transfer zamrznutih embriona (tzv. FET) neophodne su sledeće saglasnosti:
- Saglasnost za odmrzavanje embriona (potpisuju oba partnera ukoliko ste u bračnoj ili vanbračnoj zajednici)
- Saglasnost za odmrzavanje embriona za ženu bez partnera (ukoliko ste žena bez partnera i koristili ste donirane spermatozoide za dobijanje vaših embriona)
- Saglasnost oba partnera za ET (ukoliko ste u braku ili vanbračnoj zajednici)
- Saglasnost za ženu bez partnera za ET (ukoliko nemate partnera i koristite donirane spermatozoide).
Postupak transfera embriona
Na kliniku dolazite malo ranije radi pripreme. Malo je verovatno da ćete morati da budete uspavani (u anesteziji) jer prenos embriona se obično radi kada ste budni. Možda ćete morati da dođete sa punom bešikom kako biste time pomogli lekaru u ultrazvučnom vođenju. Nekada je ovo punjenje bešike obavezno, a nekada ne. Informišite se kod vašeg lekara da li je neophodno da napunite bešiku. Najpre ćete biti smešteni u bolničku sobu, uklonićete svu odeću i nosićete bolničku spavaćicu. Kasnije će vas medicinske sestre odvesti u salu koja se koristi za prenos embriona. Smestiće vas na krevet u pravom položaju u odnosu na lekara (ležeći položaj).
Embriolog će pripremiti embrion (ili embrione) tako što će ih ubaciti u vrlo tanak kateter (tuba), kako bi bio spreman za transfer. Doktor će postaviti spekulum u vašu vaginu kako bi pristupio cerviksu i procedura će početi. Zatim će lekar ubaciti kateter u vašu matericu.
Lekar može, ali ne mora, da koristi ultrazvučno vođenje. Budite sigurni da će se truditi da se embrioni stave na pravo mesto. Kada je lekar siguran da je na pravom mestu, izbaciće sadržaj katetera. Kateter se zatim uklanja i pregleda kako bi se utvrdilo da ništa nije ostalo unutra. Ceo ovaj proces može trajati pola sata ili više, u zavisnosti od lakoće pristupa i pronalaženja ispravnog položaja.
Na primer, kod veoma uskog cerviksa, transferi imaju tendenciju da traju malo duže. Nekim ženama je stavljanje spekuluma neudobno i nelagodno. Kateter i stavljanje katetera skoro da ne možete osetiti. Kateter je izuzetno tanak i niste svesni trenutka kada je sadržaj izbačen.
Kako se pripremiti za embriotransfer?
Postoje očigledne stvari koje bi trebalo da radite, a to je hraniti se zdravo, piti puno vode i vežbati. Veoma je važno da telo prima što više vitamina i minerala kroz hranu i piće. Treba unositi što više voća i povrća, organskog mesa i organskih mlečnih proizvoda, orašastih plodova i semena, ali i mnogo vode.
Predlaže se izbegavanje gaziranih pića i sokova jer sadrže mnogo šećera. Takođe, visoki šećerni ugljeni hidrati, kao bela pasta i beli hleb, povećavaju nivo šećera u krvi i mogu izazvati neravnotežu hormona. Isto važi i za poslastice (kolači, biskviti, čips, slatkiši itd). Predlažu se lagane vežbe i ključ je da krv dobro teče u telu. Vaše telo treba da održava vaše vitalne organe snabdevene kiseonikom i hranljivim sastojcima, a važan je i dobar protok krvi u vašu matericu. Preterano vežbanje može preusmeriti krv u preopterećene mišiće i time udaljiti krv od vašeg reproduktivnog sistema, tako da budite pažljivi.
Nakon završenog ET, šta sad?
Kada je transfer embriona završen, ostajete kratko na klinici (u proseku sat ili dva). Primićete neophodnu terapiju, dobićete otpusnu listu ili izveštaj lekara i odlazite kući. Osim ako ne postoje specifični problemi, obično nije potrebno da ostanete dugo nakon procedure.
Ne bi trebalo da podižete ništa teško ili da previše energije trošite šetajući okolo. Mentalno je teško sedeti oko dve nedelje i čekati ishod, pa je najbolje skrenuti pažnju – čitati novu knjigu, raditi neki umetnički projekat, raditi neki zanatski projekat, gledati novu TV seriju. To su stvari koje možete da radite dok se odmarate a time i obezbeđujete embrionu najbolje moguće uslove za napredovanje. Mnogi izbegavaju potpuni odmor, jer to može biti kontraproduktivno. Postoje mnoge “priče” o tome šta treba da jedete ili pijete za to vreme. Neke od njih uključuju MacDonald’s Fries odmah nakon transfera, zatim pet brazilskih oraha dnevno pet dana, čaša soka od nara svaki dan tokom pet dana, kriška ananasa svaki dan tokom pet dana. Ovakve priče nemaju realni osnov u aktuelnoj nauci.
Kako se razlikuje tranfer zamrznutih od transfera svežih embriona?
U suštini, priprema je potpuno ista i procedura će se nastaviti na isti način. Embriolog uzima embrion iz njegovog inkubatora, zatim se osigurava uspešno odmrzavanje. Postoji mali rizik – neki embrioni ne prežive odleđivanje. Svaka klinika ima svoju statistiku, ali u proseku, oko 85% embriona preživi.
Kada žena prođe kompletan ciklus IVF-a i aspiraciju, postoje teorije koje sugerišu da telo nije u optimalnom stanju za prenos embriona. Reproduktivni sistem može biti prilično ošamućen, posebno u zavisnosti od broja prikupljenih ćelija ili eventualnih problema. Ići u transfer embriona nekoliko dana nakon ove procedure, može biti previše za telo. U ovim slučajevima najbolje je zamrznuti embrione i čekati najmanje mesec dana da se telo oporavi. Naravno, teško je zamisliti to čekanje, ali ako lekar smatra da je to opcija koja će najverovatnije doneti uspešan ishod, onda je to i bolja odluka.
Nivo stručnosti vašeg lekara ne može se zanemariti. Očekujete od njih da urade najbolje što mogu za vas i da se postaraju da dragoceni embrion bude vraćen na pravo mesto u vašoj materici. Nadamo se da imate poverenja u njihov rad ali i u osoblje.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti direktno na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl info@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA ili popunjavanjem upitnika za pacijente klikom na link: UPITNIK ZA PACIJENTE.