Fond i preimplantaciona dijagnostika retkih bolesti

Upućivanje radi dijagnostike retkih genetskih bolesti u inostranstvu osiguranih lica Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje regulisano je Zakonom o zdravstvenom osiguranju („Službeni glasnik RS“, br.25/19) i Pravilnikom o uslovima i načinu upućivanja osiguranih lica na lečenje u inostranstvo (“Službeni glasnik RS”, broj 81/20 i 34/23).


Navedenim Pravilnikom, propisano je da se postupak za upućivanje radi dijagnostike retkih genetskih bolesti u inostranstvu pokreće na zahtev osiguranog lica, roditelja, usvojioca ili staraoca osiguranog lica, odnosno drugog zakonskog zastupnika osiguranog lica.


Zahtev za upućivanje se podnosi na osnovu predloga stručnog konzilijuma odgovarajuće specijalnosti referentne zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite (Obrazac 2).

Fond i preimplantaciona dijagnostika retkih bolesti

Konkretno, referentna zdravstvena ustanova, koja je ovlašćena za obavljanje poslova centra za retke bolesti kod odraslih pacijenata je Klinički centar Srbije, Beograd. Kod dece su Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr. Vukan Čupić“ Beograd, Univerzitetska dečja klinika Beograd, Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd i Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad. Uz zahtev se podnosi medicinska dokumentacija o sprovedenoj dijagnostici u zemlji.
Zahtev se podnosi na obrascu Zahteva za upućivanje na lečenje u inostranstvo koji je sastavni deo ovog Pravilnika (Obrazac 1).


Na dijagnostiku za retke genetske bolesti u inostranstvo može se uputiti uzorak biološkog materijala osiguranog lica kada su iscrpljene sve mogućnosti dijagnostike određene retke genetske bolesti u Republici Srbiji. To podrazumeva učestalost retke genetske bolesti u skladu sa SZO kriterijumom 1:2000 u opštoj populaciji i obuhvata dijagnostiku na nivou metabolita, enzima, patohistološke analize (uključujući elektronsku mikroskopiju) i genetske analize (DNK ili RNK) prema sledećim kriterijumima:

  1. Postoji opravdana sumnja na određenu retku genetsku bolest kod koje postoji specifična terapija registrovana od strane EMA i/ili Agencije za lekove i medicinska sredstva Republike Srbije;
  2. Postoji opravdana sumnja na određenu retku genetsku bolest za koju specifična terapija ne postoji, ali zbog prirode bolesti postoji potreba za prenatalnom dijagnostikom u porodici (proband srodnici prvog stepena i fetalni materijal).

O daljim koracima

O Zahtevu za upućivanje, veće Lekarske komisije daje stručni nalaz, ocenu i mišljenje i na osnovu tog stručnog nalaza, ocene i mišljenja veća Lekarske komisije i saglasnosti inostrane zdravstvene ustanove za obavljanje dijagnostike retke genetske bolesti , Komisija RFZO donosi rešenje o upućivanju radi dijagnostike retkih genetskih bolesti u inostranstvo u skladu sa Zakonom kojim je uređen opšti upravni postupak i indikacijama propisanim Pravilnikom za dijagnostiku retke genetske bolesti u inostranstvu.


Nadležni organ RFZO po službenoj dužnosti vodi računa o hitnosti po svakom konkretnom podnetom zahtevu i u skladu sa tim preduzima potrebne radnje u cilju hitnog upućivanja ukoliko su ispunjeni uslovi iz pravilnika.

Podnošenje zahteva

Imajući u vidu navedeno, a kako bi se stekli uslovi za rešavanje o upravnoj stvari, mogućnost je da se shodno odredbama Pravilnika podnosilac zahteva obrati ovom Fondu sa zahtevom kao inicijalnim aktom za upućivanje radi dijagnostike retkih genetskih bolesti u inostranstvu. Obaveza je da se uz zahtev dostavi potpuna medicinska dokumentacija o sprovedenoj dijagnostici u zemlji i predlog stručnog konzilijuma odgovarajuće specijalnosti referentne zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite.

Osigurano lice koje je sprovelo dijagnostiku u inostranoj zdravstvenoj ustanovi, a koje nije upućeno na dijagnostiku u skladu sa napred navedenim pravilnikom nema pravo na naknadu troškova dijagnostike iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja (član 4. st. 2. Pravilnika).

Sve informacije o uslovima za upućivanje osiguranih lica radi dijagnostike retkih genetskih bolesti u inostranstvu možete pronaći i na veb prezentaciji Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje www.rfzo.rs gde se nalazi kompletan tekst navedenog Pravilnika.

Zahtev se podnosi na adresi:
REPUBLIČKI FOND ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANjE Direkcija, Jovana Marinovića br.2, 11000 Beograd Zahtev možete poslati putem pošte na napred navedenu adresu. Neophodno je dostaviti original Konzilijarnog predloga, a medicinsku dokumentaciju dostavljate u kopiji.

NAPOMENA:
Članom 26. stavom 9. Zakona o prevenciji i dijagnostici genetičkih bolesti, genetički uslovljenih anomalija i retkih bolesti, odredbe koje se odnose na prenatalnu dijagnostiku, primenjuju se i na postupke preimplantacione genetičke dijagnostike kod postupaka biomedicinski potpomognutog oplođenja.

Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.

Slični tekstovi

Još naših blogova