ICSI metoda ili intracitoplazmatska injekcija spermatozoida jeste tehnika oplodnje jajne ćelije, u kojoj se koristi posebna oprema za mikromanipulaciju sa sofisticiranim mikroskopima. U ovoj tehnici, jedan spermatozoid mehanički se direktno ubrizgava u citoplazmu jajne ćelije i na taj način se vrši oplodnja. ICSI metodom postiže se visok nivo oplodnje, čak i do 90%.
Kada se koristi ICSI procedura?
ICSI procedura se primenjuje u sledećim slučajevima:
- loši nalazi spermograma,
- nakon odmrzavanja semenih ćelija,
- kada su prethodni klasični IVF postupci dali nisku stopu oplodnje,
- nakon TESA/TESE (link za stranicu tesa tese) i
- postojanje antitela koja blokiraju oplodnju jajne ćelije.
Najveća prednost ICSI procedure u odnosu na klasičnu IVF proceduru (link za stranicu klasican IVF) jeste u tome što je za oplodnju jajne ćelije potreban samo jedan kvalitetan spermatozoid.
Kako funkcioniše ICSI – koji su koraci ICSI?
- Hormonska stimulacija
Baš kao kod klasičnog IVF-a, i kod ICSI potrebno je da istovremeno sazri više jajašaca. Stoga se ovaj postupak obično izvodi u kombinaciji sa hormonskim lečenjem žene. - Preuzimanje i priprema jaja
Kada jajašca sazru, lekar ih uklanja takozvanom folikularnom aspiracijom. Lekar koristi tanku iglu sa ultrazvučnim vodstvom za sakupljanje jajašaca iz jajnika žene. Ovaj postupak traje samo nekoliko minuta i obično se izvodi pod kratkom anestezijom. Preuzete jajne ćelije odnose se u IVF laboratoriju odmah nakon prikupljanja, gde se pripremaju za oplodnju. - Uzorak sperme muškarca
Uzorak sperme muškarca uzima se što bliže trenutku uzimanja jajnih ćelija. Zatim se uzorak priprema u laboratoriji, kako bi se obezbedilo što više kvalitetne sperme za ICSI. Izbor spermatozoida vrši se uglavnom na osnovu njihove morfologije i pokretljivosti, koje procenjuje embriolog.
- Oplodnja jajašaca u laboratoriji
U IVF laboratoriji, stručnjak ubrizgava pojedinačne spermatozoide direktno u svaku jajnu ćeliju (ICSI) pomoću posebne staklene kanile pod mikroskopom. Zatim se te ćelije odmah stavljaju u inkubator. Dan nakon ICSI-a, moguće je videti koliko je tretiranih jajnih ćelija oplođeno (pronuklearna faza). Dalji razvoj u embrione takođe se odvija u inkubatoru (najviše pet dana).
- Prenos embriona u matericu
Baš kao i kod konvencionalne vantelesne oplodnje, lekar vrši prenos embriona u matericu žene u dogovoru sa pacijentom. Da bi to uradio, lekar koristi meki plastični kateter, a postupak traje samo nekoliko minuta. Tada se embrioni mogu implantirati u sluznicu materice, gde mogu da nastave da se razvijaju.
Test za trudnoću može se obaviti nakon 14 dana i on će pokazati da li je postupak bio uspešan ili ga treba ponoviti.
Nakon ICSI procedure
Iako je većinom poznat izraz “dvonedeljno čekanje”, zapravo je potrebno 9 do11 dana nakon intervencije da se znaju rezultati postupka. Ovaj period može biti najteži deo ICSI procesa; ispunjen emocionalnim usponima i padovima. Vrlo je važno da se tokom ovog perioda žena što bolje brine o sebi, fizički i emocionalno.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.