Hlamidija je najzastupljenija polna bolest. Neke statistike pokazale su da je ovom bolešću infinicirana 1 od 10 seksualno aktivnih osoba.
Hlamidiju izaziva bakterija Chlamydia trachomatis. Prenosi se seksualnim odnosom ili vaginalnim porođajem sa trudnice na dete. Ukoliko se bolest zanemari može ostaviti trajne posledice na polne organe, kao i na plodnost muškarca i žene. Najčešće nema nikakve simptome, ali kada se ispolje, slični su kao simptomi gonoreje, pa se često dešava da se greškom postavi pogrešna dijagnoza, iako se leče na potpuno drugačiji način. Važno je na vreme odraditi laboratorijske analize i dijagnostikovati bolest.
Hlamidija kod žena
Dovodi do infekcije cerviksa i urinarnog trakta, može da uzrokuje i zapaljenje karlice ukoliko dospe do jajovoda. Kod mladih devojaka grlić materice još uvek nije potpuno zreo, pa su zbog toga u posebnom riziku od infekcije ukoliko su seksualno aktivne.
Ukoliko se simptomi ipak pojave, mogu biti.
- Pojava peckanja prilikom mokrenja
- Pojačan vaginalni sekret
- Bol u leđima ili tokom seksualnih odnosa
- Vanmenstrualno vaginalno krvarenje
Hlamidija kod muškarca
Može da izazove infekciju urinarnog trakta i epididimisa (deo muškog polnog organa koji sprovodi spermu od testisa do semevoda). Kao posledica, mogu se javiti epididimitis (upala semevoda odnosno semenih kanalića), otok ili zapaljenje i bol testisa.
U skoro 80% slučajeva hlamidija nema simptome. Jedno istraživanje pokazalo je da čak 3% mladih između 18 i 35 godina ima nelečenu hlamidiju. Zato je neophodno da sve seksualno aktivne osobe urade bris na hlamidiju bar jednom godišnje.
Procenjuje se da 25-50% muškaraca ima infekciju hlamidijom bez simptoma. Ukoliko se simptomi pojave, to mogu biti:
- Peckanje prilikom mokrenja
- Sekret iz penisa
- Upala, otok ili bol u testisima
- Neprijatni svrab oko glavića penisa
Hlamidija se leči na jednostavan način, upotrebom antibiotika.
Važno je da znate da prilikom upotrebe terapije ne smete imati seksualne odnose jer ste još uvek infektivni i lako ćete zaraziti drugu osobu, koja nakon terapije može ponovo zaraziti vas.
Hlamidija je imuna na mnoge antibiotike, pa je važno konsultovati lekara i pratiti savete u svim koracima lečenja. Ne smete prekidati terapiju ukoliko su simptomi umanjeni ili su nestali, jer to ne znači da je nestala i infekcija. Potrebno je koristiti terapiju do samog kraja kako se bolest ne bi vratila.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.