Šta je aspiracija?
Aspiracija jajnih ćelija, ili punkcija jajnih ćelija iz folikula, je kratkotrajna intervencija koja se može raditi pod anestezijom ili bez anestezije. Cilj aspiracije je vađenje jajnih ćelija iz tela žene. Ovu intervenciju sprovodi specijalista infertiliteta (ginekolog) u saradnji sa embriologom u ginekološkoj operacionoj sali.
Da objasnimo: jajne ćelije se ne mogu videti golim okom. Njih ginekolog posebnom metodom punktira iz svakog folikula, a zatim ih preuzima embriolog koji ih “čisti“ od folikularne tečnosti. Embriolog broji jajne ćelije i priprema ih za spajanje sa spermatozoidima (vantelesnu oplodnju).
Koje analize su vam potrebne za aspiraciju?
- KRVNA GRUPA sa RH faktorom (original nalaz s pečatom). Nalaz mora biti na prezime iz lične karte. Ne priznaje se upis u ličnu kartu ili neki drugi dokument.
- ANALIZE KRVI: kompletna krvna slika, faktori koagulacije krvi, vreme krvarenja, vreme koagulacije (ili PTT, APTT). Rezultati ovih analiza mogu biti stari do nedelju dana.
- INTERNISTIČKI PREGLED SA EKG/om: saglasnost za izvođenje operacije u opštoj anesteziji. Ovaj pregeld ne sme biti stariji od mesec dana.
- COVID test ne stariji od 48h (brzi antigenski test ili PCR).
Priprema za anesteziju:
- Ukoliko se intervencija radi u opštoj anesteziji, NE smete da jedete i pijete ništa 8h pre intervencije.
- Ukoliko se intervencija radi u lokalnoj anesteziji, 2-3h pre intervencije ne jedite i ne pijte obilno.
- Ukoliko uzimate neku terapiju, obavezno naglasite medicinskom osoblju.
- Depilirajte intimnu regiju.
- Na intervenciju dođite bez laka na noktima.
- Na dan intervencije slobodno uzmite svoju prepisanu hroničnu terapiju, lekove pogrickati.
- Ukoliko pijete Glucophage, NE UZIMATI ga 24h pre intervencije
- Na intervenciju dođite bez šminke.
STOP injekcija
Takozvana STOP injekcija prima se pre aspiracije u TAČNO određeno vreme. Molimo vas da vodite računa i primite injekciju TAČNO NA VREME!
NAZIV LEKA (stop injekcije) | Količina | Mesto primanja/uboda | DATUM primanja | VREME PRIMANJA STOP INJEKCIJE |
BREVACTID | INTRAMUSKULARNO | |||
OVITRELLE(250 mikrograma) | POTKOŽNO U STOMAK | |||
DIPHERELINE (0,1 mg) | POTKOŽNO U STOMAK |
Dan aspiracije
U bolnicu bi trebalo da dođete minimum 60 min pre aspiracije kako bi Vas osoblje odababrane klinike smestilo. Sestre će Vas odvesti u vašu sobu gde ćete se presvući u bolničku spavaćicu.
Kada budete smešteni u sobu, sačekaćete vreme kada će medicinsko osoblje doći po vas i odvesti vas u operacionu salu. Pre toga će vam medicinska sestra aplicirati braunilu u venu. Nema potrebe da se plašite, ovo je rutinska procedura.
Ukoliko aspiraciju radite sa anestezijom, anesteziolog će biti uz vas sve vreme. Uz vas je i drugo medicinsko osoblje.
Aspiracija
Sama intervencija je kratkotrajna, i ukoliko aspiraciju radite pod anestezijom, to će biti vrlo kratka anestezija. Ukoliko radite bez anestezije, biće to svega par minuta intervencije. Nemojte brinuti. Osoblje će vas smestiti na operacioni sto i pod kontrolom ultrazvuka lekar će aspirirati sve folikule.
Uzorak sperme
Partner (ukoliko ga imate) uzorak sperme treba da preda istog dana kada se obavlja aspiracija, otprilike u vreme vaše aspiracije. Preporučuje se da apstinencija za muškarca bude 2 do 3 dana pre zakazane aspiracije (ni više ni manje).
Nakon aspiracije
Kada se intervencija završi, vratiće vas u vašu sobu kako biste još malo ležali. Ispratiće se Vaše stanje, primićete terapiju ukoliko je određena i sačekati da se završi dejstvo anestezije. Prilikom otpusta, biće vam uručena otpusna lista na kojoj će jasno biti naznačeno koliko je jajnih ćelija dobijeno.
Zbog punkcije folikula na jajnicima, normalno je da imate bolove i tačkasto krvarenje nakon aspiracije. Jajnici mogu biti otečeni i potrebno im je vreme da se oporave. Možete osetiti grčeve menstrualnog tipa, nadimanje i blagu abdominalnu nelagodu. Nakon 5 do 7 dana, jajnici se vraćaju u normalu.
Kao i kod svake operacije, postoji mali rizik od krvarenja i infekcije, te bi trebalo da obratite pažnju ukoliko imate jak i intenzivan abdominalni bol, tvrd stomak, krvarenje, temperaturu, U slučaju ovih simptoma, odmah se javite svom lekaru.
Trebalo bi takođe da obratite pažnju na simptome poput preteranog zadržavanja tečnosti (drastično povećanje težine ili povećanje obima abdomena). To može da bude znak retkog sindroma koji se zove ovarijalni hiperstimulacioni sindrom (OHSS).
Za većinu žena nuspojave nakon aspiracije i ne postoje. Kod nekih žena se jave blage nuspojave i nestanu nekoliko dana po završetku procedure.
Koje su to česte blage nuspojave?
- Bolovi u stomaku
- Tačkasto krvarenje
- Zatvor
- Nadimanje
- Grčevi
- Umor
- Mučnina
- Povraćanje može biti nuspojava anestezije
Šta retko možete očekivati?
- Rapidno dobijanje na težini
- Povećanje obima abdomena
- Poteškoće sa disanjem
Ukoliko primetite neku od retkih nuspojava ODMAH pozovite kliniku.
Nakon završene aspiracije, prikupljanja vaših jajnih ćelija i uzimanja uzorka partnera, embriolog će nakon obrade uzoraka (i jajnih ćelija i spermatozoida) uraditi oplodnju jajne ćelije. Nakon završene oplodnje, neophodno je sačekati 3 do 5 dana kako bi se pratio razvoj embriona.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.