Proslave praznika često donose pomešane emocije za one koji pate od neplodnosti. Sezona praznika može biti magična i neodoljiva. Zajedno sa dragim sećanjima na prošle godine, svaki decembar donosi trenutke radosti, ali i haosa. Srećni smo zbog dobre kupovine, žalimo za popustom koji nam je promakao, pečenje nam je uspelo, torta nije ispala kako treba, gosti kasne ili se postavlja tanjir više…
Usponi i padovi ovog ionako intenzivnog doba godine mogu se pogoršati kada bezuspešno pokušavate da zatrudnite. Potpuno je normalno doživljavati jake emocije dok se borite sa neplodnošću, posebno kada ste van svakodnevne rutine. Ipak, postoje neke stvari koje možete da uradite da biste smanjili nivo stresa tokom prazničnih meseci. Najvažniji koraci su da identifikujete potencijalno teške situacije, odredite prioritete svojih potreba i napravite plan za brigu o sebi.
Zaštitite se
Postavite granice da zaštitite svoje emocionalno blagostanje. Dok se pripremate za goste, razmislite o tome kako određene tradicije mogu uticati na vas drugačije nego što su možda to činile u prošlosti. Može izgledati kao da su deca u centru svega i da vam to smeta. Od verskih službi koje se fokusiraju na porodicu do okupljanja sa trudnicama i decom. Čak i prikazi bebe Isusa na čestitkama, freskama i prazničnim filmovima podsećaju na najvažnije, a vi to nemate. Približavanje nove godine takođe može biti bolan podsetnik da je prošla još jedna godina bez uspešne trudnoće.
Poštujte činjenicu da je za vas ova godina drugačija. Ako niste spremni da radite neke od svojih uobičajenih prazničnih rutina, to je u redu. Umesto da provodite sate pretražujući prodavnice igračaka za decu na vašoj listi za darivanje, naručite neke knjige koje ste voleli kao dete na mreži i neka vam ih isporuče. Možete sebi uštedeti nepotreban bol, a da pritom donosite radost onima koje volite.
Priprema za teške razgovore
Prilika da vidite porodicu i prijatelje koje niste posetili neko vreme takođe može biti mač sa dve oštrice. Da se razumemo, ljudi ponekad govore neosetljive ili nemarne stvari u ovim prilikama. Umesto da provodite praznična okupljanja zabrinuto se pitajući da li će se ta tema pojaviti, prođite kroz neke specifične scenarije unapred. Razmislite koje vrste komentara vam najviše smetaju i zapamtite odgovarajuće odgovore.
Isto pitanje može zaslužiti drugačiji odgovor, u zavisnosti od toga od koga dolazi. Možete, na primer, dati tri različita odgovora: jedan ljubazan (na primer, baki vašeg muža), jedan namenjen edukovanju (za vašu tetku) i jedan od onoga što ja zovem šok-odgovor (vašoj svekrvi ili takmičarski brat ili sestra).
Evo primera:
- „Toliko ste dugo u braku! Kada ćete vas dvoje imati bebu?”
- Ljubazan odgovor: „Kada budemo imali vesti da podelimo, obećavamo da ćete vi biti jedan od prvih koji će saznati.“
- Edukativni odgovor: „Zatrudneti može biti komplikovano za neke ljude, a mi dobijamo malu pomoć.“
- Šok-odgovor: „Ne znam zašto se to tebe tiče. Stvaranje porodice je veoma privatno.”
Takođe je dobro napraviti plan šta da radite ako se osećate preopterećeno dok prisustvujete prazničnom događaju, posebno onom sa novim bebama ili budućim roditeljima. Ne morate da se igrate sa decom ili da držite novorođenčad ako to ne želite. U nekim slučajevima, ponuda da operete sudove ili proverite rezultat fudbalske utakmice može vam dati dovoljno odugovlačenja. Možda ćete želeti i veću izlaznu strategiju. Recite da imate glavobolju i da morate da odete kući i odmorite se. Ako je ideja da čak i prisustvujete nekom događaju previše za podnošenje, izvinite se bez krivice.
Posle praznika
Naravno, praznici nisu jedini put kada možete iskusiti ove emocije. Sasvim je normalno da se osećate stresno, uznemireno i tužno dok doživljavate neplodnost, bez obzira na godišnje doba. Mnogi od gore navedenih saveta će funkcionisati u drugim situacijama koje uključuju porodice koje nisu vaše.
Još jedan savet: sledeći put kada saznate za nečiju trudnoću ili budete svedoci slatkog trenutka roditelj-dete, zapamtite da su se i oni u jednom trenutku možda borili sa neplodnošću. Njihovo putovanje do roditeljstva možda je uključivalo višestruke IVF tretmane, gubitke ili donatorsko tkivo. Nikad se ne zna kroz šta je neko drugi prošao. Sve što možete je da date sve od sebe da se dobro brinete o sebi, i neka to bude prioritet u godini pred vama.
Srećna vam Nova!
Ukoliko vam je potrebna podrška ili savet na putu do bebe javite se na naš SOS IVF broj 0800 70 70 77, a možete nam pisati i na imejl office@ivfcentar.rs ili popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.
Izvor: preludefertility.com