Pitali smo psihologa Tamaru Roksić, saradnicu IVF Centra, kako vidimo sebe i kako nas vide drugi dok smo u borbi za bebu. Da li je normalno da prolazimo kroz vrtloge različitih osećanja i kako da u tom kovitlacu ne izgubimo sebe (i jedni druge)?
Tamara nam je iz svog ugla osvetlila jednu od najosetljivijih tema današnjice, a to je tema neplodnosti parova. Sa Tamarom Roksić možete zakazati i individualno savetovanje preko IVF Centra. Potrebno je samo da popunite kontakt formu i Tamara će vam se u što kraćem roku javiti.
Koji su saveti za parove koji se suočavaju sa problemom neplodnosti?
– Borba sa neplodnošću je najčešće delikatan, dugotrajan i iscrpljujuć proces. Prva preporuka je da je vreme dragoceno u borbi za potomstvo. Smatra se da, ako posle godinu dana redovnih odnosa nema očekivanog rezultata, treba uraditi sve neophodne analize za ženu i muškarca i krenuti u VTO proceduru. Na samom početku, smatram da je važno informisati se, odabrati pravi tim lekara sa kojim se ostvaruje dobar transfer, osobu u koju pacijent ima poverenje.
Takođe, važna je i psihološka priprema, svest o uobičajenom toku procesa, negativnim emocijama koje se javljaju tokom postupaka. Psihička stabilnost oba partnera, ali prvenstveno žene, ponekad je najveći izazov. Kako je dostići i održavati u najvećem mogućem stepenu tokom postupaka vantelesne oplodnje, to je zadatak i za nas, psihologe, ali i za same žene. Adekvatna podrška među partnerima je naročito značajan činioc na ovom putu.
Na koje sve psihološke izazove nailaze oni koji pokušavaju da vantelesnom oplodnjom dobiju bebu?
– Brojni su psihološki izazovi u procesu vantelesne oplodnje. Za parove, proces je pun neizvesnosti, napetosti i straha. Sa druge strane, tu su očekivanja i nade. Partnerski odnos može biti na ozbiljnom ispitu izdržljivosti, poverenja, podrške. Stanja anksioznosti, depresivnosti, stresa, suočavanja sa gubitkom su stalni pratilac VTO postupaka. Važno je znati da su ona očekivana i uobičajena. Međutim, adekvatna psihološka podrška u značajnoj meri može da doprinese da ovakva stanja ne budu preplavljujuća.
U radu sa parovima trudimo se da rezervoari fizičke i psihičke snage budu očuvani i dovoljni za što kvalitetniji svakodnevni život i dalju borbu do krajnjeg cilja – dobijanja potomstva.
Kako se najlakše suočiti sa neuspehom?
– Verujem da je bilo koji neuspeh u životu, pa i neuspešan pokušaj vantelesne oplodnje, samo jedan od koraka na putu ka ostvarenju svog cilja. Ovaj korak, doduše, je težak, a put ume često da bude dug. Ako smo tužni, razočarani, bez nade – otugujmo, otplačimo, ali kratko! Odmorimo se, naspavajmo i nastavimo dalje. Nema druge.
Neretko se javlja osećaj zavisti i ljubomore prema onima koji su do trudnoće i bebe došli lako. Kako se nositi sa time?
– Stara izreka kaže: “Ništa što je ljudsko, nije mi strano.” Tako je i sa osećanjem zavisti prema ženama koje su trudne ili već ostvarene kao majke. Ne treba da se stidimo ovog osećaja, a naročito ne da se osećamo krivim zbog toga. U mnogim kulturama, majčinstvo predstavlja srž identita žene. Neplodnost, odnosno nemogućnost da se lako ostane u drugom stanju, žene doživljavaju traumatično. To je snažan udarac za doživljaj sebe kao žene, za osećaj samovrednovanja, ali i vrednovanja od okoline. Osećanje neadekvatnosti, manje vrednosti, manjkavosti u odnosu na druge žene je veoma često.
Muškarci na drugačiji način doživljavaju ovaj problem. Za njih je to problem kao i drugi problemi u životu. Pitanje plodnosti za ženu je centralno pitanje i ima veću težinu od svih ostalih problema. Međutim, u oba slučaja podrška i razumevanje partnera, ali i socijalnog okruženja je veoma važan zaštitni faktor u prevazilaženju ovih negativnih emocija.
Koje to emocije preplave VTO parove tokom procedure?
– Suočavanje sa dijagnozom neplodnosti i postupak lečenja dovodi do stanja stresa značajnog inteziteta i može se posmatrati kao životna kriza. Borba sa neplodnošću veoma brzo postaje centralna, nuklearna tema u životu ovih parova. Sve ostalo je podređeno ovom problemu, te borba sa neplodnošću predstavlja veliki izazov za par. Karakrteristične reakcije su šok, neverica, poricanje, ljutnja, bespomoćnost, sniženo samopoštovanje, anksioznost i depresivnost, osećaj stida i krivice, izolovanosti, tuge. Sva ova stanja i emocije spadaju u spektar uobičajenih za parove koji se bore sa neplodnošću, naročito za žene.
Ukoliko vam je potrebna podrška ili savet na putu do bebe javite se na naš SOS IVF broj 0800 70 70 77, a možete nam pisati i na imejl office@ivfcentar.rs ili popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORME.