U mnogim slučajevima, parovi odlučuju da zamrznu (kriokonzerviraju) svoje preostale embrione nakon tretmana vantelesnom oplodnjom (IVF). Zamrzavanje embriona odmah nakon tretmana najčešća je odluka iz zabrinutosti zbog sindroma hiperstimulacije jajnika ili visokog progesterona. Kada te bojazni nema, parovi zamrzavaju svoje embrione u slučaju da im prvi ciklus bude neuspešan ili za buduću upotrebu. U svakom slučaju, svi zamrznuti embrioni će morati da se odmrznu na isti način za FET ciklus (transfer odmrznutih embriona – Frozen Embryo Transfer).
Kada odmrzavate embrion?
Obično se zamrznuti embrion odmrzava na dan postupka. Odmrzavanje prethodne noći moglo bi dovesti do toga da se embrion neskladno razvija sa sluznicom. Sve je tempirano u skladu sa tim, i izuzetno je važno da se poštuju uputstva, saglasnost i željena količina embriona za odmrzavanje.
Koji embrioni su odabrani?
Prvo se biraju embrioni ukupno dobrog kvaliteta, a zatim naniže. Samo zato što jedan ima kvalitet „A“, a drugi „B“ kvalitet, ne znači da je B loš i da se neće implantirati i dati trudnoću. Važno je zapamtiti da će samo embrioni koji će verovatno pomoći u potencijalnoj održivoj trudnoći biti prebačeni i zamrznuti.
Kolika je stopa preživljavanja?
Uvek postoji šansa da embrion neće preživeti odmrzavanje zbog spoljnih faktora koji se ne mogu kontrolisati. Obično vidimo oko 95% stope preživljavanja. Ovo je relativno visoko u odnosu na alternativni metod zamrzavanja, koji se zove sporo zamrzavanje, sa stopom preživljavanja od 86%.
Da li zamrzavanje i odmrzavanje utiču na embrion?
U nekim slučajevima, embrion treba da bude ponovo ostakljen. Takvi slučajevi se dešavaju kada par potpiše saglasnost da se 2 embriona odmrznu i prenesu, a zatim se predomisli u trenutku transfera. U ovoj situaciji, dodatni embrion mora biti zamrznut za kasniju upotrebu. Sve dok embrion koji se ponovo vitrifikuje preživi odmrzavanje, nastavi da se razvija i dobrog je kvaliteta, embrion se može vitrificirati. Međutim, ista pravila važe i za ovaj embrion – možda neće preživeti buduće odmrzavanje. Svaki slučaj je drugačiji i svaki embrion je drugačiji. Obično sa vitrifikacijom sistem i protokol funkcionišu veoma dobro i često nema problema sa ponovnom vitrifikacijom.
Šta je potpomognuto izleganje?
To je postupak gde se u zoni pravi rupa kako bi se pomoglo embrionu da se izlegne iz ljuske. Ovo se radi kako bi se osiguralo da će se embrion izleći iz ljuske i da se ne zaglavi unutra zbog bilo kakvog stvrdnjavanja u zoni iz procesa vitrifikacije. Kada se potpuno izleže, embrion je spreman za implantaciju.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.