Posle embriotransfera sledi period poznat kao “dvonedeljno čekanje”. Ne postoji nikakav trik niti tajna metoda da se kroz ovo vreme olako prođe. Sve što možete da uradite je da pripremite svoj um i telo što je moguće više, a da pokušate da zadržite emotivnu i psihičku stabilnost. Ovo, znamo, nije uvek lako. To je teška mentalna bitka, ali mi smo poznati kao IVF ratnici.
Embriotransfer je, zapravo, najuzbudljivija faza IVF ciklusa. On označava sam početak putovanja kroz trudnoću, jer posle transfera embrion počinje da se usađuje u matericu i raste. Evo kako izgleda proces pre i posle embriotransfera.
Proces embriotransfera
Embriotransfer će se obaviti u posebnoj prostoriji određenoj za to. Lekar će obaviti transfer uz praćenje ultrazvukom. To je brza i bezbolna procedura. Najkvalitetniji embrioni, prema izboru embriologa, biće nežno ubačeni u matericu kroz kateter.
Nakon embriotransfera
Nakon embriotransfera slobodno možete da se krećete – embrion ne može da “ispadne”. Medicinsko osoblje će dati informacije o tome šta možete da očekujete narednih dana, uključujući i detalje o bilo kakvim lekovima koji su potrebni organizmu u ranoj trudnoći. Oni će ti takođe reći kada najranije možete da uradite test trudnoće, što je uglavnom nakon dve sedmice.
Razvoj embriona i implantacija nakon transfera
Embrion će početi da se kači za zid materice u danima nakon transfera i obično to bude završeno do petog dana. Hormon hCG (humani horionski gonadotropin) koji se detektuje testovima za trudnoću počinje da se stvara kada se embrion usadi i započne razvoj fetusa. Nivo hCG-a raste svakog dana i 14. dana posle transfera je dovoljno visok da se detektuje u urinu. Iako može biti primamljivo uraditi test ranije, mogu se dobiti nepouzdani rezultati.
Naznake i saveti o embriotransferu
Znamo da su teški dani posle transfera kada se čeka saznanje o tome da li je uspelo. Prirodno je biti nervozan posle embriotransfera. Zato, evo nekih saveta o tome:
- Ne postoji ništa što možete da uradite, a što bi uticalo na ishod IVF ciklusa. Lekari su izabrali najbolji embrion, doveli matericu do najpogodnijeg stanja da ga prihvati i potrudili se da organizam bude u dobrom stanju i spreman za trudnoću.
- Umirite se posle transfera. Možete da nastavite normalan svakodnevni život, ali mnoge žene odvoje malo vremena za odmor tih dana posle transfera. Nastavite da vodite zdrav život, hranite se zdravo i odmarajte koliko god možete ove dve sedmice.
- Udovoljavajte sebi. IVF je emotivno putovanje, a embriotransfer je poslednja faza. Mnogim pacijentima su grupe podrške neprocenjive u ovom periodu.
Uvek imamo mnogo pitanja kada se završi taj svečani trenutak embriotransfera
Šta raditi, a šta nikako ne raditi? Da li mirovati ili ne? Koliko šetati? Koliko hodati? Da li se savijati? Da li nešto posebno treba da jedem ili ne? Smem li da se kupam? U osnovi, sva pitanja svode se na: šta da uradim da poboljšam šanse nakon embriotransfera ili kako da ne ugrozim implantaciju. Odgovor je kratak – ništa posebno ne možete uraditi! Ipak da objasnimo!
MIROVANJE
Danas se smatra da mirovanje nakon embriotransfera nije potrebno. U randomiziranoj studiji objavljenoj još 2013. godine pokazalo se da su pacijentkinje koje su ležale 10 minuta nakon embriotransfera imale manju šansu za trudnoću nego pacijentkinje koje su odmah nakon embriotransfera ustale i otišle. Prva pacijentkinja koja je ostala trudna uz pomoć IVF-a, Lesli Braun (majka Lujze Braun), morala je nepomično da leži nekoliko dana nakon embriotransfera. Preporuke za mirovanje datiraju još od tada.
Naravno, tada su se jajne ćelije dobijale ne apiracijom, već laparoskopijom i to nakon serijskog vađenja LH hormona. Smatralo se da žena ima veći rizik od infekcije i da je zato ležanje potrebno. Tada nisu postojale stop injekcije, niti vaginalni ultrazvuk, kao ni punkcijske igle.
