Totalna vaginalna histerektomija jeste operacija kojom se vaginalnim putem odstranjuje materica.
Kada se izvodi totalna vaginalna histerektomija?
Totalna vaginalna histerektomija sprovodi se u sledećim slučajevima:
- ginekološki karcinomi,
- miomi i fibromi,
- endometrioza,
- prolaps materice, debelog creva i/ili bešike i
- abnormalno vaginalno krvarenja – ako su menstruacije obilne, neredovne ili produžene, histerektomija može doneti olakšanje kada se krvarenje ne može kontrolisati drugim metodama.
Kako se izvodi totalna vaginalna histerektomija?
Operacija se obavlja u opštoj anesteziji. Lekar pravi cirkularni rez na vagini, kroz koju se odstranjuje prethodno oslobođena materica. Rez na vagini se zatvara resorbujućim koncima, koje nije potrebno skidati nakon zarastanja rane.
Pre operacije, pacijentkinja i hirurg odlučuju da li je potrebno u istoj intervenciji ukloniti jajnike i/ili jajovode i da li će biti potrebna terapija supstitucije estrogenom nakon operacije.
Uklanjanje materice – histerektomija ne podrazumeva uklanjanje jajnika, ali se oni mogu ukloniti istovremeno sa histerektomijom. Ovaj postupak naziva se ooforektomija.
Žene u premenopauzi mogu odlučiti da zadrže jajnike kako bi obezbedile kontinuirani, prirodni izvor hormona, uključujući estrogen, progesteron i testosteron. Ovi hormoni su važni u održavanju seksualnog nagona i sprečavanju nastajanje osteoporoze. S druge strane, žene koje imaju migrene povezane sa menstrualnim ciklusom, epilepsiju ili ozbiljan predmenstrualni sindrom, mogu osetiti ublažavanje simptoma kada se nivo hormona smanji uklanjanjem jajnika.
Starijim ženama u postmenopauzi obično se, u toku pripreme za vaginalnu histerektomiju, savetuje uklanjanje i jajnika zbog malog rizika od razvoja karcinoma. Smatra se da je ova korist uklanjanja jajnika veća od koristi kontinuirane proizvodnje hormona. Žene u menopauzalnoj tranziciji (perimenopauzi) i u ranijoj menopauzi, obično između 45. i 65. godine, treba da razgovaraju sa svojim lekarom o individualnim rizicima zbog zadržavanja jajnika u poređenju sa uklanjanjem. Sve je više dokaza da mala količina hormona, koje jajnici proizvode u perimenopauzalnom periodu, može poboljšati zdravlje srca i kostiju.
Oporavak nakon totalne vaginalne histerektomije
Dužina oporavka zavisi od opšteg stanja pacijentkinje pre operacije, kao i od osnovne bolesti. Boravak u bolnici obično traje nekoliko dana, ali može biti i duži. Nakon ove operacije, normalna je krvava drenaža iz vagine nekoliko dana do nedelja. Ako je krvarenje jako obilno, uporno i dugotrajno, obavezno je javiti se lekaru.
Potpun oporavak i povratak redovnim aktivnostima u punom obimu mogući su obično nakon nekoliko nedelja.
Za sva pitanja i nedoumice možete nam se javiti na SOS IVF broj 0800 70 70 77 ili nam pisati na imejl office@ivfcentar.rs. Takođe, u svakom trenutku možete nas kontaktirati i direktno popunjavanjem kontakt forme na sajtu klikom na link ONLINE KONTAKT FORMA.