Polno prenosive bolesti su najčešće infektivne bolesti u svetu. Uglavnom se (ali ne i jedino) prenose seksualnim kontaktom sa inficiranom osobom. Neke od infekcija (HIV, sifilis, gonoreja) mogu imati transmisiju sa majke na bebu, tokom trudnoće, kao i tokom porođaja i dojenja.
Postoji više od 25 polnih bolesti, a najpoznatije su hlamidija (koja je i najzastupljenija), gonoreja, hepatitis B, genitalni herpes, HIV, humani papilloma virus (HPV), sifilis, stidne vaši I trihomonijaza.
Polno prenosive bolesti mogu izazvati mikroorganizmi, bakterije, virusi, paraziti, gljivice…
Mikroorganizmi koji izazivaju polno prenosive bolesti mogu se preneti putem semene i vaginalne tečnosti, kao i putem krvi. Bakterije i virusi izazivaju polno prenosive bolesti tako što prodiru u organizam kroz sluzokožu vagine, uretre, anusa i usne duplje.
Inkubacija, odnosno, period od seksualno rizičnog kontakta do pojave simptoma oboljenja zavisi od uzročnika, pa traje od 3 do 7 dana, pa do nekoliko meseci.
Žene su osetljivije i češće reaguju na polno prenosive bolesti od muškaraca. To je stvar anatomije i nema veze sa promiskuitetom. Muškarac je najčešće prenosilac bolesti i lakše će bolest preneti ženi, nego obrnuto.
Simptomi
Simptomi polno prenosivih infekcija mogu da se razvijaju mesecima, nekad i godinama od momenta inficiranja. Zbog ovog razloga, postoji veliki rizik da osoba koja nije svesna da je inficirana, praktikovanjem nezaštićenih odnosa inficira svoje seksualne partnere. Takođe, ukoliko je žena u pitanju, može nesvesno da prenese infekciju na plod tokom trudnoće.
Redovni pregledi su važni čak i u odsustvu simptoma, a posebno kod promene seksualnog partnera.
- Da li imate pojačan sekret neprijatnog mirisa iz genitalnog predela?
- Da li imate osip/svrab u genitalnom predelu?
- Da li imate bilo kakve promene: otoke, bradavice ili plikove u pubičnoj regiji ili oko analnog otvora?
- Da li ste primetili drugačiji, neprijatan miris u predelu genitalija?
- Da li ste primetili neobičan plik ili ranu u blizini vaših genitalija?
- Da li imate bolne seksualne odnose?
- Da li se javlja krvarenje tokom seksualnog odnosa?
- Da li imate neobjašnjiv bol u stomaku?
- Da li je vaša mokraća tamnija ili ima neprijatan miris?
- Da li imate osećaj peckanja prilikom mokrenja?
Ukoliko ste se prepoznali u gore navedenim simptomima i imate barem jedan od njih, potrebno je da se javite svom lekaru (ginekologu ili urologu). Uz napredovanje medicine, većina navedenih polnih bolesti je izlečiva, ukoliko se sa lečenjem počne na vreme. Svako zanemarivanje simptoma dovodi do napredovanja bolesti, težeg načina lečenja, kao i težih posledica ukoliko se sa lečenjem ne krene blagovremeno.
Čak i ako imate samo jedan od ovih simptoma (a obično se javljaju udruženo) on neće proći sam od sebe. Neophodno je da uz pomoć laboratorijskih testova dokažete prisustvo infekcije, kako bi se odredila adekvatna terapija, zaustavila infekcija i sprečilo njeno dalje širenje što zanemarivanjem može ostaviti trajne posledice po zdravlje.
Ukoliko infekciiju ne lečite na vreme, može doći do ozbiljnijih komplikacija kao što su:
- Osip, crvenila, ranice
- Uporna upala genitalija koja ne reaguje na dugotrajno lečenje
- Jak i neprijatan bol u toku seksualnih odnosa
- Otok, crvenilo i bol testisa
- Grčevi u stomaku
- Manja sposobnost ili nemogućnost da ostvarite željenu trudnoću
- Rizik od spontanih pobačaja
- Neke neurološke promene, kao što su anksioznost i otežano pamćenje (sifilis)
- Problemi kardiovaskularnog sistema (sifilis)
- Karcinom/rak (HPV)
Dijagnoza polno prenosivih bolesti uspostavlja se vrlo lako, uz pomoć nekoliko laboratorijskih analiza:
- žena: vaginalni i cervikalni bris
- muškarac: bris ureter
- analiza prvog jutarnjeg urina i uzorka krvi kod oba pola
Kao što smo već spomenuli, osobe koje češće menjaju partnere ili istovremeno imaju više partnera imaju veći rizik od zaražavanja, ali to ne znači da obolevaju samo osobe koje su promiskuitetne. I osobe koje duže vreme imaju samo jednog partnera mogu biti inficirane. Ukoliko imate nezaštićen odnos, šansa za zaražavanje je oko 70 ili 80% čak i ako partner nema simptome. U tom slučaju, on/ona je samo prenosilac bolesti.
VAŽNO: U slučaju pojave infekcije, jako je važno lečiti oba partnera. U suprotnom, infekcija će se preneti prilikom narednog seksualnog kontakta.
Oba partnera mogu se zaštititi korišćenjem prezervativa (kondoma) ili insistiranjem da ga partner koristi. Postoje I vakcine protiv HPV-a kao Hepatitisa B (HBV), koje služe kao preventive kako ne bi došlo do oboljevanja.
Loše strane svih navedenih polno prenosivih bolesti nisu samo iritantni simptomi, zanemarivanje bolesti dovodi do ozbiljnih oboljenja, a ignorisanje istih može uticati I na dalji kvalitet života ili imati i smrtni ishod (kod karcinoma).
Prevencija je ključ.
Redovnim odlaskom kod lekara, pogotovo nakon promene partnera sprečićete razvoj ovih bolesti. Imajte na umu da ove bolesti mogu proći i asimptomatski, odnosno da možete biti inficirani I širiti infekciju na partnere iako nemate simptome. Zato je važno da u ranom životnom dobu, bez obzira na pojavu simptoma, jednom godišnje posetite vašeg ginekologa ili urologa.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.