Danas, kad su rizici kod punkcije svedeni na minimum, jedini razlog zbog kog žena treba da miruje nakon embriotransfera jesu povećani jajnici usled hiperstimulacije. Kod hiperstimuliranih mršavih žena opasnost od torzije (uvrnuća) jajnika je povećana.
TERAPIJA
Terapija nakon embriotransfera je neophodna. Bez terapije koju dobijate već posle aspiracije, a obavezno od samog transfera, šansa za trudnoću se smanjuje. Ukoliko se trudnoća i ostvari, šansa za pobačaj raste. Zato terapiju uzimajte redovno!
Terapija uglavnom uključuje razne vrste progesteronskih lekova, najčešće progesteron injekcije ili Utrogestan, ili oba uz ostale vitamine koje žene uzimaju ili terapije za trombofilije, IR… Progesteron se daje kao podrška žutom telu i tradicionalno se ova podrška žutom telu koristila do 12 nedelje trudnoće. Sada je to malo drugačije, pa smo svedoci da se ova terapija uzima skoro pa celu trudnoću.
Takođe, progesteron priprema za trudnoću i porođaj, pa dominira u drugoj polovini menstrualnog ciklusa kako bi stimulisao rast endometrijuma za prihvat embriona ako je došlo do oplodnje. Dodatno, on reguliše i ljuštenje endometrijuma ako do trudnoće ne dođe. To mesečno ljuštenje endometrijuma jeste menstruacija. Utrogestan ima i vrlo važnu ulogu u središnjem nervnom sistemu i deluje opuštajuće. Ovime se objašnjavaju promene u raspoloženju, razdražljivost i depresivna stanja koja se javljaju već s prvim znacima smanjene proizvodnje progesterona i rada jajnika.
PONAŠANJE
Što se ponašanja nakon embriotransfera tiče, jedite i pijte normalno. Ne postoje hrana ni piće koji dokazano poboljšavaju implantaciju. Nemojte uzimati nikakve dodatke ishrani osim onih koje vam je prepisao vaš lekar, jer nisu ispitani u ranoj trudnoći. Nemojte mirovati neprekidno, ali nemojte baš ni da počinjete s vežbanjem nakon embriotransfera.
Ukoliko ćete nakon embriotansfera uzeti bolovanje kako biste imali dovoljno vremena da googlate da li ste ili niste trudni po simptomima s googla – bolje odite na posao i mislite o nečemu drugom. Naravno, ukoliko vam je posao takav da zahteva aktivan fizički rad – možete ipak biti kod kuće, ali bez traženja simptoma po internetu! Ukratko, potrudite se da se ponašate sasvim normalno!
TEST
Jedini tačan pokazatelj da li postoji trudnoća ili ne jeste BetaHCG koji treba uraditi 12. dana nakon embriotransfera. Ovaj test se radi uzorkovanjem iz venske krvi.
Dugogodišnjim istraživanjima došlo se do velikog broja različitih metoda i tehnika koji se primenjuju u obalasti vantelesne oplodnje.
Jedna od novijih tehnika je zasigurno i ASINHRONI EMBRIOTRANSFER (ASET).
Ova tehnika omogućava prisustvo (ubacivanje) embriona u materici u dužem vremenskom periodu i tada se dobija veća šansa za usađivanjem. Jedan od važnijih delova IVF procedure svakako je procena prijemčivosti sluzokože materice za embrion (urazvukom se prate zapremina, prokrvljenost, struktura, izgled i debljina sluzokože). Veliki problem predstavlja kada endometrijum (sluzokoža materice) pri vraćanju embriona nije spreman za njegovu impantaciju. Tada , iako je embrion vrhunskog kvaliteta, manje su šanse za njegovo usađivanje. Cilj metode ASET je da se pokrije što veće razdoblje u prijemčivosti endometrijuma kada treba da primi oplođenu jajnu ćeliju. Nekoliko embriona se ostavlja pa se vraća kasnije i to u različitim stepenima razvoja, što u stvari podrazumeva vršenje embriotransfera u dva navrata. Najčešće se u ovoj tehnici transfer vrši drugog i trećeg, odnosno trećeg i petog dana.
Za veću uspešnosti ove metode i samog procesa IVF bitno je vreme vraćanja embriona zbog očekivanog prozora implantacije.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.