Ovo treba da znate o embrionima

U IVF laboratoriji dešavaju se procesi koji su nepoznati većini. Čini se da se tamo “kuva nešto veliko i nepoznato”, nešto što nije pod našom kontrolom. Embriolozi igraju važnu ulogu u IVF procesu. Njihove spretne ruke čiste ćelije, spajaju jajnu ćeliju sa spermatozoidom, proveravaju oplodnju, nadgledaju razvitak embriona, odmrzavaju embrione i ćelije… Bez njih i njihove IVF laboratorije svakako ne bi bio moguć jedan IVf postupak.

Ovo treba da znate o embrionima.

Ko je zapravo embriolog? To je naučnik koji spaja spermatozoid i jajnu ćeliju i potpomaže da dobijeni embrioni rastu u kontrolisanoj sredini. Iako su iza scene, jasno je da embriolozi imaju veliki uticaj na vaše IVF putovanje.

Šta poručuju embriolozi?

1. Svaki embrion je različit

Svaka jajna ćelija, spermatozoid i njihova kombinacija su različiti. To znači da svaki pokušaj IVF-a koristi različite reproduktivne ćelije i da je svaki taj pokušaj drugačije iskustvo. Svaka jajna ćelija je različita, ali nažalost ne možemo da vidimo DNK kroz mikroskop da bismo izabrali one koje su „dobre“. Vaginalni ultrazvuk može da predvidi, ili ukaže na to kakvi su folikuli u kojima ćelije rastu, ali ne može da pokaže kakvu ćemo ćeliju dobiti.

Jednostavno, nije svaka jajna ćelija predodređena da postane beba, kao što ni svaki spermatozoid ne može da oplodi jajnu ćeliju. Ako se sve uzme u obzir, može se zaključiti da je svaki embrion različit. Neke jajne ćelije se ne oplode, neki embrioni ne porastu ili ne stignu do stadijuma blastociste, neki se ne zalede kako treba ili ne prežive odmrzavanje. To su samo indikatori da verovatno postoji neki problem, ali još uvek nije jasno zašto se to dešava.

2. Embriolozi ne mogu da poprave jajne ćelije

Žene se rode sa svim jajnim ćelijama koje će imati do kraja života. Embriolozi će se brinuti o vašim ćelijama, ali ne mogu popraviti ni njih ni embrione u laboratoriji. Jajne ćelije se stvore dok je ženska beba još u materici, između 18. i 20. nedelje gestacije. Stoga, jajne ćelije su istog biološkog uzrasta kao i sama žena. Ideja da se može piti neki “sok” i „popraviti“ jajna ćelija – nije istinita. Postoje dokazi da okruženje folikula i zdravlje žene mogu da utiču na ishod. Uz to, normalni indeks telesne mase (BMI), izbegavanje pušenja, ograničavanje unosa alkohola i izbegavanje narkotika su se pokazali kao dobri faktori za uspešnu vantelesnu oplodnju.

Sa druge strane, većina muškaraca svakodnevno proizvodi spermu koja je u proseku stara 3 meseca. Njihovo zdravlje može da utiče na ejakulat 60 do 90 dana kasnije. Ako lekar nekoliko meseci pre pokušaja podešava zdravstveno stanje vašeg partnera i vas, to vam može dati dovoljno vremena da se pripremite emocionalno, fizički i finansijski da biste imali veće šanse za uspeh. Pazite se raznih lažnih informacija sa interneta ili saveta o tome na koji način suplementi ili promene u životnom stilu mogu da poprave vašu neplodnost. Ta pitanja sačuvajte za medicinskog stručnjaka.

3. Svako IVF putovanje i ishod su različiti

U ovom procesu, nije retko tražiti utehu i podršku u upoređivanju sa drugima. Može biti ohrabrujuće kada je nečija priča slična vašoj, a završila se proširenjem porodice. Ipak, važno je imati na umu da su svako IVF putovanje i ishod različiti. IVF putovanje je emotivno i bolno i zbog toga preporučujemo da se obratite stručnim psiholozima ili savetnicima za plodnost. Savet je da izaberete nekog kome možete da se poverite, to jeste ključno.

Ima mnogo načina da se stvori porodica. Na odluku da se promeni put mogu uticati fizički, emocionalni, finansijski, religiozni i porodični faktori. Odluka da se promeni put može biti izuzetno izazovna i može izazivati bol. Neki primeri promena koje mogu da izazovu emotivnu uznemirenost uključuju i prelazak na donaciju (jajne ćelije ili spermatozoida), biranje usvajanja umesto biološkog deteta ili odluka da se nema dete. Ovakvi izbori su odluke koje svako različito prihvata. Vi i vaš partner možete da ih prihvatite na drugačiji način, ali pokušajte da zapamtite da je njegov/njen put jednako opravdan kao i vaš. Komunikacija je ključna u ovom periodu.

4. Ne postoji čaroban broj koji garantuje uspeh

Na klinikama se dobije mnogo poziva od uznemirenih pacijenata jer nisu imali isti rezultat kao i drugi pacijent, ili od onoga što su očekivali. Ovo može da se desi iz mnogo razloga, počevši od rezultata analize sperme, do broja jajnih ćelija koje su izvađene tokom IVF ciklusa ili aspiracije. Vi ste VI. I vaše putovanje je samo VAŠE.

Internet i onlajn forumi su puni raznih izveštaja. Imajte na umu da ne postoje magični brojevi koji ukazuju na uspeh. Kultura embriona je proces koji je napravljen da bi embriolozi sakupili informacije o tome kako raste svaki individualni embrion i koji je njegov kvalitet da bi efikasno procenio potencijal embriona za implantaciju.

Uvek se bira najbolje od onoga što imate. Ne postoje indikatori koji garantuju 100% uspeha. Ima pacijenata koji imaju embrione najvišeg kvaliteta, a koji nisu ostali u drugom stanju, ali ima i embriona lošijeg kvaliteta koji su postali prelepi blizanci. Svaka klinika ima različit sistem prema kome ocenjuju embrione.

5. Vaš embriolog želi najbolje za vas

Ne postoji magična pilula, sok ili protokol kojim ćete sigurno stići do uspeha. Embriolozi su naučnici koji dobro sarađuju. Oni su jedinstveni i većina njih deli tajne svog zanata kroz publikacije i sastanke. Ovo polje se razvija i širi i oni dolaze do novih saznanja velikom brzinom. Oni dele svoje uspehe i neuspehe jer znaju da vi, pacijenti, možete imati samo dobit. Možda su gomila „štrebera iz laboratorije“, ali su inspirisani da vam pomognu da zasnujete porodice.

Ono što se dešava u IVF laboratoriji je tehničke prirode i donekle misteriozno jer ne postoji istinski recept za uspeh. Znajte da je vaše IVF putovanje jedinstveno i da, iako je uvek dobro biti informisan, ne treba da koristite upoređivanje svog iskustva sa iskustvima drugih kao pouzdanu informaciju.

Cilj IVF-a je jedna zdrava beba, a vaš embriolog je deo time koji pokušava da to ostvari.

Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova