IUI ili intrauterina inseminacija je jedan vid potpomognute oplodnje, različit od vantelesne oplodnje (IVF). To je manje invazivna procedura koja se koristi kao pomoć parovima ili ženama za ostvarenje trudnoće. Prethodno pripremljen i koncentrovan uzorak semena unosi se direktno u matericu ili jajovode u vreme ovulacije. Na ovaj način se pomaže oplodnji jer se povećava šansa da se jedna jajna ćelija ili više njih oplodi. Inseminacija je najjednostavnija metoda lečenja infertiliteta i može pomoći onim ženama kod kojih su jajovodi prohodni, a uzorak sperme odgovarajući.
Kada se izvodi postupak inseminacije?
Inseminacija se savetuje ukoliko do trudnoće ne dođe za godinu dana redovnih, nezaštićenih odnosa kod žena mlađih od 36 godina, ili za šest meseci kod žena koje su starije od 36 godina. Inseminacija se kao vrsta lečenja neplodnosti preporučuje najviše 3 do 4 puta. Ako je uzrok neplodnosti izostanak ovulacije, može se pokušati sa inseminacijom u više ciklusa. Međutim, većina parova koji imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće okreću se IVF proceduri nakon tri neuspešna postupka inseminacije.
Kako se izvodi postupak inseminacije?
Najvažnije kod inseminacije jeste da se uradi u pravo vreme. Iz tog razloga je praćenje rasta folikula bitan deo postupka inseminacije. Prvi ultrazvučni pregled (tzv. folikulometrija) u cilju pripreme za inseminaciju, zakazuje se oko 8. dana ciklusa, a zatim se pregled ponavlja na dva do tri dana. Inseminacija se radi ili neposredno pre ili odmah nakon ovulacije. Približno 36 sati pre inseminacije daje se stop injekcija, koja će omogućiti da jajne ćelije sazru, a potom se i oslobode iz folikula.
Inseminacija je bezbolna i jednostavna intervencija koja traje desetak minuta. Kada embriološki tim pripremi seme, ono se unosi u matericu i/ili jajovode posebnim kateterom. U cilju povećanja uspešnosti inseminacije, preporučuje se da se uradi i tzv. MACS – magnetna selekcija spermatozoida.
Dodatne analize
Prve dve analize koje su preporučene pre postupka inseminacije jesu ispitivanje prohodnosti jajovoda i spermogram. Dodatno se može uraditi i MarTest, kao i test DNK fragmentacije spermatozoida.
Takođe, preporučuje se i ultrazvučni pregled male karlice, kako bi ginekolog isključio postojanje mioma, septuma, polipa i slično.
Nakon inseminacije, savetuje se da pacijentkinja nastavi da leži kraće vreme. Dve nedelje nakon inseminacije, potrebno je da se uradi test iz krvi, BetaHCG, kako bi se ustanovilo postojanje trudnoće.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.